Trib HSSN indiviudal wrestling rankings for week of Feb. 18, 2019

By:
Tuesday, February 19, 2019 | 6:20 PM


Trib HSSN individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley (32-4); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (31-1); 3. Vince Citrano, Plum (25-3); 4. Mason Prinkey, Connellsville (26-5); 5. Dylan Coy, North Allegheny (30-3).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (38-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (26-5); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (29-6); 4. Jimmy Baxter, Canon-McMillan (28-11); 5. Noah Hunkele, Mars (22-5).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (28-2); 2. Ryan Sullivan, Shaler (25-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (22-6); 4. Cole Homet, Waynesburg (33-6); 5. Garrett Thompson, Franklin Regional (26-9).

126: 1. Darren Miller, Kiski Area (35-1); 2. Colton Camacho, Franklin Regional (31-2); 3. Kenny Hayman, Canon-McMillan (32-9); 4. Jared Keslar, Connellsville (27-5); 5. Jordan Watters, West Allegheny (29-4).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (31-0); 2. Gabe Willochell, Latrobe (27-3); 3. Zach McCann, Franklin Regional (16-2); 4. Jason Geyer, Seneca Valley (30-8); 5. John Altieri, Norwin (27-6).

138: 1. Ty Linsenbigler, Hempfield (30-3); 2. Nick Coy, Penn-Trafford (27-4); 3. Mason Spears, Franklin Regional (26-5); 4. Nathan Lukez, Pine-Richland (29-4); 5. Drew Vlasnik, Seneca Valley (27-8).

145: 1. Jackson Gray, Mt. Lebanon (24-8); 2. Trey Howard, Waynesburg (29-5); 3. Antonio Amelio, Seneca Valley (23-12); 4. Tyler Kocak, Hampton (27-9); 5. Colin Franks, Connellsville (2-0).

152: 1. Cam Conner, Kiski Area (39-2); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (32-2); 3. Cole Spener, Pine-Richland (26-5); 4. Nick Montalbano, Seneca Valley (23-9); 5. Luca Augustine, Waynesburg (34-5).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (35-3); 2. Ty McGeary, West Allegheny (30-4); 3. Colby Morris, Waynesburg (33-4); 4. Jake Richardson, Mars (21-2); 5. Mac Stout, Mt. Lebanon (26-8).

170: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (34-3); 2. Nick Delp, Kiski Area (36-4); 3. Jon Hoover, North Allegheny (33-1); 4. Jeff Markert, Peters Township (28-2); 5. A.J. Ryan, Indiana (29-2).

182: 1. Luke Stout, Mt. Lebanon (32-1); 2. Scott Joll, Belle Vernon (27-5); 3. Brandon Matthews, Peters Township (28-1); 4. Cole Whitmer, Trinity (28-2); 5. David McElravy, Indiana (26-3).

195: 1. Max Shaw, Thomas Jefferson (27-0); 2. Justin Hart, Hampton (23-3); 3. Brayden Roscosky, Kiski Area (32-6); 4. Luke Montgomery, Bethel Park (16-2); 5. Dante Presutti, Montour (23-6).

220: 1. Ogden Atwood, Armstrong (20-0); 2. Ryan Weinzen, Norwin (26-3); 3. Dillon Ferretti, Hempfield (25-8); 4. Trent Patrick, Greensburg Salem (18-3); 5. Quinn Murray, Upper St. Clair (29-3).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (29-0); 2. Isaiah Vance, Hempfield (25-3); 3. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (26-6); 4. Quentin Franklin, South Fayette (29-7); 5. Zach Cypher, Norwin (19-7).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (31-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant (28-10); 3. Kace Sabedra, Derry (23-14); 4. Ambrose Boni, Central Valley (16-6); 5. Shawn Szymanski, Burrell (16-7).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (35-1); 2. Nicholas Salerno, Burrell (26-8); 3. Nate Yagla, McGuffey (24-5); 4. Justin Richey, Quaker Valley (27-13); 5. Elias Ward, Carlynton (32-9).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (41-2); 2. Jimmy Gwyer, Beth-Center (36-6); 3. Noah Teeter, Mt. Pleasant (30-10); 4. Jake Alberts, Ellwood City (28-7); 5. Travis Lasko, Valley (22-14).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (34-5); 2. Jett Pattison, McGuffey (32-7); 3. Z.J. Ward, Freedom (15-4); 4. Damin George, Mt. Pleasant (28-14); 5. Eddue Huehn, Carlynton (31-8).

132: 1. Connor Redinger, Quaker Valley (30-5); 2. Jason Baker, Derry (30-8); 3. Donavin Chambers, Ellwood City (30-8); 4. Bryan Gaul, Burrell (20-9); 5. Ryan Harbert, Ligonier Valley (25-8).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (34-2); 2. A.J. Corrado, Burrell. (32-7); 3. Kenny Duschek, Freedom (30-10); 4. Todd Fisher, Beth-Center (30-14); 5. Blake Clark, Highlands (22-14).

145: 1. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (33-2): 2. Shane Kemper, Burgettstown (31-5); 3. Ajay Cooper, South Side (31-8); 4. Jake Garrety, McGuffey (25-16); 5. Jake Longerman, Hopewell (25-16).

152: 1. Trent Schultheis, Freedom (29-4); 2. Ethan Barr, McGuffey (33-7); 3. Trey Weinell, Derry (35-10); 4. Anthony Navarra, South Side (27-14); 5. Chris Bruce, Elizabeth Forward (23-14).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (21-3); 2. Patrick Cutchember, Quaker Valley (29-3); 3. Jacob Housel, Beth-Center (27-14); 4. Austin Mele, Burrell (35-9); 5. Owen Petrisek, Bentworth (21-15).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (37-2); 2. Noah Hutcherson, Valley (16-5); 3. George Peroni, Beaver (31-14); 4. Jacob Robertshaw, South Park (14-7); 5. Brendan Moore, Southmoreland (14-14).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (35-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (30-2); 3. Bryson Miller, Freedom (23-8); 4. Nick Whittington, Keystone Oaks (35-7); 5. Garrett Henigin, Blairsville (24-5).

195: 1. John Vargo, Bentworth (23-4); 2. Geoff Magin, Quaker Valley (22-8); 3. Dom Fundy, Beth-Center (22-3); 4. Ethan Cain, Elizabeth Forward (35-11); 5. Robbie West, Fort Cherry (26-15).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (32-1); 2. Connor Forrest, Hopewell (28-5); 3. Jacob Baker, Beth-Center (33-8); 4. Jake Barbabella, Avonworth (16-8); 5. Marshall Mounts, McGuffey (23-12).

285: 1. Riley Kemper, Burgettstown (31-6); 2. Dave Schuffert, Valley (28-3); 3. Mitch Miles, Laurel (30-3); 4. Gerald Comedy, Washington (23-4); 5. Nate Homa, Elizabeth Forward (28-16).

Paul Schofield is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Paul by email at [email protected] or via Twitter .

click me