TribHSSN WPIAL individual wrestling rankings: As of Jan. 4, 2022

By:
Tuesday, January 4, 2022 | 5:14 PM


TribHSSN Live Wrestling Rankings as of Jan. 4

Individuals

Class AAA

106: 1. Luke Willochell (Latrobe) 13-3; 2. Nico Fanella (Indiana) 6-0; 3. Ty Kapusta (Franklin Regional) 10-4; 4. Rylen Campbell (Plum) 11-1; 5. Ejiro Montoya (Mt. Lebanon) 11-4.

113: Ty Chappell (Seneca Valley) 15-3; 2. Thomas Allison (Trinity) 11-5; 3. Evan Petrovich (Connellsville) 14-2); 4. Brady Joling (Chartiers Valley) 15-7; 5. Giavonie Schipani (North Hills) 9-1.

120: 1. Vinny Kilkeary (Latrobe) 15-2; 2. Joe Simon (Waynesburg) 6-1; 3. Mason Kernan (Bethel Park) 15-0; 4. Jacob Layton (Connellsville) 12-4); 5. Darius McMillon (Peters Township) 10-2.

126: 1. Troy Hohman (Penn-Trafford) 9-0; 2. Maddox Shaw (Thomas Jefferson) 16-1; 3. Dylan Coy (North Allegheny) 12-2; 4. Ethan Lebin (Hempfield) 10-4; 5. Andrew Binni (Canon-McMIllan) 12-5;Anthony Ferraro (Pine-Richland) 8-2; Zander Phaturos (Waynesburg) 6-6;

132: 1. Mac Church (Waynesburg) 9-2; 2. Blake Reinhart (Trinity) 14-5; 3. Vincent Citrano (Plum) 10-0; 4. Chad Ozias (Connellsville) 13-2; 5. Kole Doppelhauer (Belle Vernon) 13-4; 6. Nathan Monteparte (North Allegheny) 14-4; Ethan Higgins (12-6; Bethel Park) Eli Carr (Hempfield) 10-2

138: 1. Briar Priest (Hempfield) 11-1; 2. Lonzy Vielma (Connellsville) 15-4; 3. Colton Stoneking (Waynesburg) 9-7; 4. Bode Marlow (Thomas Jefferson) 14-6; 5. Nate Roth (Latrobe) 0-0. Nate Stone (Franklin Regional) 12-4; Bryson Bench (Bethel Park) 12-5; Logan Bechtold (Kiski Area) 12-4;

145: 1. Ty Watters (West Allegheny) 14-2; 2. Finn Solomon (Franklin Regional) 16-2; 3. Lucas Kapusta (Hempfield) 9-2; 4. Levi Donnell (Butler) 10-0; 5. Andrew Gonzales (Trinity) 12-7.

152: 1. Kelin Laffey (Pine-Richland) 11-1; 2. Nico Taddy (West Allegheny) 13-3; 3. Dylan Evans (Chartiers Valley) 13-3; 4. Chase Kranitz (Norwin) 8-3; 5. Jack Pletcher (Latrobe) 16-3.

160: 1. Jared Keslar (Connellsville) 10-3; 2. Shawn Taylor (West Allegheny) 16-4; 3. Enzo Morlacci (Kiski Area) 14-3; 4. Danny Turner (Indiana) 7-2; 5. Wesley Stull (Penn-Trafford) 6-3;

172: 1. Rocco Welsh (Waynesburg) 11-1; 2. Michael Kreinbucher (Butler) 11-2; Logan Hartman (Belle Vernon) 12-4; Matt Furman (Canon-McMillan) 12-4; Ryan Walsh (Bethel Park) 15-2.

189: 1. Mac Stout (Mt. Lebanon) 17-0; 2. Brian Finnerty (Thomas Jefferson) 16-1; 3. Christian McChesney (Greensburg Salem) 11-0; 4. Juliano Marion (Franklin Regional) 13-4; 5. Gabriel Stafford (Canon-McMillan) 15-6.

215: 1. Corey Boerio (Latrobe) 13-4; 2. Josh Page (Norwin); 3. Josh Sarasnick (Chartiers Valley) 10-4; 4. Carter Dilts (Kiski Area) 11-3; 5. Elijah Binakonsky (Hempfield) 7-0.

