WPIAL announces sites for golf postseason

By:
Wednesday, June 26, 2019 | 2:16 PM


The WPIAL announced sites for its 2019 golf postseason this fall.

The boys individual Class AA championship will be played Sept. 26 at Allegheny Country Club in Sewickley Heights, and the Class AAA final will be Oct. 1 at Fox Chapel Golf Club in O’Hara Township.

Girls individual finals for Class AAA and AA will be Oct. 2 at Diamond Run Golf Club in Ohio Township.

There will be two Class AAA semifinal tournaments Sept. 23 leading up to the finals: at Hannastown Golf Club in Greensburg and Willowbrook Country Club, Allegheny Township.

As for the team playoffs, boys semifinal sites for Oct. 9 are: Beaver Valley Golf Club in Patterson Heights; Indian Run Golf Club in Avella; River Forest Country Club in Allegheny Township; and The Links at Spring Church in Apollo.

One girls semifinal tournament is set for Oct. 7 at Pleasant Valley Golf Club in Connellsville.

As usual, the boys and girls team championships will be at Cedarbrook Golf Course in Rostraver.

All postseason tournaments are 18 holes.

Riverside rising senior Skyler Fox will try to become the first male in WPIAL history to win four consecutive individual golf titles. He made it three in a row last year with a Class AA win at Allegheny Country Club.

North Allegheny’s Caroline Wrigley, who will head to Furman, also captured a district three-peat last season. She won the Class AAA title at Diamond Run. North Catholic junior Maddie Smithco won the Class AA title.

Central Catholic senior Jimmy Meyers won the boys Class AAA title at storied Oakmont Country Club. Meyers is a Penn State commit.

Players were thrilled to see the final return to Oakmont, which last hosted in 2016.

Repeat champions continued to be the theme in the team competition as Sewickley Academy captured its WPIAL-record sixth consecutive team title in boys Class AA; Central Catholic made it a Class AAA three-peat; and the girls from North Allegheny (Class AAA) and Greensburg Central Catholic (AA) cruised to their fourth straight titles.

WPIAL past champions

Boys

2018 — Jimmy Meyers, Central Catholic (AAA); Skyler Fox, Riverside (AA)

2017 — Chris Sabol, Moon (AAA); Skyler Fox, Riverside (AA)

2016 — Gregor Meyer, Fox Chapel (AAA); Skyler Fox, Riverside (AA)

2015 — Hunter Bruce, Peters Township (Class AAA); Jason Li, Sewickley Academy (Class AA)

2014 — Anthony Cordaro, Fox Chapel (Class AAA); Chris Tanabe, Quaker Valley (Class AA)

2013 — Corey Long, South Fayette (Class AAA); Matt Barto, Leechburg (Class AA)

2012 — Brent Rodgers, Central Catholic (Class AAA); Matt Barto, Leechburg (Class AA)

2011 — Zack Taylor, Baldwin (Division I); Brad Thornton, Shenango (Division II)

2010 — Bo Lustig, Belle Vernon (Division I); Max Kaminsky, Serra Catholic (Division II)

2009 — Ben Gjebre, Latrobe

2008 — Adam Stawski, Plum

2007 — Brock Pompeani, Hopewell

2006 — Adam Hofmann, Fox Chapel

2005 — Christian Goetz, Burgettstown

2004 — Mike Van Sickle, Pine-Richland

2003 — Mike Van Sickle, Pine-Richland

2002 — Tim Moynihan, Franklin Regional

2001 — David Vallina, Burgettstown

2000 — David Valllina, Burgettstown

1999 — Scott Chisholm, North Hills

1998 — Nate Speer, Burrell

1997 — Tom Barnhart, Laurel Highlands

1996 — Andy Latowski, Baldwin

1995 — Russ Manski, Central Catholic

1994 — Andy Hay, North Catholic

1993 — Brian Tutich, Greensburg Central Catholic

1992 — Jeff Dickson, Knoch

1991 — Jeff Dickson, Knoch

1990 — Jeff Diehl, Butler

1989 — Kevin Shields, Mt. Lebanon

1988 — Perry DiNardo, Trinity

1987 — George Laskey, Geibel

1986 — Kevin Reisenweaver, Latrobe

1985 — Seth Pevarnik, Greensburg Central Catholic

1984 — Tony Brovety, Bentworth

1983 — Paul Balest, Greensburg Salem

1982 — Greg Klabon, Shenango

1981 — Kurt Beck, Upper St. Clair

1980 — Jim Watterson, Upper St. Clair

1979 — Bob Bradley, Hempfield

1978 — Steve Savor, Jr., Springdale

1977 — Ray Nelson, Ligonier

1976 — Frank Fuhrer III, Fox Chapel

1975 — Frank Fuhrer III, Fox Chapel

1974 — Frank Fuhrer III, Fox Chapel

1973 — Scott Arthur, Moon

1972 — Dennis Osborne, Butler

1971 — Mike Phillips, West Allegheny

1970 — Mike Phillips, West Allegheny

1969 — Rich Foutz, Plum

1968 — Harry Hamilton, West Allegheny (fall season)

