Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Feb. 25, 2019

By:
Wednesday, February 27, 2019 | 6:03 PM


Tribune-Review individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Carter Dibert, Franklin Regional (34-1); 2. Dylan Chappell, Seneca Valley (35-4); 3. Mason Prinkey, Connellsville (28-5); 4. Vince Citrano, Plum (27-4); 5. Briar Priest, Hempfield (27-8); 6. Costa Moore, Canon-McMillan (23-6); 7. Tyler Diggins, Moon (27-5); 8. Troy Hohman, Penn-Trafford (19-15).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (40-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (27-6); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (32-6); 4. Jimmy Baxter, Canon-McMillan (30-11); 5. Marino Angelicchio, Latrobe (29-7); 6. Ben Eckenrod, Thomas Jefferson (9-2); 7. Noah Hunkele, Mars (23-6); 8. Bradley Stipetich, North Allegheny (30-13).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (30-2); 2. Ryan Sullivan, Shaler (28-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (27-6); 4. Cole Homet, Waynesburg (36-6); 5. Kelin Laffey, Pine-Richland (26-7); 6. Bryce Wilkes, Peters Township (29-4); 7. Kale Buckiso, Thomas Jefferson (25-8); 8. Ethan Berginc, Hempfield (24-12).

126: 1. Darren Miller, Kiski Area (38-1); 2. Colton Camacho, Franklin Regional (33-3); 3. Kenny Hayman, Canon-McMillan (35-9); 4. Jared Keslar, Connellsville (30-5); 5. Jordan Watters, West Allegheny (31-5); 6. Michael Zacur, Thomas Jefferson (25-10); 7. Giani Zacur, Trinity (29-10); 8. Zach Wright, Hampton (29-8).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (34-0); 2. Gabe Willochell, Latrobe (30-3); 3. Zach Macy, Chartiers Valley (28-6); 4. Jason Geyer, Seneca Valley (32-9); 5. Zach McCann, Franklin Regional (18-3); 6. John Altieri, Norwin (30-7); 7. Joshua Maruniak, Connellsville (18-9); 8. Sammy Starr, Kiski Area (26-17).

138: 1. Nick Coy, Penn-Trafford (30-4); 2. Ty Linsenbigler, Hempfield (32-4); 3. Mason Spears, Franklin Regional (29-6); 4. Nathan Lukez, Pine-Richland (32-4); 5. Dajauhn Hertzog, Greensburg Salem (28-7); 6. Drew Vlasnik, Seneca Valley (29-9); 7. Dylan Ross, Connellsville (21-9); 8. Daniel Yetsick, Ambridge (29-3).

145: 1. Jackon Gray, Mt. Lebanon (27-8); 2. Trey Howard, Waynesburg (32-5); 3. Ian Ewing, Greensburg Salem (28-6); 4. Antonio Amelia, Seneca Valley (26-13); 5. Colin Franks, Connellsville (4-1); 6. Jack Pletcher, Latrobe (22-13); 7. Brendan Finnerty, Thomas Jefferson (31-8); 8. Enzo Morlacci, Kiski Area (28-11).

152: 1. Cam Connor, Kiski Area (42-2); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (35-2); 3. Nick Montalbano, Seneca Valley (26-9); 4. Luca Augustine, Waynesburg (37-5); 5. Coltin Jezioro, Peters Township (28-4); 6. Eli Brinsky, South Fayette (31-9); 7. Cole Spencer, Pine-Richland (28-6); 8. Trevor Verkleeren, Hempfield (22-8).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (37-3); 2. Ty McGeary, West Allegheny (32-4); 3. Jake Richardson, Mars (24-2); 4. Colby Morris, Waynesburg (35-5); 5. Mac Stout, Mt. Lebanon (29-8); 6. Dylan McAnulty, Indiana (20-2); 7. Bryce Long, Norwin (27-8); 8. Tony Zona, Penn-Trafford (23-11).

170: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (36-3); 2. Nick Delp, Kiski Area (38-4); 3. Jon Hoover, North Allegheny (36-1); 4. Jeff Markert, Peters Township (31-2); 5. A.J. Ryan, Indiana (31-3); 6. Grant Walnoha, Upper St. Clair (27-9); 7. John Bachar, Penn-Trafford (19-7); 8. Dante Flati, West Allegheny (28-10).

182: 1. Luke Stout, Mt. Lebanon (35-1); 2. Scott Joll, Belle Vernon (29-6); 3. Cole Whitmer, Trinity (31-2); 4. Brandon Matthews, Peters Township (31-2); 5. David McElravy, Indiana (29-3); 6. Nico Flati, West Allegheny (28-10); 7. Hunter Dilts, Kiski Area (11-6); 8. Patrick Johnson, Seneca Valley (20-10).

