Trib HSSN Individual Wrestling Rankings for Feb. 23, 2022

By:
Wednesday, February 23, 2022 | 6:01 AM


Class 3A

106: 1. Luke Willochell (Latrobe) 35-4; 2. Nico Fanella (Indiana) 26-0; 3. Ty Kapusta (Franklin Regional) 23-5; 4. Tanner Mizenko (Canon-McMillan) 26-9; 5. Casey Walker (North Allegheny) 25-9.

113: 1. Ty Chappell (Seneca Valley) 27-4; 2. Brandon Dami (Canon-McMillan) 21-7; 3. Luke Dunlap (South Fayette) 21-3; 4. Darius McMillon (Peters Township) 24-2; 5. Evan Petrovich (Connellsville) 25-9).

120: 1. Vinny Kilkeary (Latrobe) 36-2; 2. Troy Hohman (Penn-Trafford) 24-2; 3. Mason Kernan (Bethel Park) 33-0; 4. Jacob Houpt (Canon-McMillan) 27-4; 5. Dominic Ferraro (Pine-Richland) 30-6.

126: 1. Maddox Shaw (Thomas Jefferson) 32-4; 2. Dylan Coy (North Allegheny) 26-2; 3. Anthony Ferraro (Pine-Richland) 30-3; 4. Zander Phaturos (Waynesburg) 26-7; 5. Ethan Lebin (Hempfield) 25-5.

132: 1. Mac Church (Waynesburg) 27-2; 2. Vincent Citrano (Plum) 25-0; 3. Chad Ozias (Connellsville) 29-6; 4. Blake Reinhart (Trinity) 26-7; 5. Eli Carr (Hempfield) 28-2.

138: 1. Briar Priest (Hempfield) 27-2; 2. Lonzy Vielma (Connellsville) 33-6; 3. Colton Stoneking (Waynesburg) 32-9; 4. Robbie Allison (Trinity); 10-2; 5. Kole Doppelheuer (Belle Vernon) 25-5.

145: 1. Ty Watters (West Allegheny) 26-2; 2. Finn Solomon (Franklin Regional) 30-2; 3. Lucas Kapusta (Hempfield) 26-4; 4. Levi Donnell (Butler) 29-2; 5. Nathan Campbell (Norwin) 26-9.

152: 1. Kelin Laffey (Pine-Richland) 21-1; 2. Nico Taddy (West Allegheny) 30-3; 3. Dylan Evans (Chartiers Valley) 22-4; 4. Jack Pletcher (Latrobe) 35-6; 5. Mark Gray (Kiski Area) 22-7.

160: 1. Jared Keslar (Connellsville) 28-3; 2. Shawn Taylor (West Allegheny) 31-5; 3. Chase Kranitz (Norwin) 27-5; 4. Christopher Beatty (Chartiers Valley) 23-6; 5. Enzo Morlacci (Kiski Area) 27-4.

172: 1. Rocco Welsh (Waynesburg) 35-1; 2. Logan Hoffman (Belle Vernon) 29-5; 3. Connor Jacobs (Armstrong) 24-5; 4. Matt Furman (Canon-McMillan) 26-6; 5. Michael Kreinbucher (Butler) 27-7.

189: 1. Mac Stout (Mt. Lebanon) 31-0; 2. Juliano Marion (Franklin Regional) 27-5; 3. Jake Conroy (Ringgold) 30-2; 4. Brody Evans (Waynesburg) 32-10; 5. George Shultz (Connellsville) 26-9.

215: 1. Brian Finnerty (Thomas Jefferson) 34-1; 2. Corey Boerio (Latrobe) 34-7; 3. Liam Volk-Klos (Seneca Valley) 16-0; 4. Cole Weightman (Belle Vernon) 6-0; 5. Elijah Binakonsky (Hempfield) 16-2.

285: 1. Billy McChesney (Greensburg Salem) 27-0; 2. Ty Banco (Trinity) 28-4; 3. Noah Tustin (Waynesburg) 33-11; 4. Joe Enick (Penn-Trafford) 22-3; 5. Jason Pomykata (Butler) 23-4.

Class 2A

106: 1. Parker Sentipal (Burgettstown) 35-3; 2. Shawn Robertson (Fort Cherry) 30-8; 3. Isaac Maccaglia (Quaker Valley (25-9); 4. Dylan Klim (Derry) 20-11.

113: 1. Colin Cartley (Laurel) 25-7; 2. Seth Burns (West Greene) 18-10; 3. Giovanni Beatrice (Derry) 22-7; 4. Jack Kazalas (Quaker Valley) 34-4.

120: 1. Chris Vargo (Bentworth) 23-2; 2. Cooper Hornack (Burrell) 34-7; 3. Dylan Slovick (Burgettstown) 30-14; 4. Logan Richey (Quaker Valley) 31-9.

126: 1. Dylan Bruce (Elizabeth Forward) 23-3; 2. Gaven Suica (Burgettstown) 25-5; 3. Tim Cafrelli (South Side Beaver) 28-5; 4. Brandon Krul (Quaker Valley) 32-9.

132: 1. Joey Sentipal (Burgettstown) 35-4; 2. Kyle McCollum (Beth-Center) 32-4; 3. Peter Chacon (Montour) 34-5; 4. Greg Shaulis (Mt. Pleasant) 21-10.

138: 1. Ambrose Boni (Central Valley) 31-2; 2. Damon Michaels (Elizabeth Forward) 11-1); 3. Jamison Poklembo (Mt. Pleasant) 31-9; 4. Andrew Johnson (Southmoreland) 27-11.

145: 1. Shawn Szymanski (Burrell) 29-6; 2. Chase Framelli (Jefferson-Morgan) 30-3; 3. Ryan Celashi (Frazier) 27-9; 4. Anthony Lancos (Burgettstown) 32-10.

152: 1. Justin Richey (Quaker Valley) 32-6; 2. Tyler Berish (Beth-Center) 33-2; 3. Joey Boughton (Avonworth) 27-8; 4. Isaiah Pisano (Hopewell) 27-6.

160: 1. Grant MacKay (Laurel) 33-1; 2. Trevor Pettit (Beth-Center) 33-4; 3. Christian Hirak (Derry) 28-4; 4. Damian Barr (Burrell) 18-7.

172: 1. Rune Lawrence (Frazier) 29-3; 2. Mason Diemert (Quaker Valley) 31-6; 3. Mike Ewing (Washington) 22-4; 4. Aaron DeLuca (Montour) 20-5.

189: 1. Patrick Cutchumber (Quaker Valley) 37-4; 2. Noah Gnibus (Mt. Pleasant) 13-2; 3. Cole Clark (Burrell) 32-12; 4. Brenan Morgan (Central Valley) 27-4.

215: 1. Dayton Pitzer (Mt. Pleasant) 37-0; 2. Vitali Daniels (Bentworth) 26-5; 3. Anthony Govern (Southmoreland) 34-6; 4. Landon Millward (Freedom) 23-4.

285: 1. Joey Baronick (Burgettstown) 27-12; 2. Cameron Carter-Green (Washington) 22-3; 3. Coltin Hill (Laurel) 29-7; 4. Mason Neiderhiser (Southmoreland) 23-9.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

What to watch for in WPIAL sports for April 15, 2024: Seneca Valley-Pine-Richland renew rivalry
Trib HSSN baseball team of the week for April 14, 2024
Trib HSSN baseball player of the week for April 14, 2024
This week on Trib HSSN for week of April 15, 2024
High school sports scores, schedules for April 14, 2024