Trib HSSN WPIAL wrestling individual rankings for Feb. 2, 2021

By:
Tuesday, February 2, 2021 | 4:21 PM


Here’s a look at this week’s Trib HSSN individual wrestling rankings:

Class AAA

106: 1. Giavonie Schipani, North Hills, fr. (17-0); 2. Tyler Chappell, Seneca Valley, so. (16-2); 3. Andrew Binni, Canon-McMillan, fr. (14-2); 4. Ky Szewczyk, Waynesburg, fr. (10-4).

113: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe, so. (11-1); 2. Troy Hohman, Penn-Trafford, jr. (14-0); 3. Joe Simon, Waynesburg, fr. (11-2); 4. Antonio Walker, Plum, fr. (10-1).

120: 1. Mac Church, Waynesburg, so., (12-1); 2. Dylan Coy, North Allegheny, so. (13-0); 3. Hunter Swedish, Seneca Valley, sr. (15-2); 4. Jacob Houpt, Canon-McMillan, jr. (13-4).

126: 1. Carter Dibert, Franklin Regional, sr. (19-0); 2. Ethan Berginc, Hempfield, sr., (18-2); 3. Zander Pharuros, Waynesburg, jr. (12-4); 4. Mason Prinkey, Connellsville, sr. (3-0).

132: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley, sr. (17-2); 2. Briar Priest, Hempfield, jr. (19-3); 3. Nathan Roth, Latrobe, so. (12-3); 4. Colton Stoneking, Waynesburg, jr. (14-2).

138: 1. Cole Homet, Waynesburg, jr. (13-0); 2. Finn Solomon, Franklin Regional, jr. (18-1); 3. Dylan Evans, Chartiers Valley, so. (16-2); 4. Lucas Kapusta, Hempfield, so. (19-3).

145: 1. Wyatt Henson, Waynesburg, sr. (13-0); 2. Chanz Shearer, Seneca Valley, sr. (18-2); 3. John Altieri, Norwin, sr. (17-1); 4. Max Stedeford, North Allegheny, sr. (13-2).

152: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley, sr. (19-0); 2. Rocco Welsh, Waynesburg, so. (10-2); 3. Ty Linsenbigler, Hempfield, sr. (18-3); 4. Jared Keslar, Connellsville, jr. (2-1)

160: 1. Cole Spencer, Pine-Richland, sr. (11-1); 2. Enzo Morlacci, Kiski Area, jr. (10-0); 3. Chase Krantitz, Norwin, jr. (13-3); 4. Antonio Amelio, Seneca Valley, sr. (17-3).

172: 1. Luca Augustine, Waynesburg, sr. (6-0); 2. Sammy Starr, Kiski Area, sr. (17-2); 3. Brian Finnerty, Thomas Jefferson, jr. (18-3); 4. Matt Furman, Canon-McMIlan, so. (10-2).

189: 1. Mac Stout, Mt. Lebanon, jr. (18-3); 2. Brayden Roscosky, Kiski Area, sr. (8-1); 3. Cooper Baxter, Butler, jr. (11-2); 4. Corey Boerio, Latrobe, jr. (13-5).

215: 1. Cole Weightman, Belle Vernon, jr. (13-3); 2. Logan Harmon, Armstrong, sr. (2-0); 3. Josh Sarasnick, Chartiers Valley, jr. (18-0); 4. Brady Leczo, North Allegheny, jr. (13-2).

285: 1. Isaiah Vance, Hempfield, sr. (19-0); 2. Billy McChesney, Greensburg Salem, jr. (8-1); 3. Dawson Dietz, Hampton, sr. (18-2); 4. Ty Banco, Trinity, so. (13-5).

Class AA

106: 1. Cooper Hornack, Burrell, fr. (8-1); 2. Jack Kazalas, Quaker Valley, fr. (16-3); 3. Parker Sentipal, Burgettstown, fr. (10-2); 4. Anthony Orlandini, Montour, fr. (3-1).

113: 1. Colin Bartley, Laurel, so. (16-6); 2. Dylan Slovich, Burgettstown, fr. (11-3); 3, Shane Momyer, Yough, sr. (2-0); 4. Tyler Clark, Frazier, fr. (10-3).

120: 1. Nico Ferra, Burrell, so. (6-4); 2. Gaven Suica, Burgettstown, fr. (12-3); 3. Julian Moore, Fort Charry, so. (7-2); 4. Logan Richey, Quaker Valley, so. (10-7).

126: 1. Joey Fischer, South Park, sr. (10-0); 2.Joey Sentipal, Burgettstown, so. (10-3); 3. Chase Brandebura, Carlynton, so. (8-3); 4. Chase Frameli, Jefferson-Morgan, fr. (7-0).

132: 1. Nick Salerno, Burrell, jr. (7-1); 2. Kyle McCollum, Beth-Center, jr. (12-1); 3. Ambrose Boni, Central Valley, jr. (5-0); 4. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant, fr. (15-5).

138: 1. Ian Oswalt, Burrell, sr. (6-0); 2. Anthony Lancos, Burgettstown, jr. (8-4); 4. Andrew Johnson, Southmoreland, jr. (14-5); 4. Cole White, Quaker Valley, sr. (8-8).

145: 1. Kenny Duschek, Blackhawk, sr. (10-2); 2. Ty Cymmerman, Derry, sr. (15-3); 3. Tyler Berish, Beth-Center, so. (11-2); 4 Ryan Harbert, Ligonier Valley, jr. (5-0).

152: 1. Grant Mackey, Laurel, so. (23-3); 2. D.J. Slovick, Burgettstown, (12-2); 3. Jake Tkach, Fort Cherry, sr. (10-2); 4. Aaron DeLuca, Montour, jr. (3-0).

160: 1. A.J. Corrado, Burrell, sr. (9-0); 2. Trevor Pettit, Beth-Center, jr. (10-3); 3. Oleg Melnyk, Carlynton, sr. (9-2); 4. Bryce Robinson, Southmoreland, jr. (15-6).

172: 1. Shane Kemper, Burgettstown, sr. (9-0); 2. Rune Lawrence, Frazier, fr. (13-1); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant, jr. (15-5); 4. Owen Petrisek, Bentworth, sr. (5-0).

189: 1. Trent Schultheis, Freedom, sr. (12-2); 2. Patrick Cutchember, Quaker Valley, jr. (14-4); 3. Collin Milko, Carlynton, sr. (6-4); 4. Alex Lange, Beth-Center, sr. (12-1).

215: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant, jr. (19-2); 2. Jake Barabella, Avonworth, sr. (6-0); 3. Robbie West, Fort Cherry, sr. (11-1); 4. Jonathan Wolfe, Jefferson-Morgan, sr. (4-3).

285: 1. Mitch Miles, Laurel, sr. (20-5); 2. Ian Fasano, Mt. Pleasant, sr. (14-8); 3. Nick Murphy, Elizabeth Forward, jr. (10-1); 4. Eli Reese, Knoch, sr. (5-0).

Note: Email pschofield@triblive.com with corrections or adjustments.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

Tags: ,

More High School Sports

This week on Trib HSSN for week of April 22, 2024
What to watch for in WPIAL sports for April 22, 2024: Shaler, North Hills play for 1st place
Trib HSSN baseball player of the week for April 21, 2024
Trib HSSN baseball team of the week for April 21, 2024
High school sports schedules for April 22, 2024