Trib HSSN WPIAL Individual Wrestling Rankings as of Feb. 8, 2022

By:
Tuesday, February 8, 2022 | 2:31 PM


Trib HSSN’s WPIAL individual wrestling rankings as of Feb. 8, 2022:

Class 3A

106: 1. Luke Willochell (Latrobe) 32-3; 2. Nico Fanella (Indiana) 23-0; 3. Ty Kapusta (Franklin Regional) 18-5; 4. Tanner Mizenko (Canon-McMillan), 21-7; 5. Casey Walker (North Allegheny) 23-9.

113: 1. Ty Chappell (Seneca Valley) 27-4; 2. Brandon Dami (Canon-McMillan) 17-4; 3. Ky Szewczyk (Waynesburg) 18-8; 4. Evan Petrovich (Connellsville) 22-7; 5. Leo Joseph (Latrobe) 24-9.

120: 1. Vinny Kilkeary (Latrobe) 31-2; 2. Troy Hohman (Penn-Trafford) 19-2; 3. Joe Simon (Waynesburg) 18-2; 4. Mason Kernan (Bethel Park) 28-0; 5. Jacob Houpt (Canon-McMillan) 20-4.

126: 1. Maddox Shaw (Thomas Jefferson) 30-4; 2. Dylan Coy (North Allegheny) 24-2; 3. Anthony Ferraro (Pine-Richland) 29-3; 4. Zander Phaturos (Waynesburg) 22-6; 4. 5. Ethan Lebin (Hempfield) 22-5.

132: 1. Mac Church (Waynesburg) 23-2; 2. Vincent Citrano (Plum) 24-0; 3. Chad Ozias (Connellsville) 25-3; 4. Blake Reinhart (Trinity) 21-8; 5. Eli Carr (Hempfield) 23-2.

138: 1. Briar Priest (Hempfield) 24-2; 2. Nate Roth (Latrobe) 19-1; 3. Lonzy Vielma (Connellsville) 27-5; 4. Colton Stoneking (Waynesburg) 28-8; 5. Bode Marlow (Thomas Jefferson) 28-8.

145: 1. Ty Watters (West Allegheny) 26-2; 2. Finn Solomon (Franklin Regional) 25-2; 3. Lucas Kapusta (Hempfield) 21-4; 4. Levi Donnell (Butler) 26-2; 5. Andrew Gonzales (Trinity) 13-7.

152: 1. Kelin Laffey (Pine-Richland) 21-1; 2. Nico Taddy (West Allegheny) 27-3; 3. Dylan Evans (Chartiers Valley) 21-4; 4. Jack Pletcher (Latrobe) 32-4; 5. Mark Gray (Kiski Area) 22-7.

160: 1. Jared Keslar (Connellsville) 21-3; 2. Shawn Taylor (West Allegheny) 29-5; 3. Chase Kranitz (Norwin) 22-4; 4. Christopher Beatty (Chartiers Valley) 22-6; 5. Enzo Morlacci (Kiski Area) 27-4.

172: 1. Rocco Welsh (Waynesburg) 30-1; 2. Logan Hoffman (Belle Vernon) 22-5; 3. Connor Jacobs (Armstrong) 18-4; 4. Matt Furman (Canon-McMillan) 21-6; 5. Michael Kreinbucher (Butler) 24-7.

189: 1. Mac Stout (Mt. Lebanon) 29-0; 2. Brian Finnerty (Thomas Jefferson) 32-1; 3. Juliano Marion (Franklin Regional) 23-4; 4. Jake Conroy (Ringgold) 26-2; 5. Brody Evans (Waynesburg) 27-8.

215: 1. Corey Boerio (Latrobe) 30-7; 2. Liam Volk-Klos (Seneca Valley) 16-0; 3. Elijah Binakonsky (Hempfield) 14-2; 4. Aiden Buggey (North Allegheny) 26-9; 5. Eli Makel (Waynesburg) 26-7.

