TribHSSN individual wrestling rankings for Feb. 12, 2020

By:
Wednesday, February 12, 2020 | 5:39 PM


Tribune-Review Individual Rankings

Class AAA

106: 1. Mac Church, fr., Waynesburg (37-4); 2. Jacob Houpt, so., Canon-McMillan (25-10-7); 3. Briar Priest, so., Hempfield (29-3); 4. Vincent Kilkeary, fr., Latrobe (20-4); 5. Ty Watters, so. West Allegheny (11-0)

113: 1. Carter Dibert, jr. Franklin Regional (32-2); 2. Ethan Berginc, jr. Hempfield (23-4-3); 3. Nico Taddy, fr., West Allegheny (31-5); 4. Mason Prinkey, jr., Connellsville (26-5); 5. Vince Citrano, so., Plum (20-1)

120: 1. Dylan Chappell, jr., Seneca Valley (30-4); 2. Nathan Roth, fr. Latrobe (27-3); 3. Dylan Coy, so., North Allegheny (26-5); 4. Evan Whiteside, sr., Gateway (20-5); 5. Costa Moore, jr., Canon-McMillan (21-8)

126: 1. Kurtis Phipps, sr., Norwin (29-0); 2. Rocco Welsh, fr., Waynesburg (29-9); 3. Finn Solomon, so., Franklin Regional (23-5); 4. Dylan Evans, fr. Chartiers Valley (25-5); 5. Jacob Gardner, sr., Canon-McMillan (24-11)

132: 1. Gabe Willochell, sr., Latrobe (26-0); 2. Alejandro Herrera-Rondon, jr., Seneca Valley (24-3); 3. Cole Homet, so., Waynesburg (34-10); 4. Garrett Thompson, jr., Franklin Regional (20-7); 5. Jimmy Baxter, sr., Canon-McMillan (32-11).

138: 1. Sam Hillegas, sr., North Hills (26-1); 2. Wyatt Henson, jr., Waynesburg (35-5); 3. Chanz Shearer, jr., Seneca Valley (25-6); 4. John Altieri, jr., Norwin (26-4); 5. Max Stedeford, jr., North Allegheny (30-6)

145: 1. Ty Linsenbigler, jr., Hempfield (30-2); 2. Jared Keslar, so., Connellsville (24-6); 3. Mason Spears, sr., Franklin Regional (28-7); 4. Jackson Gray, sr., Mt. Lebanon (26-5); 5. Nathan Lukez, sr., Pine-Richland (23-4)

152: 1. Cole Spencer, jr., Pine-Richland (26-0); 2. Daniel Yetsick, sr., Ambridge (24-3); 3. Sammy Starr, jr., Kiski Area (23-4); 4. Drew Vlasnik, sr., Seneca Valley (23-6); 5. Chase Krantiz, so., Norwin (24-5)

160: 1. Jack Blumer, sr., Kiski Area (30-1); 2. Luca Augustine, jr., Waynesburg (31-7); 3. Brendan Finnerty, sr., Thomas Jefferson (33-4); 4. Casper Hinkle, sr., Connellsville (21-10); 5. Guy DeLeonardis, sr., Knoch (14-0)

170: 1. Mac Stout, so., Mt. Lebanon (30-2); 2. Tyler Kocak, sr., Hampton (29-3); 3. Nick Delp, sr., Kiski Area (26-3); 4. Eli Brinsky, sr., South Fayette (24-3); 5. Cooper Baxter, so., Butler (24-5)

182: 1. Gerrit Nijenhuis, sr., Canon-McMillan (34-0); 2. Donovan McMillon, jr., Peters Township (30-2); 3. Ryan Weinzen, sr., Norwin (19-3); 4. Justin Hart, jr., Hampton (29-3); 5. Dakoda Rodgers, sr., Connellsville (22-6)

195: 1. Luke Stout, sr., Mt. Lebanon (29-0); 2. Luke Montgomery, sr., Bethel Park (21-3); 3. Brayden Roscosky, jr., Kiski Area (28-4); 4. Justin Cramer, sr., Hempfield (22-7); 5. Cole Weightman, jr., Belle Vernon (20-4)

220: 1. John Meyers, sr., Greensburg Salem (21-0); 2. Dillon Ferretti, sr., Hempfield (28-6); 3. Eddie Farrell, sr., Fox Chapel (25-5); 4. Evan Miller, sr., Canon-McMillan (28-11); 5. Ryan Howard, jr., Waynesburg (23-9)

285: 1. Isaiah Vance, jr., Hempfield (29-1); 2. Billy McChesney, so., Greensburg Salem (22-2); 3. Ben Grafton, sr., North Allegheny (30-4); 4. Quentin Franklin, sr., South Fayette (18-2); 5. Eli Reese, jr., Knoch (18-3)

