Trib HSSN WPIAL wrestling individual rankings for March 2, 2021

By:
Tuesday, March 2, 2021 | 11:23 AM


Here’s a look at this week’s Trib HSSN individual wrestling rankings:

Class AAA

106: 1. Tyler Chappell, Seneca Valley, so. (31-2); 2. Antonino Walker, Plum, fr. (22-2); 3. Andrew Binni, Canon-McMillan, fr. (22-4); 4. Jake Layton, Connellsville, so. (13-4).

113: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe, so. (21-1); 2. Troy Hohman, Penn-Trafford, jr. (22-2); 3. Joe Simon, Waynesburg, fr. (22-4); 4. Anthony Ferraro, Pine-Richland, so. (16-4).

120: 1. Dylan Coy, North Allegheny, jr. (25-1); 2. Mac Church, Waynesburg, so., (22-2); 3. Chad Ozias, Connellsville, jr. (14-5); 4. Ethan Lebin, Hempfield, so. (26-7).

126: 1. Carter Dibert, Franklin Regional, sr. (30-0); 2. Ethan Berginc, Hempfield, sr., (28-3); 3. Nick Gorman. North Allegheny, so., (25-4); 4. Mason Prinkey, Connellsville, sr. (16-3).

132: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley, sr. (32-2); 2. Briar Priest, Hempfield, jr. (29-4); 3. Colton Stoneking, Waynesburg, jr. (27-3); 4. Nathan Roth, Latrobe, so. (17-8).

138: 1. Cole Homet, Waynesburg, jr. (25-1); 2. Finn Solomon, Franklin Regional, jr. (29-2); 3. Dylan Evans, Chartiers Valley, so. (29-7); 4. Lucas Kapusta, Hempfield, so. (28-6).

145: 1. Wyatt Henson, Waynesburg, sr. (27-0); 2. John Altieri, Norwin, sr. (27-3); 3. Ty Linsenbigler, Hempfield, sr. (30-6); 4. Kelin Laffey, Pine-Richland, jr. (12-3).

152: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley, sr. (33-0); 2. Rocco Welsh, Waynesburg, so. (22-3); 3. Jared Keslar, Connellsville, jr. (17-2); 4. Garrett Thompson, Franklin Regional, sr. (26-5).

160: 1. Cole Spencer, Pine-Richland, sr. (20-1); 2. Chase Krantitz, Norwin, jr. (23-4); 3. Collin McCorkle, North Allegheny, sr. (25-7); 4. Enzo Morlacci, Kiski Area, sr. (22-5).

172: 1. Luca Augustine, Waynesburg, sr. (16-0); 2. Sammy Starr, Kiski Area, sr. (34-3); 3. Brian Finnerty, Thomas Jefferson, jr. (28-4); 4. Matt Furman, Canon-McMillan, so. (15-6).

189: 1. Justin Hart, Hampton, sr. (23-4); 2. Brayden Roscosky, Kiski Area, sr. (31-5); 3. Cooper Baxter, Butler, jr. (22-3); 4. Corey Boerio, Latrobe, so. (20-7).

215: 1. Cole Weightman, Belle Vernon, jr. (29-4); 2. Logan Harmon, Armstrong, sr. (15-1); 3. Ty Banco, Trinity, so. (27-8); 4. Tyler Rohaley, Canon-McMillan, sr., (17-9).

285: 1. Isaiah Vance, Hempfield, sr. (30-1); 3. Billy McChesney, Greensburg Salem, jr. (21-4); 3. Dawson Dietz, Hampton, sr. (31-4); 4. Tyson Brophy, Trinity, sr. (19-9).

Class AA

106: 1. Cooper Hornack, Burrell, fr. (25-1); 2. Jack Kazalas, Quaker Valley, fr. (27-5) ; 3. Parker Sentipal, Burgettstown, fr. (21-6); 4. Seth Burns, West Greene, fr. (18-3).

113: 1. Chris Vargo, Bentworth, fr. (14-0); 2. Damon Michaels, Elizabeth Forward, fr. (27-3); 3. Colin Bartley, Laurel, so. (21-10); 4. Logan Richey, Quaker Valley, so. (19-10).

120: 1. Nico Ferra, Burrell, so. (21-8); 2. Bryce Rodriguez, Carlynton, jr. (22-5); 3. Gaven Suica, Burgettstown, fr. (23-7); 4. Charles Perkins, Valley, fr. (9-7)

126: 1. Joey Fischer, South Park, sr. (17-0); 2. Joey Sentipal, Burgettstown, so. (20-6); 3. Peter Chacon, Montour, so. (15-4); Shawn Szymanski, Burrell, jr. (13-7).

132: 1. Kyle McCollum, Beth-Center, jr. (26-4); 2. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant, fr. (26-12); 3. Dion Lyons, Valley, jr. (15-9); 4. Nick Salerno, Burrell, jr. (16-4).

138: 1. Ian Oswalt, Burrell, sr. (21-1); 2. Ryan Harbert, Ligonier Valley, jr. (22-7); 3. Tyler Debnar, Beth-Center, so. (22-6); 4. Luke Hollywood, Avonworth, fr. (13-3).

145: 1. Kenny Duschek, Blackhawk, sr. (22-2); 2. Ty Cymmerman, Derry, sr. (30-5); 3. Tyler Berish, Beth-Center, so. (26-5); 4. Henry Orlandini, Montour, jr. (17-3).

152: 1. Grant Mackey, Laurel, so. (34-3); 2. Justin Richey, Quaker Valley, jr. (20-9); 3. D.J. Slovick, Burgettstown, (18-8); 4. Damian Barr, Burrell, jr. (15-9).

160: 1. A.J. Corrado, Burrell, sr. (27-0); 2. Oleg Melnyk, Carlynton, sr. (24-4); 3. Trevor Pettit, Beth-Center, jr. (24-7); 4. Rocco Ferraro, McGuffey, sr. (15-4).

172: 1. Rune Lawrence, Frazier, fr. (24-1); 2. Ethan Barr, McGuffey, sr. (17-6); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant, jr. (29-11); 4. Colby Christie, Burrell, sr. (16-10).

189: 1. Trent Schultheis, Freedom, sr. (30-4); 2. Patrick Cutchember, Quaker Valley, jr. (26-5); 3. Shane Kemper, Burgettstown, sr. (19-3); 4. Mike Ewing, Washington, jr. (12-6).

215: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant, jr. (36-2); 2. Eli Reese, Knoch, sr. (13-3); 3. Collin Milko, Avonworth, sr. (19-7); 4. Tasso Makripodis, McGuffey, (14-4).

285: 1. Mitch Miles, Laurel, sr. (30-6); 2. Ian Fasano, Mt. Pleasant, sr. (33-12); 3. Nick Murphy, Elizabeth Forward, jr. (20-6); 4. Joey Baronick, Burgettstown, (17-6).

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

More High School Sports

High school scores, summaries and schedules for April 22, 2024
What to watch for in WPIAL sports on April 23, 2024: Class 5A baseball teams battle for section supremacy
Trib HSSN Softball Team of the Week for April 22, 2024
Trib HSSN Softball Player of the Week for April 22, 2024
High school roundup for April 22, 2024: Lexie Hames homers twice, is intentionally walked with bases loaded twice in Seneca Valley win