285: 1. Billy McChesney (Greensburg Salem) 11-0; 2. Ty Banco (Trinity) 15-2; 3. Noah Tustin (Waynesburg) 13-9; 4. Noah Held (Latrobe) 12-4; 5. Joey Schneck (Pine-Richland) 8-3.

Class AA

106: 1. Joe Longhi (Mt. Pleasant) 12-4; 2. Shawn Robertson (Fort Cherry) 10-3; 3. Isaac Maccaglio (Quaker Valley) 9-3; 4. Dylan Klim (Derry) 9-4.

113: 1. Cooper Hornack (Burrell) 9-4; 2. Jack Kazalas (Quaker Valley) 13-2; 3. Parker Sentipal (Burgettstown) 8-3; 4. Giovanni Beatrice (Derry) 8-4.

120: 1. Davis Stepp (Beth-Center) 12-5; 2. Sean Cain (Mt. Pleasant) 11-4; 3. Logan Richey (Quaker Valley) 11-4; 4. Dylan Slovick (Burgettstown) 8-5.

126: 1. Chris Vargo (Bentworth) 6-0; 2. Gaven Suica (Burgettstown) 6-1; 3. 3. Tim Cafrelli (South Side) 12-2; 4. Dylan Bruce (Elizabeth Forward) 7-4.

132: 1. Kyle McCollum (Beth-Center) 14-1; 2. Joey Sentipal (Burgettstown) 7-3; 3. Greg Shaulis (Mt. Pleasant) 7-4; 4. Bryce Rodriguez (Carlynton) 9-5.

138: 1. Jamison Poklembo (Mt. Pleasant) 13-4; 2. Andrew Johnson (Southmoreland) 13-3; 3. Tyler Fisher (Beth-Center) 11-4; 4. Ambrose Boni (Central Valley) 12-2.

145: 1. Chase Framelli (Jefferson-Morgan) 12-2; 2. Chase Brandebura (Carlynton) 10-2; 3. Luke Geibig (Mt. Pleasant) 8-2; 4. Ryan Celashi (Frazier) 5-2.

152: 1. Tyler Berish (Beth-Center) 14-1; 2. Isaiah Pisano (Hopewell) 9-1; 3. Anthony Lancos (Burgettstown) 9-4; 4. Caiden Brock (Elizabeth Forward) 8-4.

160: 1. Grant MacKay (Laurel) 8-2; 2. Joey Boughton (Avonworth) 12-2; 3. D.J. Slovick (Burgettstown) 9-4; 4. Trevor Pettit (Beth-Center) 14-2

172: 1. Rune Lawrence (Frazier) 6-2; 2. Mason Diemert (Quaker Valley) 12-4; 3. Aaron DeLuca (Montour) 7-1; 4. Braedon Welsh (Fort Cherry) 6-1.

189: 1. Patrick Cutchumber (Quaker Valley) 16-3; 2. Cole Clark (Burrell) 9-4; 3. Anthony Salvini (Fort Cherry) 8-5; 4. Brenan Morgan (Central Valley) 11-0;

215: 1. Dayton Pitzer (Mt. Pleasant) 17-0; 2. Anthony Govern (Southmoreland) 14-1; Mitchell Cook (Fort Cherry) 10-2; 4. Vitali Daniels (Bentworth) 5-1.

285: Cameron Carter-Green (Washington) 5-0; 2. Coltin Hill (Laurel) 8-3; 3. Joey Baronick (Burgettstown) 8-5; 4. Mason Sisler (Jefferson-Morgan) 8-3.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

Westmoreland high school notebook: Penn-Trafford football to honor newest hall of fame class
High school scores, summaries and schedules for April 13, 2024
High school roundup for April 13, 2024: Mt. Lebanon baseball rallies past Central Catholic
Westmoreland athletes of the week: Hempfield’s Grace Iwig, Belle Vernon’s Colton Lee
Penn-Trafford’s Lett, Hempfield’s Prola get unexpected wins at Lady Spartan/Wildcat Invitational