Trib HSSN WPIAL individual wrestling rankings for March 2, 2022

By:
Wednesday, March 2, 2022 | 8:01 AM


Here’s a look at the Trib HSSN WPIAL wrestling rankings for March 2, 2022:

Class 3A

106: 1. Luke Willochell (Latrobe) 36-4; 2. Nico Fanella (Indiana) 28-0; 3. Ty Kapusta (Franklin Regional) 25-6; 4. Connor Smith (Seneca Valley) 26-5; 5. Tanner Mizenko (Canon-McMillan), 29-9.

113: 1. Ty Chappell (Seneca Valley) 29-4; 2. Darius McMillon (Peters Township) 26-2; 3. Brandon Dami (Canon-McMillan) 23-8; 4. Evan Petrovich (Connellsville) 30-9; 5. Brad Joling (Chartiers Valley) 29-11.

120: 1. Vinny Kilkeary (Latrobe) 38-2; 2. Troy Hohman (Penn-Trafford) 26-2; 3. Jacob Houpt (Canon-McMillan) 30-4; 4. Mason Kernan (Bethel Park) 35-1; 5. Luke Passarelli (Norwin) 24-10.

126: 1. Maddox Shaw (Thomas Jefferson) 34-4; 2. Ethan Lebin (Hempfield) 26-6; 3. Dylan Coy (North Allegheny) 28-2; 4. Anthony Ferraro (Pine-Richland) 32-4; 5. Zander Phatorus (Waynesburg) 29-7.

132: 1. Mac Church (Waynesburg) 30-2; 2. Vincent Citrano (Plum) 27-0; 3. Chad Ozias (Connellsville) 32-6; 4. Khyvon Grace (Moon) 32-2; 5. Blake Reinhart (Trinity) 28-8.

138: 1. Briar Priest (Hempfield) 30-2; 2. Lonzy Vielma (Connellsville) 35-7; 3. Colton Stoneking (Waynesburg) 35-9; 4. Robbie Allison (Trinity); 12-3; 5. Nate Stone (Franklin Regional) 29-7.

145: 1. Ty Watters (West Allegheny) 28-2; 2. Finn Solomon (Franklin Regional) 33-2; 3. Lucas Kapusta (Hempfield) 29-4; 4. Levi Donnell (Butler) 30-3; 5. Jrake Burford (Highlands) 32-7.

152: 1. Kelin Laffey (Pine-Richland) 24-1; 2. Dylan Evans (Chartiers Valley) 25-4; 3. Nico Taddy (West Allegheny) 32-4; 4. Jack Pletcher (Latrobe) 38-6; 5. Danny Turner (Indiana) 29-4.

160: 1. Jared Keslar (Connellsville) 30-3; 2. Shawn Taylor (West Allegheny) 34-5; 3. Chase Kranitz (Norwin) 29-6; 4. Enzo Morlacci (Kiski Area) 27-4; 5. Bodie Evans (Trinity) 5-3.

172: 1. Rocco Welsh (Waynesburg) 38-1; 2. Logan Hoffman (Belle Vernon) 32-5; 3. Matt Furman (Canon-McMillan) 28-7; 4. Christian Scheller (Mars) 19-3; 5. Connor Jacobs (Armstrong) 27-5.

189: 1. Mac Stout (Mt. Lebanon) 34-0; 2. Juliano Marion (Franklin Regional) 30-5; 3. Brody Evans (Waynesburg) 34-11; 4. Owen Ott (Penn-Trafford) 23-11.

215: 1. Brian Finnerty (Thomas Jefferson) 36-1; 2. Cole Weightman (BelleVernon) 7-1; 3. Liam Volk-Klos (Seneca Valley) 18-0; 4. Corey Boerio (Latrobe) 37-8; 5. Joshua Sarasnick (Chartiers Valley) 27-6.