Class AA

106: 1. Chase Brandebura, fr., Carlynton (26-4); 2. Niko Ferra, fr., Burrell (24-15); 3. Shane Ilgenfritz, sr., Burgettstown (26-11); 4. Micah Hughes, so., Valley, (19-8); 5. Josh Harbert, fr., Ligonier Valley (22-6)

113: 1. Joey Fischer, jr., South Park (32-2); 2. Luke Geibig, so., Mt. Pleasant (27-10); 3. Sean Szymanski, so., Burrell (28-14); 4. Julian Moore, fr., Fort Cherry (26-1); 5. Joey Holmes, sr., Beth-Center (20-13)

120: 1. Ryan Michaels, sr., Elizabeth Forward (32-3); 2. Nick Salerno, so., Burrell (23-10); 3. Kyle McCollum, so., Beth-Center (23-9); 5. Joey Sentipal, fr., Burgettstown (33-7); 5. Colton McCallen, sr., Derry (17-8)

126: 1. Ty Cymmerman, jr., Derry (28-4); 2. Damian George, sr., Mt. Pleasant (26-6); 3. Jacob Merriman, sr., Fort Cherry (23-11); 4. Trent Valovchik, sr., Burrell (15-6); 5. Hunter Guiddy, so., Burgettstown, (20-17)

132: 1. Ian Oswalt, jr., Burrell (34-5); 2. Nathan Yagla, jr., McGuffey (30-12); 3. Tyler Berish, fr., Beth-Center (26-6); 4. Jrake Burford, so., Highlands (24-4); 5. Justin Richey, so., Quaker Valley (17-3)

138: 1. Kenny Duschek, jr., Freedom (28-5); 2. Ryan Herbert, so., Ligonier Valley (21-4); 3. Noah Gnibus, so., Mt. Pleasant (23-10); 4. Todd Fisher, sr., Beth-Center (28-9); 5. Eddie Huehn, sr., Carlynton (12-4)

145: 1. Rocco Ferraro, jr., McGuffey (30-3); 2. Trevor Pettit, so., Beth-Center (26-8). 3. Anthony Weil, sr., South Park (27-8); 4. Noah Hunnell, sr., Elizabeth Forward (21-11); 5. Blake Clark, sr., Highlands (19-6)

152: 1. Conner Redinger, jr., Quaker Valley (30-6); 2. A.J. Corrado, jr., Burrell (34-6); 3. Shane Kemper, jr., Burgettstown (27-7); 4. Omar Williams, sr., Keystone Oaks (28-7); 5.Charles D’Angelo, sr., Highlands (20-7)

160: 1. Thayne Lawrence, sr., Frazier (11-0); 2. Ethan Barr, jr., McGuffey (36-4); 3. Patrick Brewer, sr., Mt. Pleasant (23-10); 4. Oleg Melnyk, jr., Carlynton (21-4); 5. Noah Linderman, sr., Burrell (26-12)

170: 1. Trent Schultheis, jr., Freedom (28-3); 2. Seth Burgdolt, sr., McGuffey (26-10); 3. Owen Petrisek, sr., Bentworth (20-8); 4. D.J. Slovich, so., Burgettstown (23-12); 5. Glenn Christner, jr., Yough (21-5)

182: 1. Austin Walley, sr., Ellwood City (31-1); 2. Patrick Cutchember, so., Quaker Valley (29-6); 3. Nick Whittington, sr., Keystone Oaks (30-4); 4. Collin Milko, jr., Carlynton (24-9)

195: 1. Ethan Cain, sr., Elizabeth Forward (29-5); 2. Garrett Boone, sr., McGuffey (25-9); 3. Alez Kuzma, so., Blackhawk (16-10); 4. Bret Huffman, sr., Southoreland (16-3); 5. Sam Moore, sr., Laurel (14-7)

220: 1. Jake Barbabella, jr., Avonworth (24-5); 2. Donovan Cutchember, sr., Quaker Valley (20-5); 3. Mikey Scherer, sr., Burrell (26-7); 4. Robbie West, jr., Fort Cherry (30-4); 5. Jonathan Wolfe, jr., Jefferson-Morgan (17-8)

285: 1. Riley Kemper, sr., Burgettstown (33-1); 2. Mitch Miles, jr., Laurel (27-0); 3. Nick Murphy, so., Elizabeth Forward (28-6); 4. Brock Bedilion, sr., West Greene (10-4); 5. Cameron Carter-Green, so., Washington (21-8)

Paul Schofield is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Paul by email at pschofield@tribweb.com or via Twitter .

More High School Sports

Westmoreland County American League names all-stars
Belle Vernon edges Summer Rams in WPSBL quarterfinals
Belle Vernon soccer teams cancel Paul Sasko Kickoff Classic
Plum’s Matolcsy to reveal his college choice Saturday
Gov. Wolf: Online-only schools shouldn’t play sports this fall

click me