Trib HSSN WPIAL wrestling individual rankings for Jan. 26, 2021

By:
Tuesday, January 26, 2021 | 6:06 PM


Class AAA

106: 1. Andrew Binni, Canon-McMillan, fr. (9-0); 2. Connor Smith, Seneca Valley, fr. (13-1); 3. Giavonie Schipani, North Hills, fr. (12-0); 4. Ky Szewczyk, Waynesburg, fr. (6-1).

113: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe, so. (7-1); 2. Troy Hohman, Penn-Trafford, jr. (7-0); 3. Joe Simon, Waynesburg, fr. (6-1); 4. Tyler Chappell, Seneca Valley, so. (12-1).

120: 1. Carter Dibert, Frankin Regional, sr., (14-0); 2. Mac Church, Waynesburg, so., (7-0); 3. Dylan Coy, North Allegheny, so. (11-0); 4. Jacob Houpt, Canon-McMillan, jr. (8-1).

126: 1. Ethan Berginc, Hempfield, sr., (12-1); 2. Zander Pharuros, Waynesburg, jr. (6-1); 3. Mason Prinkey, Connellsville, sr. (3-0); 4. Blake Reihner, Trinity, fr. (9-2).

132: 1. Briar Priest, Hempfield, jr. (14-1); 2. Nathan Roth, Latrobe, so. (7-1); 3. Dylan Chappell, sr. (12-1); 4. Jace Ross, Connellsville, so. (1-1).

138: 1. Cole Homet, Waynesburg, jr. (7-0); 2. Dylan Evans, Chartiers Valley, so. (6-1); 3. Finn Solomon, Franklin Regional, jr. (13-1); 4. Kelin Laffey, Pine-Richland, jr. (5-0).

145: 1. Wyatt Henson, Waynesburg, sr. (7-0); 2. John Altieri, Norwin, sr. (10-0); 3. Chanz Shearer, Seneca Valley, sr.(13-1); 4. Max Stedeford, North Allegheny, sr. (12-1).

152: 1. Alejandro Herrera-Rondon, sr. (14-0); 2. Rocco Welsh, Waynesburg, so. (6-1); 3. Ty Linsenbigler, Hempfield, sr. (13-1); 4. Jared Keslar, Connellsville, jr. (2-1)

160: 1. Cole Spencer, Rine-Richland, sr. (11-1); 2. Nate Stephenson, Waynesburg, sr. (7-0); 3. Antonio Amelio, Seneca Valley, sr. (12-1); 4. Chase Kranitz, Norwin, jr. (8-2).

172: 1. Luca Augustine, Waynesburg, sr. (7-0); 2. Sammy Starr, Kiski Area, sr. (8-0); 3. Brian Finnerty, Thomas Jefferson, jr. (15-0); 4. Matt Furman, Canon-McMillan, so. (4-0).

189: 1. Mac Stout, Mt. Lebanon, jr. (13-0); 2. Brayden Roscosky, Kiski Area, sr. (8-1); 3. Cooper Baxter, Butler, jr. (7-2); 4. Eli Binakonsky, Hempfield, so. (11-4).

215: 1. Cole Weightman, Belle Vernon, jr. (4-1); 2. Logan Harmon, Armstrong, sr. (0-0); 3. Josh Sarasnick, Chartiers Valley, jr. (7-0); 4. Brady Leczo, North Allegheny, jr. (11-2).

285: 1. Isaiah Vance, Hempfield, sr. (14-0); 2. Billy McChesney, Greensburg Salem, jr. (8-1); 3. Dawson Dietz, Hampton, sr. (8-0); 4. Tyson Brophy, Trinity, jr. (7-2).

Class AA

106: 1. Jack Kazalas, Quaker Valley, fr. (9-1) ; 2. Parker Sentipal, Burgettstown, fr. (8-0); 3. Anthony Orlandini, Montour, fr. (2-1); 4. Joseph Longhi, Mt. Pleasant, fr. (8-3).

113: 1. Cooper Hornack, Burrell, fr. (8-1); 2. Colin Bartley, Laurel, so. (11-4); 3, Shane Momyer, Yough, sr. (2-0); 4. Tyler Clark, Frazier, fr. (6-1).

120: 1. Nico Ferra, Burrell, so. (6-4); Julian Moore, Fort Cherry, so. (5-2); 3. Logan Richey, Quaker Valley, so. (7-3); 4. Kaiden Fischer, South Park, fr. (3-0).

126: 1. Joey Fischer, South Park, sr. (4-0); 2. Joey Sentipal, Burgettstown, so. (4-0); 3. Chase Brandebura, Carlynton, so. (2-1); 4. Chase Frameli, Jefferson-Morgan, fr. (5-0).

132: 1. Nick Salerno, Burrell, jr. (7-1); 2. Kyle McCollum, Beth-Center, jr. (10-1); 3. Ambrose Boni, Central Valley, jr. (2-0); 4. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant, fr. (12-3).

138: 1. Ian Oswalt, Burrell, sr. (6-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant, sr. (5-2); 3. Anthony Lancos, Burgettstown, jr. (1-1); 4. Andrew Johnson, Southmoreland, jr. (12-5).

145: 1. Kenny Duschek, Blackhawk, sr. (2-0); 2. Tyler Berish, Beth-Center, so. (9-2); 3. Noah Weston, Bentworth, jr. (2-1); 4. Ryan Harbert, Ligonier Valley, jr. (2-0).

152: 1. Ty Cymmerman, Derry, sr. (10-0); 2. D.J. Slovick, Burgettstown, jr. (8-0); 3. Jake Tkach, Fort Cherry, sr. (8-2); 4. Aaron DeLuca, Montour, jr. (3-0).

160: 1. A.J. Corrado, Burrell, sr. (9-0); 2. Grant MacKay, Laurel, so. (14-1); 3. Trevor Pettit, Beth-Center, jr. (8-3); 4. Oleg Melnyk, Carlynton, sr. (3-0).

172: 1. Shane Kemper, Burgettstown, sr. (8-0); 2. Rune Lawrence, Frazier, fr. (7-0); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant, jr. (12-2); 4. Owen Petrisek, Bentworth, sr. (4-0).

189: 1. Trent Schultheis, Freedom, sr. (0-0); 2. Patrick Cutchember, Quaker Valley, jr. (11-2); 3. Collin Milko, Carlynton, sr. (3-1); 4. Alex Lange, Beth-Center, sr. (10-1).

215: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant, jr. (13-1); 2. Jake Barabella, Avonworth, sr. (5-0); 3. Robbie West, Fort Cherry, sr. (9-1); 4. Jonathan Wolfe, Jefferson-Morgan, sr. (3-2).

285: 1. Mitch Miles, Laurel, sr. (13-2); 2. Ian Fasano, Mt. Pleasant, sr. (10-5); 3. Nick Murphy, Elizabeth Forward, jr. (7-1); 4. Eli Reese, Knoch, sr. (4-0).

Note: Coaches are please urged to text staff writer Paul Schofield at 724-516-1145 or email pschofield@triblive.com with corrections or adjustments.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

High school scores, summaries and schedules for April 17, 2024
What to watch for in WPIAL sports on April 18, 2024: Class 6A baseball series wrap up
Trib 10: List of undefeated WPIAL baseball, softball teams shrinking
High school roundup for April 17, 2024: Hempfield’s Riley Miller no-hits North Allegheny
Peters Township linebacker Mickey Vaccarello commits to Stanford