285: 1. Billy McChesney (Greensburg Salem) 21-0; 2. Ty Banco (Trinity) 24-3; 3. Noah Tustin (Waynesburg) 30-10; 4. Joe Enick (Penn-Trafford) 17-3; 5. Wyatt Held (Latrobe) 23-8.

Class 2A

106: 1. Parker Sentipal (Burgettstown) 29-3; 2. Joe Longhi (Mt. Pleasant) 25-6; 3. Shawn Robertson (Fort Cherry) 27-6; 4. Isaac Maccaglio (Quaker Valley) 21-6.

113: 1. Cooper Hornack (Burrell) 28-6; 2. Jack Kazalas (Quaker Valley) 29-2; 3. Giovanni Beatrice (Derry) 13-5; 4. Calio Zanella (Burrell) 22-10.

120: 1. Logan Richey (Quaker Valley) 25-7; 2. Dylan Slovick (Burgettstown) 25-10; 3. Sean Cain (Mt. Pleasant) 21-11; 4. Tyler Clark (Frazier) 11-4.

126: 1. Chris Vargo (Bentworth) 18-2; 2. Gaven Suica (Burgettstown) 20-2; 3. Tim Cafrelli (South Side) 24-4; 4. Dylan Bruce (Elizabeth Forward) 18-7.

132: 1. Kyle McCollum (Beth-Center) 28-3; 2. Joey Sentipal (Burgettstown) 27-4; 3. Greg Shaulis (Mt. Pleasant) 16-7; 4. Bryce Rodriguez (Carlynton) 24-9.

138: 1. Rudy Brown (Burgettstown) 24-7; 2. Jamison Poklembo (Mt. Pleasant) 26-7; 3. Ambrose Boni (Central Valley) 26-2; 4. Matt Schultheis (Freedom) 14-2.

145: 1. Chase Framelli (Jefferson-Morgan) 26-2; 2. Chase Brandebura (Carlynton) 25-6; 3. Ryan Celashi (Frazier) 15-6; 4. Shawn Szymanski (Burrell) 22-5.

152: 1. Tyler Berish (Beth-Center) 29-1; 2. Isaiah Pisano (Hopewell) 18-4; 3. Justin Richey (Quaker Valley) 26-5; 4. Caiden Brock (Elizabeth Forward) 22-7.

160: 1. Grant MacKay (Laurel) 28-2; 2. Trevor Pettit (Beth-Center) 29-3; 3. Braedon Welsh (Fort Cherry) 23-4; 4. D.J. Slovick (Burgettstown) 27-9.

172: 1. Rune Lawrence (Frazier) 18-3; 2. Damian Barr (Burrell) 11-5; 3. Mason Diemert (Quaker Valley) 26-5; 4. Mike Ewing (Washington) 20-4.

189: 1. Patrick Cutchumber (Quaker Valley) 30-4; 2. Landon Millward (Freedom) 18-2; 3. Noah Gnibus (Mt. Pleasant) 8-1; 4. Cole Clark (Burrell) 26-10.

215: 1. Dayton Pitzer (Mt. Pleasant) 31-0; 2. Vitali Daniels (Bentworth) 22-4; 3. Anthony Govern (Southmoreland) 28-5; 4. Mitchell Cook (Fort Cherry) 28-7.

285: Cameron Carter-Green (Washington) 19-2; 2. Coltin Hill (Laurel) 24-6; 3. Joey Baronick (Burgettstown) 20-12; 4. Mason Sisler (Jefferson-Morgan) 22-9.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

2024 WPIAL Class A boys basketball championship breakdown: Imani Christian vs. Neighborhood Academy
High school scores, summaries and schedules for Feb. 28, 2024
Trib HSSN Pennsylvania boys high school basketball rankings for Feb. 29, 2024
Trib HSSN Pennsylvania girls high school basketball rankings for Feb. 29, 2024
Trib 10: New team at the top of WPIAL girls power rankings