Trib HSSN WPIAL wrestling rankings for Feb. 13, 2024

By:
Tuesday, February 13, 2024 | 6:08 PM


WEEK 9

Class 3A Top 10

Team (This year’s record) Last week’s rankings

1. Connellsville (16-4) 1

2. Trinity (13-3) 2

3. Franklin Regional (22-3) 3

4. Bethel Park (18-3) 4

5. Latrobe (13-5) 5

6. North Allegheny (17-4) 6

7. Fox Chapel (15-2) 7

8. Peters Township (15-6) 8

9. Norwin (12-7) 9

10. West Allegheny (9-3) 10

Out: None

Class 2A Top 10

Team (This year’s record) Last week’s ranking

1. Burrell (15-4) 1

2. Burgettstown (15-3) 2

3. Quaker Valley (13-3) 3

4. Mt. Pleasant (12-5) 4

5. McGuffey (12-2) 5

6. Freedom (10-3) 6

7. Derry (11-4) 7

8. Frazier (9-7) 8

9. Bentworth (6-3) 9

10. Highlands (13-5) 10

Out: None

Individual Rankings

Class 3A

107: 1. Nico Kapusta (19-5), Hempfield; 2. Dylan Barrett (27-6), Penn-Trafford; 3. Nolan Rice (29-7), Connellsville; 4. Nick McGarrity (33-1), Peters Township.

114: 1. Landon Sidun (32-1), Norwin; 2. Santino Sloboda (28-0), Butler; 3. Tanner Mizenko (6-2), Canon-McMillan; 4. Leo Joseph (28-6), Latrobe.

121: 1. Luke Willochell (31-1), Latrobe; 2. Ty Kapusta (37-4), Franklin Regional; 3. Connor Smith (21-6), Seneca Valley; 4. Collier Hartman (21-6), Canon-McMillan.

127: 1. Andrew Binni (25-6), Canon-McMillan; 2. Owen Klodowski, Baldwin (26-5); 3. Jacob Braun (29-6), Latrobe; 4. Johnny Baiano (28-2), South Fayette.

133: 1. Kai Vielma (32-4), Connellsville; 2. Mason Kernan (27-3), Bethel Park; 3. Rhamil Islamov, Baldwin (31-1); 4. William Bentrim (22-9), North Allegheny.

139: 1. Maddox Shaw (31-3), Thomas Jefferson; 2. Blake Reihner (38-3), Trinity; 3. Dom Ferraro (31-4), Pine-Richland; 4. Kase Chopp, Butler (27-5).

145: 1. Eli Carr (25-2), Hempfield; 2. Evan Petrovich (29-6), Connellsville; 3. Ethan Higgins (27-8), Bethel Park; 4. Thomas Allison, Trinity (23-2).

152: 1. Chris Cibrone (29-8), Peters Township; 2. Nick Jones (27-6), West Allegheny; 3. Antonino Walker, Plum (31-4); 4. Luke Dunlap (28-4), South Fayette.

160: 1, Bode Marlow (27-6), Thomas Jefferson; 2. Lonzy Vielma (29-5), Connellsville; 3. Keith Mincin (31-3), Baldwin; 4. Maclane Miller (26-7), Pine-Richland.

172: 1. Vaughn Spencer (32-2), Pine-Richland; 2. Bodie Morgan (20-3), Trinity; 3. Hunter Snyder (30-4), Latrobe; 4. Parker Nave (31-8), Peters Township.

189: 1. Cooper Roscosky (31-2), Kiski Area; 2. Nate Campbell (29-7), Norwin; 3. Tasso Whipple (20-9), Penn-Trafford; 4. Nezumiiro Green (24-2), Central Catholic.

215: 1. Geno Calgaro (14-0), Canon-McMillan; 2. Jake Conroy (35-1), Ringgold; 3. Juliano Marion (36-5), Franklin Regional; 4. Roman Thompson (24-0), Central Catholic.

285: 1. Shepard Turk (25-7), Thomas Jefferson; 2. Roan Tustin (17-3), Waynesburg; 3. Michael Albert (29-2), Upper St. Clair; 4. Cameron Danna (27-8), West Allegheny.

Class 2A

107: 1. Cam Baker (31-3), Burrell; 2. Bruce Anderchak, Quaker Valley (31-2); 3. Tucker Main (32-7), McGuffey; 4. Javeon Chambers (30-3), Highlands.

114: 1. Anthony Mucci (25-3), Derry; 2. Drake McClure (26-8), Bentworth; 3. Jorden Williams (18-5), Chartiers-Houston;3. Auston Kosanovic (18-4), Avonworth.

121: 1. Antonio Boni (25-0), Central Valley; 2. Emmett Wolfe (26-7), McGuffey; 3. Mason Wright (26-7), Beth-Center; 4. Derek Allen, Ellwood City (25-8).

127: 1. Chris Vargo (27-2), Bentworth; 2. Nico Fanella (27-2), Indiana; 3. Lucas Barr (28-4), McGuffey; 4. Julian Bertucci (31-12), Burrell.

133: 1. Parker Sentipal (33-4), Burgettstown; 2. Carter Putt (28-3), Indiana; 3. Jack Kazalas (33-3), Quaker Valley; 4. Anthony Orlandini (28-7), Montour.

139: 1. Cooper Hornack (27-4), Burrell; 2. Gaven Suica (31-5), Burgettstown; 3. Lucas Boyer (31-5), Elizabeth Forward; 4. Matthew Danna (31-6), Quaker Valley.

145: 1. Jamison Poklembo (29-1), Mt. Pleasant; 2. Mason Horwat (24-3), Derry; 3. Owen Ivcic (29-6), Bentworth; 4. Kole Doppelheuer (14-4), Belle Vernon.

152: 1. Damon Michaels (27-6), Elizabeth Forward; 2. Rudy Brown (36-4), Burgettstown; 3. Greg Shaulis (26-3), Mt. Pleasant; 4. Marcus Richey (30-7), Quaker Valley.

160: 1. Isaiah Pisano (26-2), Hopewell; 2. Ryan Celaschi (21-5), Frazier; 3. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (26-3); 4. Nathan Barkley (28-5), Derry.

172: 1. Elijah Brown (32-3), Belle Vernon; 2. Braedon Welsh (27-4), Fort Cherry; 3. Isaac Lacinski (16-5), Burrell; 4. Charles Perkins (18-4), Valley.

189: 1. Vitali Daniels (28-3), Bentworth; 2. Brady Brown (26-2), Derry; 3. Jackson Angelo (25-5), Frazier; 4. Slayton Williams (27-6), South Side.

215: 1. Rune Lawrence (17-1), Frazier; 2. Colin Whyte (22-6), West Greene; 3. Braiden Sudor (25-5), Carlynton; 4. Luke Boylan (24-12), Burrell.

285: 1. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (31-0); Brenan Morgan (28-0), Central Valley; 3. Joey Baronick (28-6), Burgettstown; 3. Joe Wilson (15-4), Washington.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

Corey Dotchin steps down as Highlands boys basketball coach
Westmoreland County Senior Spotlight: Franklin Regional’s Linzi Shaffer
A-K Valley Senior Spotlight: Apollo-Ridge’s Camdyn Kowalczyk
Coaches rankings: Shaler, North Allegheny, top 2 teams in Class 3A, battle for tournament title
What to watch for in WPIAL sports for April 15, 2024: Seneca Valley-Pine-Richland renew rivalry