TribLive HSSN WPIAL wrestling rankings: Week of Feb. 5, 2024

By:
Tuesday, February 6, 2024 | 4:29 PM


WEEK 8 2023-24

Class 3A Top 10

Team (This year’s record) Last week’s rankings

1. Connellsville (13-2) 2

2. Trinity (11-1) 1

3. Franklin Regional (20-1) 3

4. Bethel Park (11-3) 6

5. Latrobe (8-4) 4

6. North Allegheny (17-4) 5

7. Fox Chapel (14-2) 8

8. Peters Township (15-6) 10

9. Norwin (12-7) 7

10. West Allegheny (9-2) 9

Dropped out: none.

Class 2A Top 10

Team (This year’s record) Last week’s ranking

1. Burrell (14-2) 2

2. Burgettstown (15-1) 1

3. Quaker Valley (13-3) 3

4. Mt. Pleasant (12-5) 4

5. McGuffey (12-2) 5

6. Freedom (11-2) 6

7. Derry Area (11-4) 7

8. Frazier (9-7) 8

9. Bentworth (6-3) 9

10. Highlands (13-5) 10

Dropped out: none.

Individual Rankings

Class 3A

107: 1. Nico Kapusta (18-5), Hempfield Area; 2. Dylan Barrett (27-6), Penn-Trafford; 3. Nolan Rice (26-6), Connellsville; 4. Nick McGarrity (33-1), Peters Township.

114: 1. Landon Sidun (32-1), Norwin; 2. Santino Sloboda (28-0), Butler; 3. Leo Joseph (22-6), Latrobe; 4. Caiden Harbert (25-8), West Allegheny.

121: 1. Luke Willochell (25-1), Latrobe; 2. Ty Kapusta (33-4), Franklin Regional; 3. Connor Smith (19-6), Seneca Valley; 4. Collier Hartman (20-6), Canon-McMillan.

127: 1. Andrew Binni (24-6), Canon-McMIllan; 2. Owen Klodowski, Baldwin (21-5); 3. Jacob Braun (24-6), Latrobe; 4. Johnny Baiano (23-2), South Fayette.

133: 1. Kai Vielma (27-4), Connellsville; 2. Mason Kernan (27-3), Bethel Park; 3. Rhamil Islamov, Baldwin (26-1); 4. William Bentrim (22-9), North Allegheny.

139: 1. Maddox Shaw (30-3), Thomas Jefferson; 2. Blake Reihner (34-3), Trinity; 3. Dom Ferraro (26-3), Pine-Richland; 4. Kase Chopp, Butler (25-7).

145: 1. Eli Carr (18-2), Hempfield; 2. Evan Petrovich (24-6), Connellsville; 3. Ethan Higgins (20-8), Bethel Park; 4. Thomas Allison, Trinity (20-1).

152: 1. Chris Cibrone (29-8), Peters Township; 2. Nick Jones (26-6), West Allegheny; 3. Antonino Walker, Plum (30-4); 4. Luke Dunlap (23-4), South Fayette.

160: 1, Bode Marlow (26-6), Thomas Jefferson; 2. Lonzy Vielma (24-5), Connellsville; 3. Keith Mincin (26-3), Baldwin; 4. Maclane Miller (20-7), Pine-RichLatrobe; 4. Parker Nave (31-8), Peters Township.

189: 1. Cooper Roscosky (25-2), Kiski Area; 2. Nate Campbell (29-7), Norwin; 3. Tasso Whipple (20-9), Penn-Trafford; 4. Nezumiiro Green (23-2), Central Catholic.

215: 1. Geno Calgaro (13-0), CanonMcMillan; 2. Jake Conroy (34-1), Ringgold; 3. Juliano Marion (31-5), Franklin Regional; 4. Roman Thompson (23-0), Central Catholic.

285: 1. Shepard Turk (24-7), Thomas Jefferson; 2. Roan Tustin (17-3), Waynesburg; 3. Michael Albert (27-2), Upper St. Clair; 4. Ben Lloyd (23-7), Mount Lebanon.

Class 2A

107: 1. Cam Baker (28-3), Burrell; 2. Bruce Anderchak, Quaker Valley (31-2); 3. Tucker Main (32-7), McGuffey.

114: 1. Anthony Mucci (24-3), Derry Area; 2. Jorden Williams (17-5), Chartiers-Houston;3. Auston Kosanovic (12-4), Avonworth.

121: 1. Antonio Boni (23-0), Central Valley; 2. Drake McClure (26-8), Bentworth; 3. Mason Wright (26-7), Beth-Center.

127: 1. Chris Vargo (27-2), Bentworth; 2. Nico Fanella (26-2), Indiana; 3. Lucas Barr (28-4), McGuffey.

133: 1. Parker Sentipal (30-4), Burgettstown; 2. Carter Putt (28-2), Indiana; 3. Jack Kazalas (33-3), Quaker Valley.

139: 1. Cooper Hornack (25-3), Burrell; 2. Gaven Suica (29-5), Burgettstown; 3. Anthony Orlandini, Montour (23-7).

145: 1. Jamison Poklembo (29-1), Mt. Pleasant; 2. Mason Horwat (23-3), Derry Area; 3. Owen Ivcic (29-6), Bentworth.

152: 1. Damon Michaels (26-6), Elizabeth Forward; 2. Rudy Brown (34-4), Burgettstown; 3. Greg Shaulis (26-3), Mt. Pleasant.

160: 1. Isaiah Pisano (22-2), Hopewell; 2. Ryan Celaschi (20-5), Frazier; 3. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (26-3).

172: 1. Elijah Brown (27-3), Belle Vernon; 2. Braedon Welsh (27-4), Fort Cherry; 3. Nathan Barkley (27-5), Derry Area.

189: 1. Vitali Daniels (28-3), Bentworth; 2. Brady Brown (25-2), Derry Area; 3. Jackson Angelo (24-5), Frazier.

215: 1. Rune Lawrence (17-1), Frazier; 2. Brenan Morgan (26-0), Central Valley; 3. Colin Whyte (20-6), West Greene.

285: 1. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (31-0); 2. Joey Baronick (28-6), Burgettstown; 3. Joe Wilson (14-4), Washington.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

WPIAL softball rankings: Week ending April 14, 2024
WPIAL baseball rankings: Week ending April 14, 2024
A-K Valley athletes of the week: Fox Chapel’s Jillian Haigh, Valley’s Alex Vagnier
After taste of success, Norwin volleyball wants more
Lacrosse a family affair for coaching staffs at Franklin Regional