1968 — Jim Simons, Knoch (spring season)

1967 — Frank Garella, West Mifflin North

1966 — Sterret Watt, Northwestern

1965 — Rick Hrip, Butler

1964 — Charles Cullison, Baldwin

1963 — Scott Yard, Greensburg

1962 — Jim Lynch, Mt. Lebanon

1961 — Bob O’Block, Plum

1960 — Bob O’Block, Plum

1959 — George Mackanos, Penn Hills

1958 — Fred Maeder, Har-Brack

1957 — Jack Veroncy, Moon

1956 — Wally Samuels, Mt. Lebanon

1955 — Ken O’Gorman, Moon

1954 — Ron Schwarzel, Brentwood

1953 — Ron Schwarzel, Brentwood

1952 — Ron Schwarzel, Brentwood

1951 — Bill Gabel, Ambridge

1950 — Tom Cherok, Penn Hills

1949 — Rich McCarthy, West View

1948 — Bill Thompson, Sharon

1947 — Arnold Palmer, Latrobe

1946 — Arnold Palmer, Latrobe

1945 — Tom Denny, Greensburg Salem

Girls

2018 — Caroline Wrigley, North Allegheny (AAA); Maddie Smithco, North Catholic (Class AA)

2017 — Caroline Wrigley, North Allegheny (Class AAA); Tatum McKelvey, Sewickley Academy (Class AA)

2016 — Caroline Wrigley, North Allegheny (Class AAA); Kiaria Porter, Central Valley (Class AA)

2015 — Marissa Balish, Hampton (Class AAA); Olivia Zambruno, Greensburg C.C. (Class AA)

2014 — Lauren Waller, Canon-McMillan (Class AAA); Olivia Zambruno, Greensburg C.C. (Class AA)

2013 — Lauren Waller, Canon-McMillan (Class AAA); Macky Fouse, Central Valley (Class AA)

2012 — Janista Numpho-Frank, Hempfield (Class AAA); Gillian Alexander, Jefferson-Morgan (Class AA)

2011 — Marissa DeCola, Butler (Division I); Emily Rohanna, Waynesburg (Division II)

2010 — Katerina Luttner, Fox Chapel (Division I); Emily Rohanna, Waynesburg (Division II)

2009 — Nadia Luttner, Fox Chapel

2008 — Nadia Luttner, Fox Chapel

2007 — Rachel Rohanna, Waynesburg

2006 — Margaret Pentrack, Shady Side Academy

2005 — Rachel Rohanna, Waynesburg

2004 — Megan Trachok, Upper St. Clair

2003 — Katie Trachok, Upper St. Clair

2002 — Katie Miller, Hempfield

2001 — Jordyn Wells, Bethel Park

2000 — Emily Shoplik, Fox Chapel

1999 — Lauren George, Uniontown

1998 — Lauren George, Uniontown

1997 — Jen Patterson, Bethel Park

1996 — Julee Sovesky, Neshannock

1995 — Jen Patterson, Bethel Park

1994 — Shannon Ruane, Gateway

1993 — Erin Suvak, Woodland Hills

1992 — Tara Adams, Latrobe

1991 — Staci Aber, Greensburg Central Catholic

1990 — Staci Aber, Greensburg Central Catholic

1989 — Colleen Scally, Moon

1988 — Staci Aber, Greensburg Central Catholic

1987 — Kelli Weaver, Latrobe

1986 — Jodi Figley, Hopewell

1985 — Jodi Figley, Hopewell

1984 — Jodi Figley, Hopewell

1983 — Jodi Figley, Hopewell

1982 — Michelle Michanowicz, Fox Chapel

1981 — Beth Huey, Laurel Highlands

1980 — Missy Berteotti, Upper St. Clair

1979 — Missy Berteotti, Upper St. Clair

1978 — Nancy Tomich, Upper St. Clair

1977 — Nancy Tomich, Upper St. Clair

Bill Beckner Jr. is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Bill by email at [email protected] or via Twitter .

click me