195: 1, Max Shaw, Thomas Jefferson (29-0); 2. Justin Hart, Hampton (26-3); 3. Brayden Roscosky, Kiski Area (34-6); 4. Dante Presutti, Montour (25-6); 5. Logan Harmon, Armstrong (20-4); 6. Luke Montgomery, Bethel Park (17-3); 7. John Meyers, Greensburg Salem (24-7); 8. Justin Cramer, Hempfield (28-10).

220: 1. Ogden Atwood, Armstrong (22-0); 2. Dillon Ferretti, Hempfield (28-8); 3. Ryan Weinzen, Norwin (28-4); 4. Trent Patrick, Greensburg Salem (21-4); 5. Quinn Murray, Upper St. Clair (32-3); 6. Ryan Howard, Waynesburg (22-13); 7. Ben Grafton, North Allegheny (25-9); 8. Micah Killon, New Castle (14-4).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (32-0); 2. Isaiah Vance, Hempfield (27-3); 3. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (28-7); 4. Quentin Franklin, South Fayette (32-7); 5. Dom Serapiglia, Thomas Jefferson (14-3); 6. Miguel Jackson, Pine-Richland (21-7); 7. Giomar Ramos, Canon-McMillan (29-17); 8. Zack Cypher, Norwin (21-8).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (35-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant (32-12); 3. Kace Sabedra, Derry (25-16); 4. Ambrose Boni, Central Valley (18-8); 5. Shawn Szymanski, Burrell (17-9).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (39-1); 2. Nate Yagla, McGuffey (27-8); 3. Justin Richey, Quaker Valley (29-15); 4. Nicholas Salerno, Burrell (27-10); 5. Elias Ward, Carlynton (32-11).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (45-2); 2. Noah Teeter, Mt. Pleasant (35-11); 3. Jimmy Gwyer, Beth-Center (39-8); 4. Jake Alberts, Ellwood City (29-9); 5. Travis Lasko, Valley (22-16).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (37-6); 2. Z.J. Ward, Freedom (19-6); 3. Jett Pattison, McGuffey (34-9); 4. Damin George, Mt. Pleasant (30-16); 5. Eddie Huehn, Carlynton (32-10).

132: 1. Connor Redinger, Quaker Valley (33-8); 2. Donavin Chambers, Ellwood City (34-10); 2. Jason Baker, Derry (31-10); 4. Bryan Gaul, Burrell (22-11); 5. Ryan Harbert, Ligonier Valley (26-10).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (38-2); 2. Kenny Duschek, Freedom (34-12); 3. A.J. Corrado, Burrell. (34-10); 4. Todd Fisher, Beth-Center (31-16); 5. Blake Clark, Highlands (22-16).

145: 1. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (37-3): 2. Shane Kemper, Burgettstown (34-7); 3. Jake Pail, Freedom (35-12); 4. Ajay Cooper, South Side (31-10); 5. Jake Garrety, McGuffey (25-18).

152: 1. Trent Schultheis, Freedom (33-4); 2. Chris Bruce, Elizabeth Forward (25-16); 3. Aaron McIntyre, Fort Cherry (24-16); 4. Ethan Barr, McGuffey (33-9); 5. Trey Weinell, Derry (36-12).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (25-3); 2. Austin Mele, Burrell (37-12); 3. Patrick Cutchember, Quaker Valley (30-5); 4. D.J. Slovick, Burgettstown (27-14); 5. Jacob Housel, Beth-Center (27-16).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (40-3); 2. Noah Hutcherson, Valley (19-7); 3. George Peroni, Beaver (31-16); 4. Jacob Robertshaw, South Park (16-9); 5. Collin Milko, Carlynton (31-14).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (39-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (33-3); 3. Bryson Miller, Freedom (27-9); 4. Garrett Henigin, Blairsville (28-7); 5. Ricky Feroce, Burrell (32-15).

195: 1. Geoff Magin, Quaker Valley (26-10); 2. John Vargo, Bentworth (26-6); 3. Dom Fundy, Beth-Center (22-3); 4. Ethan Cain, Elizabeth Forward (35-13); 5. Robbie West, Fort Cherry (27-17).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (36-1); 2. Connor Forrest, Hopewell (30-8); 3. Jacob Baker, Beth-Center (35-10); 4. Jake Barbabella, Avonworth (17-10); 5. Marshall Mounts, McGuffey (25-14).

285: 1. Riley Kemper, Burgettstown (35-8); 2. Dave Schuffert, Valley (28-3); 3. Gerald Comedy, Washington (27-6); 4. Mitch Miles, Laurel (31-5); 5. Nate Homa, Elizabeth Forward (28-18).

Paul Schofield is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Paul by email at [email protected] or via Twitter .

click me