Trib HSSN WPIAL individual wrestling rankings: Jan. 25, 2022

By:
Tuesday, January 25, 2022 | 4:22 PM


Class 3A

106: 1. Luke Willochell (Latrobe) 25-3; 2. Nico Fanella (Indiana) 16-0; 3. Ty Kapusta (Franklin Regional) 15-5; 4. Casey Walker (North Allegheny) 20-8; 5. Rylen Campbell (Plum) 19-4.

113: 1. Ty Chappell (Seneca Valley) 21-3; 2. Leo Joseph (Latrobe) 19-7; 3. Brandon Dami (Canon-McMillan) 11-4; 4. Evan Petrovich (Connellsville) 19-4; 5. Ky Szewczyk (Waynesburg) 15-7.

120: 1. Vinny Kilkeary (Latrobe) 26-2; 2. Troy Hohman (Penn-Trafford) 19-1; 3. Joe Simon (Waynesburg) 15-1; 4. Mason Kernan (Bethel Park) 22-0; 5. Jacob Houpt (Canon-McMillan) 15-4.

126: 1. Maddox Shaw (Thomas Jefferson) 28-3; 2. Ethan Lebin (Hempfield) 20-4; 3. Dylan Coy (North Allegheny) 20-2; 4. Anthony Ferraro (Pine-Richland) 16-3; 5. Zander Phaturos (Waynesburg) 16-6.

132: 1. Mac Church (Waynesburg) 17-2; 2. Vincent Citrano (Plum) 18-0; 3. Chad Ozias (Connellsville) 20-2; 4. Blake Reinhart (Trinity) 21-8; 5. Eli Carr (Hempfield) 20-2.

138: 1. Briar Priest (Hempfield) 21-2; 2. Nate Roth (Latrobe) 12-1; 3. Lonzy Vielma (Connellsville) 22-4; 4. Colton Stoneking (Waynesburg) 23-7; 5. Bode Marlow (Thomas Jefferson) 27-6.

145: 1. Ty Watters (West Allegheny) 26-2; 2. Finn Solomon (Franklin Regional) 22-2; 3. Lucas Kapusta (Hempfield) 18-4; 4. Levi Donnell (Butler) 12-2; 5. Andrew Gonzales (Trinity) 13-7.

152: 1. Kelin Laffey (Pine-Richland) 21-1; 2. Nico Taddy (West Allegheny) 25-3; 3. Dylan Evans (Chartiers Valley) 19-4; 4. Jack Pletcher (Latrobe) 27-4; 5. Chase Kranitz (Norwin) 18-4.

160: 1. Jared Keslar (Connellsville) 17-3; 2. Shawn Taylor (West Allegheny) 27-5; 3. Christopher Beatty (Chartiers Valley) 20-6; 4. Enzo Morlacci (Kiski Area) 23-4; 5. Danny Turner (Indiana) 16-4.

172: 1. Rocco Welsh (Waynesburg) 24-1; 2. Logan Hoffman (Belle Vernon) 18-4; 3. Connor Jacobs (Armstrong) 15-4; 4. Michael Kreinbucher (Butler) 21-6; 5. Matt Furman (Canon-McMillan) 16-5.

189: 1. Mac Stout (Mt. Lebanon) 24-0; 2. Brian Finnerty (Thomas Jefferson) 29-1; 3. Juliano Marion (Franklin Regional) 20-4; 4. Jake Conroy (Ringgold) 23-2; 5. Brody Evans (Waynesburg) 22-7.

215: 1. Corey Boerio (Latrobe) 24-6; 2. Liam Volk-Klos (Seneca Valley) 9-0; 3. Elijah Binakonsky (Hempfield) 14-2; 4. Aiden Buggey (North Allegheny) 22-9; 5. Eli Makel (Waynesburg) 21-6.

285: 1. Billy McChesney (Greensburg Salem) 21-0; 2. Ty Banco (Trinity) 24-3; 3. Noah Tustin (Waynesburg) 24-11; 4. Wyatt Held (Latrobe) 21-7; 5. Joey Schneck (Pine-Richland) 18-3.

Class 2A

106: 1. Joe Longhi (Mt. Pleasant) 20-5; 2. Parker Sentipal (Burgettstown) 19-3; 3. Shawn Robertson (Fort Cherry) 23-6; 4. Isaac Maccaglio (Quaker Valley) 17-5.

113: 1. Cooper Hornack (Burrell) 20-5; 2. Jack Kazalas (Quaker Valley) 24-2; 3. Giovanni Beatrice (Derry) 13-5; 4. James Walzer (Montour), 12-6.

120: 1. Logan Richey (Quaker Valley) 22-6; 2. Dylan Slovick (Burgettstown) 17-9; 3. Sean Cain (Mt. Pleasant) 19-7; 4. Tyler Clark (Frazier) 9-4.

126: 1. Chris Vargo (Bentworth) 12-1; 2. Gaven Suica (Burgettstown) 16-2; 3. Tim Cafrelli (South Side Beaver) 20-3; 4. Dylan Bruce (Elizabeth Forward) 12-7.

132: 1. Joey Sentipal (Burgettstown) 19-3; 2. Kyle McCollum (Beth-Center) 22-2; 3. Greg Shaulis (Mt. Pleasant) 13-5; 4. Bryce Rodriguez (Carlynton) 23-9.

138: 1. Jamison Poklembo (Mt. Pleasant) 21-6; 2. Ambrose Boni (Central Valley) 24-2; 3. Rudy Brown (Burgettstown) 16-7; 4. Andrew Johnson (Southmoreland) 19-6.

145: 1. Chase Framelli (Jefferson-Morgan) 18-2; 2. Chase Brandebura (Carlynton) 24-6; 3. Ryan Celashi (Frazier) 13-6; 4. Luke Geibig (Mt. Pleasant) 10-4.

152: 1. Tyler Berish (Beth-Center) 22-1; 2. Isaiah Pisano (Hopewell) 14-3; 3. Justin Richey (Quaker Valley) 21-5; 4. Caiden Brock (Elizabeth Forward) 15-7.

160: 1. Grant MacKay (Laurel) 19-2; 2. Trevor Pettit (Beth-Center) 22-2; 3. Braedon Welsh (Fort Cherry) 20-3; 4. D.J. Slovick (Burgettstown) 19-8.

172: 1. Rune Lawrence (Frazier) 17-3; 2. Mason Diemert (Quaker Valley) 24-3; 3. Aaron DeLuca (Montour) 16-3; 4. Mike Ewing (Washington) 18-4.

189: 1. Patrick Cutchumber (Quaker Valley) 25-4; 2. Cole Clark (Burrell) 20-6; 3. Landon Millward (Freedom) 10-0; 4. Brenan Morgan (Central Valley) 21-2.

215: 1. Dayton Pitzer (Mt. Pleasant) 25-0; 2. Vitali Daniels (Bentworth) 15-3; 3. Anthony Govern (Southmoreland) 24-5; 4. Mitchell Cook (Fort Cherry) 25-6.

285: 1. Cameron Carter-Green (Washington) 17-2; 2. Coltin Hill (Laurel) 19-4; 3. Joey Baronick (Burgettstown) 11-8; 4. Mason Sisler (Jefferson-Morgan) 16-6.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

What to watch for in WPIAL sports for May 20, 2024: Baseball quarterfinals on tap
This week on Trib HSSN for week of May 20, 2024
High school sports schedules for May 20, 2024
Southmoreland’s Da’sjon Craggette helps West team to victory at PSFCA East-West all-star game
Moon wins 2nd girls flag football title in a row over North Allegheny