PIAA sets sites for 2nd-round boys basketball games in Class 6A, 3A, 2A

By:
Sunday, March 10, 2024 | 1:45 PM


Class 2A boys basketball teams from the WPIAL got off to a great start on The Road to Hershey, while it was a slightly below average start for district teams from 6A and 3A.

Combined, the 17 District 7 teams were 9-8 in the opening round of those three classes Saturday.

The seven 2A teams were a combined 5-2 with only Northgate and Bishop Canevin being eliminated.

Class 3A teams from the WPIAL were 3-4 in Round 1 while a great comeback by champion Upper St. Clair spared the three district teams in the highest class from being swept.

Here are the western region first round final scores from Saturday, along with the sites and times for the second round contests set for Wednesday.

Class 6A

Wednesday’s games

Second round

Upper St. Clair (21-5), vs. State College (13-12) at Pitt-Johnstown, 5:30 p.m.

Red Lion (19-8) vs. Central York (22-3) at Dallastown , 7 p.m.

McDowell (21-5) vs. Reading (18-9) at Altoona, 6 p.m.

Cumberland Valley (23-3) vs. Coatesville (19-8) at Garden Spot, 7 p.m.

First round

Upper St. Clair 57, Central Dauphin 53

State College 65, Mt. Lebanon 58 in triple overtime

Red Lion 78, Emmaus 65

Central York 69, Garnet Valley 60

McDowell 61, Baldwin 45

Reading 65, Chester 63

Cumberland Valley 84, Bensalem 59

Coatesville 55, Bethlehem Liberty 46

Class 3A

Wednesday’s games

Second round

Deer Lakes (22-4) vs. Forest Hills (21-4) at Armstrong, 5:30 p.m.

Franklin (21-5) vs. Chestnut Ridge (23-4) at Gateway, 6 p.m.

Ellwood City (18-9) vs. Mohawk (18-8) at New Castle, 7 p.m.

Bishop Guilfoyle (24-4) vs. Girard (24-2) at Clarion University, 5:30 p.m.

First round

Deer Lakes 71, Mercyhurst Prep 64

Forest Hills 74, Southern Columbia 67

Franklin 69, Neshannock 55

Chestnut Ridge 70, Shady Side Academy 53

Ellwood City 62, Westmont-Hilltop 44

Mohawk 56, Moniteau 42

Bishop Guilfoyle 62, Burrell 51

Girard 74, Derry 65

Class 2A

Wednesday’s games

Second round

Aliquippa (22-5) vs. Eisenhower (21-5) at PennWest Edinboro, 7 p.m.

West Shamokin (21-6) vs. Redbank Valley (23-3) at Armstrong, 7 p.m.

Jeannette (17-8) vs. Greensburg Central Catholic (24-3) at Norwin, 7 p.m.

Fort Cherry (21-6) vs. Serra Catholic (18-9) at Peters Township, 7:30 p.m.

First round

Aliquippa 56, Otto-Eldred 27

Eisenhower 46, Northern Cambria 39

West Shamokin 48, Cambridge Springs 46

Redbank Valley 66, Northgate 62

Jeannette 58, Iroquois 32

Greensburg Central Catholic 57, Windber 42

Fort Cherry 61, Karns City 52

Serra Catholic 75, West Branch 67

Conemaugh Township 55, Bishop Canevin 47

More Basketball

Plum using summer basketball to build foundation
WPIAL releases 2024-25 basketball schedules, updates section alignment for girls teams
Apollo-Ridge girls basketball making strides as it transitions to new coach Raevaan Mottley
Experienced assistant ready to move into head coaching role with Ligonier Valley boys
Valley turns to prominent basketball alumni to help restore luster to boys, girls programs