Trib HSSN individual wrestling rankings for Feb. 25, 2020

By:
Tuesday, February 25, 2020 | 4:14 PM


Class AAA

106: 1. Ty Watters, fr., West Allegheny (14-0); 2. Mac Church, fr., Waynesburg (38-5); 3. Jacob Houpt, so., Canon-McMillan (29-13); 4.Briar Priest, so., Hempfield (31-3); 5. Vincent Kilkeary, fr., Latrobe (23-6).

113: 1. Carter Dibert, jr. Franklin Regional (33-2); 2. Ethan Berginc, jr. Hempfield (28-5); 3. Nico Taddy, fr., West Allegheny (31-5); 4. Mason Prinkey, jr., Connellsville (29-5); 5. Nick Gorman, fr., North Allegheny (24-5).

120: 1. Dylan Chappell, jr., Seneca Valley (41-4); 2. Nathan Roth, fr. Latrobe (31-3); 3. Dylan Coy, so., North Allegheny (28-7); 4. Dom Giordano, sr., Kiski Area (24-6); 5. Costa Moore, jr., Canon-McMillan (25-10).

126: 1. Kurtis Phipps, sr., Norwin (32-1); 2. Rocco Welsh, fr., Waynesburg (34-6); 3. Finn Solomon, so., Franklin Regional (27-5); 4. Dylan Evans, fr., Chartiers Valley (30-6); 5. Jacob Gardner, sr., Canon-McMillan (31-12).

132: 1. Gabe Willochell, sr., Latrobe (30-0); 2. Alejandro Herrera-Rondon, jr., Seneca Valley (35-3); 3. Cole Homet, so., Waynesburg (35-12); 4. Garrett Thompson, jr., Franklin Regional (21-8); 5. Jordan Watters, sr., West Allegheny (27-5).

138: 1. Sam Hillegas, sr., North Hills (32-1); 2. Wyatt Henson, jr., Waynesburg (42-4); 3. Chanz Shearer, jr., Seneca Valley (32-7); 4. John Altieri, jr., Norwin (33-4); 5. Max Stedeford, jr., North Allegheny (34-7).

145: 1. Ty Linsenbigler, jr., Hempfield (34-2); 2. Jared Keslar, so., Connellsville (28-6); 3. Mason Spears, sr., Franklin Regional (31-8); 4. Jackson Gray, sr., Mt. Lebanon (31-6); 5. Nathan Lukez, sr., Pine-Richland (31-3).

152: 1. Cole Spencer, jr., Pine-Richland (34-0); 2. Sammy Starr, jr., Kiski Area (26-4); 3. Chase Kranitz, so., Norwin (30-6); 4. Tanner Rohaley, sr., Canon-McMillan (32-8); 5. Drew Vlasnik, sr., Seneca Valley (31-8).

160: 1. Jack Blumer, sr., Kiski Area (33-1); 2. Luca Augustine, jr., Waynesburg (37-7); 3. Brendan Finnerty, sr., Thomas Jefferson (38-4); 4. Casper Hinkle, sr., Connellsville (24-10); 5. Alex Wecht, sr., Fox Chapel (26-6).

170: 1. Mac Stout, so., Mt. Lebanon (35-2); 2. Tyler Kocak, sr., Hampton (33-4); 3. Nick Delp, sr., Kiski Area (29-3); 4. Eli Brinsky, sr., South Fayette (31-3); 5. Cooper Baxter, so., Butler (30-6).

182: 1. Gerrit Nijenhuis, sr., Canon-McMillan (39-0); 2. Donovan McMillon, jr., Peters Township (35-2); 3. Justin Hart, jr., Hampton (34-2); 4. Dakoda Rodgers, sr., Connellsville (25-7); 5. Nick Marcenelle, sr., North Allegheny (34-9).

195: 1. Luke Stout, sr., Mt. Lebanon (34-0); 2. Luke Montgomery, sr., Bethel Park (25-4); 3. Brayden Roscosky, jr., Kiski Area (31-4); 4. Justin Cramer, sr., Hempfield (25-9); 5. Logan Harmon, jr., Armstrong (23-3).

220: 1. John Meyers, sr., Greensburg Salem (26-0); 2. Dillon Ferretti, sr., Hempfield (31-7); 3. Cole Weightman, so., Belle Vernon (25-1); 4. Cole Whitmer, sr., Trinity (28-6); 5. Daeson Dietz, jr., Hampton (34-8).

285: 1. Isaiah Vance, jr., Hempfield (34-1); 2. Billy McChesney, so., Greensburg Salem (25-3); 3. Ben Grafton, sr., North Allegheny (34-4); 4. Quentin Franklin, sr., South Fayette (26-2); 5. Logan Danielson, sr., Thomas Jefferson (16-3).