285: 1. Billy McChesney (Greensburg Salem) 30-0; 2. Noah Tustin (Waynesburg) 36-11; 3. Ty Banco (Trinity) 30-5; 4. Joey Schneck (Pine-Richland) 35-5; 5. Stone Joseph (Kiski Area) 16-4.

Class 2A

106: 1. Parker Sentipal (Burgettstown) 35-3; 2. Shawn Robertson (Fort Cherry) 30-8; 3. Isaac Maccaglia (Quaker Valley (25-9); 4. Dylan Klim (Derry Area) 20-11.

113: 1. Colin Cartley (Laurel) 25-7; 2. Seth Burns (West Greene) 18-10; 3. Giovanni Beatrice (Derry) 22-7; 4. Jack Kazalas (Quaker Valley) 34-4.

120: 1. Chris Vargo (Bentworth) 23-2; 2. Cooper Hornack (Burrell) 34-7; 3. Dylan Slovick (Burgettstown) 30-14; 4. Logan Richey (Quaker Valley) 31-9.

126: 1. Dylan Bruce (Elizabeth Forward) 23-3; 2. Gaven Suica (Burgettstown) 25-5; 3. Tim Cafrelli (South Side Beaver) 28-5; 4. Brandon Krul (Quaker Valley) 32-9.

132: 1. Joey Sentipal (Burgettstown) 35-4; 2. Kyle McCollum (Beth-Center) 32-4; 3. Peter Chacon (Montour) 34-5; 4. Greg Shaulis (Mt. Pleasant) 21-10.

138: 1. Ambrose Boni (Central Valley) 31-2; 2. Damon Michaels (Elizabeth Forward) 11-1); 3. Jamison Poklembo (Mt. Pleasant) 31-9; 4. Andrew Johnson (Southmoreland) 27-11.

145: 1. Shawn Szymanski (Burrell) 29-6; 2. Chase Framelli (Jefferson-Morgan) 30-3; 3. Ryan Celashi (Frazier) 27-9; 4. Anthony Lancos (Burgettstown) 32-10.

152: 1. Justin Richey (Quaker Valley) 32-6; 2. Tyler Berish (Beth-Center) 33-2; 3. Joey Boughton (Avonworth) 27-8; 4. Isaiah Pisano (Hopewell) 27-6.

160: 1. Grant MacKay (Laurel) 33-1; 2. Trevor Pettit (Beth-Center) 33-4; 3. Christian Hirak (Derry Area) 28-4; 4. Damian Barr (Burrell) 18-7.

172: 1. Rune Lawrence (Frazier) 29-3; 2. Mason Diemert (Quaker Valley) 31-6; 3. Mike Ewing (Washington) 22-4; 4. Aaron DeLuca (Montour) 20-5.

189: 1. Patrick Cutchumber (Quaker Valley) 37-4; 2. Noah Gnibus (Mt. Pleasant) 13-2; 3. Cole Clark (Burrell) 32-12; 4. Brenan Morgan (Central Valley) 27-4.

215: 1. Dayton Pitzer (Mt. Pleasant) 37-0; 2. Vitali Daniels (Bentworth) 26-5; 3. Anthony Govern (Southmoreland) 34-6; 4. Landon Millward (Freedom) 23-4.

285: 1. Joey Baronick (Burgettstown) 27-12; 2. Cameron Carter-Green (Washington) 22-3; 3. Coltin Hill (Laurel) 29-7; 4. Mason Neiderhiser (Southmoreland) 23-9.

Paul Schofield is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Paul by email at pschofield@triblive.com or via Twitter .

More High School Sports

High school sports schedule for Nov. 28, 2022
Trib HSSN 2022-23 WPIAL Class 5A boys basketball preseason breakdown
Trib HSSN 2022-23 WPIAL Class 5A girls basketball preseason breakdown
Graduations, injury to PG Cernuto leave Southmoreland girls basketball with voids to fill
Westmoreland high school notebook: Franklin Regional’s Jake Kimmich to follow brothers to Grove City soccer