WPIAL clinched: Girls basketball playoff field finalized

By:
Friday, February 9, 2024 | 11:32 PM


The 2024 WPIAL girls basketball playoff field is now complete.

The district will release the girls playoff brackets on Monday, and Trib HSSN will have the WPIAL Playoff Pairings Show at 2 p.m.

Here is the final list of teams that have earned a district playoff berth.

*Won or shared section championship

Class 6A

Set with 8 playoff teams – no first round, straight to quarterfinals

Section 1

*Norwin Knights

North Allegheny Tigers

Pine-Richland Rams

Seneca Valley Raiders

Section 2

*Peters Township Indians

Chartiers Valley Colts

Mt. Lebanon Blue Devils

Upper St. Clair Panthers

Class 5A

Set with 17 playoff teams – one preliminary round game

Section 1

*Indiana Little Indians

Plum Mustangs

Penn Hills Indians

Woodland Hills Wolverines

Section 2

*Armstrong River Hawks

*North Hills Indians

Mars Fightin’ Planets

Hampton Talbots

Section 3

*Oakland Catholic Eagles

McKeesport Tigers

Penn-Trafford Warriors

Latrobe Wildcats

Thomas Jefferson Jaguars

Section 4

*Lincoln Park Leopards

*Trinity Hillers

South Fayette Lions

Moon Tigers

Class 4A

Set with 12 playoff teams – 4 first-round byes

Section 1

*North Catholic Trojans

Highlands Golden Rams

Greensburg Salem Golden Lions

Knoch Knights

Section 2

*Blackhawk Cougars

Central Valley Warriors

Hopewell Vikings

Quaker Valley Quakers

Section 3

*Elizabeth Forward Warriors

Laurel Highlands Mustangs

West Mifflin Titans

Belle Vernon Leopards

Class 3A

Set with 16 playoff teams – no byes or preliminary round games

Section 1

*Neshannock Lancers

*Beaver Falls Tigers

Ellwood City Wolverines

Mohawk Warriors

Section 2

*Avonworth Antelopes

Seton LaSalle Rebels

Keystone Oaks Golden Eagles

Our Lady of the Sacred Heart Chargers

Section 3

*Shady Side Academy Bulldogs

Burrell Buccaneers

Mt. Pleasant Vikings

Apollo-Ridge Vikings

Section 4

*Waynesburg Raiders

*South Park Eagles

Brownsville Falcons

McGuffey Highlanders

Class 2A

Set with 16 playoff teams – no byes or preliminary round games

Section 1

*Aliquippa Quips

Rochester Rams

Freedom Bulldogs

South Side Rams

Section 2

*Fort Cherry Rangers

*Burgettstown Blue Devils

Brentwood Spartans

Northgate Flames

Section 3

*Greensburg Central Catholic Centurions

Serra Catholic Eagles

Clairton Bears

Winchester Thurston Bears

Section 4

*Chartiers-Houston Buccaneers

*Washington Little Prexies

Beth-Center Bulldogs

California Trojans

Class A

Set with 12 playoff teams – 4 first-round byes

Section 1

*Union Scotties

Aquinas Academy Crusaders

Bishop Canevin Crusaders

Eden Christian Academy Warriors

Section 2

*Monessen Greyhounds

Geibel Catholic Gators

West Greene Pioneers

Mapletown Maples

Section 3

*St. Joseph Spartans

Riverview Raiders

Jeannette Jayhawks

Leechburg Blue Devils

More Basketball

Experienced assistant ready to move into head coaching role with Ligonier Valley boys
Valley turns to prominent basketball alumni to help restore luster to boys, girls programs
Armstrong’s Emma Paul named 2023-24 TribLive HSSN Girls Athlete of the Year
Mt. Pleasant’s Scott Giacobbi retires after 19 seasons coaching girls basketball
Newly hired boys basketball coach Brandon Sensor sees Shaler as ‘right opportunity’