Class AA

106: 1. Chase Brandebura, fr., Carlynton (34-6); 2. Colin Bartley, fr., Laurel (32-10); 3. Niko Ferra, fr., Burrell (34-20); 4. Shane Momyer, jr., Yough (28-11); 5. Micah Hughes, so., Valley (24-13).

113: 1. Joey Fischer, jr., South Park (41-2); 2. Luke Geibig, so., Mt. Pleasant (35-14); 3. Julian Moore, fr., Fort Cherry (31-5); 4. Bryce Rodriguez, so., Carlynton (29-13); 5. Matthew Schultheis, fr., Freedom (23-18).

120: 1. Ryan Michaels, sr., Elizabeth Forward (42-2); 2. Nick Salerno, so., Burrell (34-14); 3. Joey Sentipal, fr., Burgettstown (40-13); 4. Kyle McCollum, so., Beth-Center (30-12); 5. Ambrose Boni, so., Central Valley (21-8).

126: 1. Ty Cymmerman, jr., Derry (36-5); 2. Damian George, sr., Mt. Pleasant (33-10); 3. Dylan Bruce, so., Elizabeth Forward (18-6); 4. Tyler Fisher, so., Beth-Center (20-14); 5. Evan Henry, jr., Highlands (15-18).

132: 1. Ian Oswalt, jr., Burrell (42-6); 2. Nate Yagle, jr., McGuffey (38-16); 3. Jrake Burford, so., Highlands (30-8); 4. Dion Lyons, so., Valley (25-14); 5. Tyler Berish, fr., Beth-Center (31-10).

138: 1. Kenny Duschek, jr., Freedom (37-7); 2. Todd Fisher, sr., Beth-Center (37-12); 3. Eddie Huehn, sr., Carlynton (19-9); 4. Noah Gnibus, so., Mt. Pleasant (29-14); 5. Noah Weston, so., Bentworth (32-14).

145: 1. Rocco Ferraro, jr., McGuffey (37-5); 2. Anthony Weil, sr., South Park (34-12); 3. Noah Hunnell, sr., Elizabeth Forward (29-14); 4. Trevor Pettit, so., Beth-Center (31-13). 5. Alex Obeldobel, sr., Hopewell (30-13).

152: 1. AJ Corrado, jr., Burrell (42-7); 2. Conner Redinger, jr., Quaker Valley (34-7); 3. Shane Kemper, jr., Burgettstown (35-10); 4. Austin McBeth, sr., Southmoreland (23-11); 5. Joe Boughton, so., Avonworth (26-12).

160: 1. Thayne Lawrence, sr., Frazier (21-0); 2. Ethan Barr, jr., McGuffey (44-7); 3. Oleg Melnyk, jr., Carlynton (29-8); 4. Brock White, so., Highlands (28-10); 5. Patrick Brewer, sr., Mt. Pleasant (27-17).

170: 1. Trent Schultheis, jr., Freedom (36-4); 2. Austin Pantaleo, sr., Quaker Valley (15-12); 3. D.J. Slovich, so., Burgettstown (31-16); 4. Glenn Christner, jr., Yough (27-8); 5. Owen Petrisek, sr., Bentworth (27-12).

182: 1. Austin Walley, sr., Ellwood City (41-1); 2. Patrick Cutchember, so., Quaker Valley (37-9); 3. Ricky Feroce, sr., Burrell (35-14); 4. Collin Milko, jr., Carlynton (32-15); 5. Nick Whittington, sr., Keystone Oaks (38-9).

195: 1. Garrett Boone, sr., McGuffey (35-10); 2. Ethan Cain, sr., Elizabeth Forward (36-9); 3. Bret Huffman, sr., Southmoreland (25-8); 4. Alex Kuzma, so., Central Valley (22-14); 5. Garret Suica, jr., Burgettstown (8-12).

220: 1.Robbie West, jr., Fort Cherry (38-8); 2. Jonathan Wolfe, jr., Jefferson-Morgan (25-13); 3. Donovan Cutchember, sr., Quaker Valley (28-8); 4. Jake Barbabella, jr., Avonworth (31-9); 5. Jeremiah Saunders, jr., Highlands (23-18).

285: 1. Mitch Miles, jr., Laurel (35-1); 2. Riley Kemper, sr., Burgettstown (41-3); 3. Cameron Carter-Green, so., Washington (28-13); 4, Nick Murphy, so., Elizabeth Forward (33-8); 5. Jeremiah Nelson, jr., Highlands (28-11).

Paul Schofield is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Paul by email at pschofield@tribweb.com or via Twitter .

More High School Sports

Westmoreland County American League names all-stars
Belle Vernon edges Summer Rams in WPSBL quarterfinals
Belle Vernon soccer teams cancel Paul Sasko Kickoff Classic
Plum’s Matolcsy to reveal his college choice Saturday
Gov. Wolf: Online-only schools shouldn’t play sports this fall

click me