WPIAL individual wrestling rankings for Jan. 10, 2023

By:
Tuesday, January 10, 2023 | 3:06 PM


Here are this week’s Trib HSSN WPIAL individual wrestling rankings.

Class 3A

107: 1. Santino Slaboda, Butler (16-0); 2. Tanner Mizenko, Canon-McMillan (17-6); 3. Landon Lynn, Connellsville (12-7); 4. Owen Campbell, Plum (11-4); 5. Dylan Barrett, Penn-Trafford (19-6).

114: 1. Luke Willochell, Latrobe (18-2); 2. Connor Smith, Seneca Valley (15-6); 3. Ty Kapusta, Franklin Regional (16-5); 4. Rylen Campbell, Plum (13-1); 5. Zach Franks, Connellsville (12-8).

121: 1. Brandon Dami, Canon-McMillan (14-5); 2. Leo Joseph, Latrobe (20-4); 3. Jacob Layton, Connellsville (14-8); 4. Brady Joling, Chartiers Valley (11-3); 5. Johnny Baiano, South Fayette (15-1).

127: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe (9-0); 2. Ethan Lebin, Hempfield (15-3); 3. Andrew Binni, Canon-McMillan (21-4); 4. Mason Kernan, Bethel Park (16-2); 5. Hayden Coy, Penn-Trafford (21-3)

133: 1. Maddox Shaw, Thomas Jefferson (18-2); 2. Anthony Ferraro, Pine-Richland (10-2); 3. Joe Simon, Waynesburg (3-3); 4. Nathan Monteparte, North Allegheny (14-6); 5. Gabe Ruggieri, Connellsville (15-6).

139: 1. Blake Reihner, Trinity (16-4); 2. Eli Carr, Hempfield (19-4); 3. Nate Stone, Franklin Regional (15-6); 4. Nick Jones, West Allegheny (11-2); 5. Josh Alexander, Fox Chapel (11-3).

145: 1. Mac Church, Waynesburg (14-1); 2. Lucas Kapusta, Hempfield (17-2); 3. Nico Taddy, West Allegheny (16-4); 4. Lonzy Vielma, Connellsville (16-7); 5. Jayson Flener, North Allegheny (12-8).

152: 1. Ty Watters, West Allegheny (17-0); 2. Nate Jones, Waynesburg (12-4); 3. Bode Marlow, Thomas Jefferson (15-4); 4. Robbie Allison, Trinity (7-2); 5. Chad Jesko, Connellsville (11-5).

160: 1. Shawn Taylor, West Allegheny (17-1); 2. Dylan Evans, Chartiers Valley (13-2); 3. Levi Donnell, Butler (16-2); 4. Adam Rohan Jr., North Allegheny (11-7); 5. Gavyn Beck, Franklin Regional (17-3).

172: 1. Rocco Welsh, Waynesburg (21-0); 2. Matt Furman, Canon-McMillan (18-1); 3. Mark Gray, Kiski Area (20-1); 4. Bodie Morgan, Trinity (18-5); 5. Nate Campbell, Norwin (17-6).

189: 1. Juliano Marion, Franklin Regional (14-3); 2. Brody Evans, Waynesburg (14-7); 3. Jake Conroy, Ringgold (22-2); 4. Michael Kreinbucher, Butler (13-3); 5. Cooper Roscosky, Kiski Area (18-3).

215: 1. Eli Makel, Waynesburg (19-3); 2. Corey Boerio, Latrobe (21-4); 3. Connor Jacobs, Armstrong (17-3); 4. Geno Calgaro, Canon-McMillan (14-7); 5. Owen Ott, Penn-Trafford (18-4).

285: 1. Ty Banco, Trinity (18-3); 2. Joseph Schneck, Pine-Richland (12-3); 3. Wyatt Held, Latrobe (18-6); 4. Joe Enick, Penn-Trafford (16-4); 5. Jack Crider, Kiski Area (17-5).

Class 2A

107: 1. Cam Baker, Burrell (15-4); 2. Anthony Mucci, Derry (16-3); 3. Anthonio Boni, Central Valley (12-3); 4. Bruce Andershank, Quaker Valley (14-5); 5. Javeon Chambers, Highlands (9-2).

114: 1. Nico Fanella, Indiana (8-1); 2. Jorden Williams, Chartiers-Houston (12-5); 3. Dylan Kim, Derry (14-7); 4. Emmett Wolfe, McGuffey (18-7); 5. Isaac Maccaglia, Quaker Valley (11-8).

121: 1. Parker Sentipal, Burgettstown (16-2); 2. Jack Kazalas, Quaker Valley (14-1); 3. Colin Bartley, Laurel (5-0); 4. Joe Longhi, Mt. Pleasant (18-4); 5. Julian Bertucci, Burrell (13-5).

127: 1. Chris Vargo, Bentworth (16-1); 2. Brandon Krul, Quaker Valley (18-2); 3. Tyler Clark, Frazier (8-2); 4. Lucas Barr, McGuffey (21-4); 5. Dylan Slovick, Burgettstown (12-6).

133: 1. Cooper Hornack, Burrell (10-5); 2. Gaven Suica, Burgettstown (14-4); 3. Anthony Orlandini, Montour (11-4); 4. Michael Carmody, Quaker Valley (13-4); 5. Garrett Newman, McGuffey (13-5).

139: 1. Joey Sentipal, Burgettstown (14-4); 2. Peter Chacon, Montour (10-2); 3. Niko Ferra, Burrell (14-5); 4. Damon Michaels, Elizabeth Forward (12-3); 5. Greg Shaulis, Mt. Pleasant (19-8).

145: 1. Logan Richey, Quaker Valley (16-6); 2. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant (19-4); 3. Tyler Debner, Beth-Center (19-4); 4. Giovanni Weightman, Belle Vernon (17-6); 5. Jonah Erdley, Frazier (9-3).

152: 1. Tyler Berish, Beth-Center (21-1); 2. Isaiah Pisano, Hopewell (5-1); 3. Rudy Brown, Burgettstown (10-4); 4. Ryan Celaschi, Frazier (7-3); 5. Elijah Brown, Belle Vernon (17-5).

160: 1. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (12-1); 2. Chase Brandebura, Carlynton (10-2); 3. Brayden White, Highlands (8-3); 4. Jackson Angelo, Frazier (10-2); 5. Tristan Ice, Southmoreland (16-5).

172: 1. Grant MacKay, Laurel (18-0); 2. Braedon Welsh, Fort Cherry (22-2); 3. Isaac Lacinski, Burrell (14-6); 4. Landon Conroy, Albert Gallatin (11-5); 5. Jessi Orbin, Chartiers-Houston (18-4).

189: 1. Rune Lawrence, Frazier (11-3); 2. Vitali Daniels, Bentworth (16-6); 3. Jacob Layhue, Beth-Center (21-5); 4. Anthony Salvini, Fort Cherry (20-9); 5. Tyler Bender, Highlands (11-2).

215: 1. Brenan Morgan, Central Valley (15-4); 2. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (17-4); 3. Chase Tinstman, Laurel (16-2); 4. Christian McChesney, Greensburg Salem (16-2); 5. Luke Boylan, Burrell (11-6).

285: 1. Joey Baronick, Burgettstown (12-4); 2. Christian Flaherty, Keystone Oaks (12-0); 3. Mason Neiderhiser, Southmoreland (13-7); 4. Joe Wilson, Washington (12-5); 5. Alex Rusilko, Bentworth (11-10).

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

What to watch for in WPIAL sports for April 15, 2024: Seneca Valley-Pine-Richland renew rivalry
Trib HSSN baseball team of the week for April 14, 2024
Trib HSSN baseball player of the week for April 14, 2024
This week on Trib HSSN for week of April 15, 2024
High school sports scores, schedules for April 14, 2024