WPIAL individual wrestling rankings for Jan. 17, 2023

By:
Tuesday, January 17, 2023 | 3:17 PM


Here are this week’s Trib HSSN WPIAL individual wrestling rankings.

Class 3A

107: 1. Santino Slaboda, Butler (21-0); 2. Tanner Mizenko, Canon-McMillan (22-6); 3. Landon Lynn, Connellsville (17-9); 4. Landon Funk, Fox Chapel (14-2); 5. Owen Campbell, Plum (12-4).

114: 1. Luke Willochell, Latrobe (20-2); 2. Connor Smith, Seneca Valley (16-6); 3. Ty Kapusta, Franklin Regional (21-7); 4. Rylen Campbell, Plum (14-1); 5. Zach Franks, Connellsville (12-8).

121: 1. Brandon Dami, Canon-McMillan (19-5); 2. Leo Joseph, Latrobe (23-4); 3. Jacob Layton, Connellsville (14-8); 4. Cooper Smith, West Allegheny (19-6); 5. Johnny Baiano, South Fayette (15-2).

127: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe (10-0); 2. Ethan Lebin, Hempfield (17-3); 3. Andrew Binni, Canon-McMillan (26-4); 4. Mason Kernan, Bethel Park (17-2); 5. Evan Petrovich, Connellsville (23-6).

133: 1. Maddox Shaw, Thomas Jefferson (25-2); 2. Anthony Ferraro, Pine-Richland (11-2); 3. Joe Simon, Waynesburg (7-6); 4. Nathan Monteparte, North Allegheny (15-6); 5. Gabe Ruggieri, Connellsville (19-8).

139: 1. Blake Reihner, Trinity (17-4); 2. Eli Carr, Hempfield (21-4); 3. Nate Stone, Franklin Regional (18-7); 4. Nick Jones, West Allegheny (16-5); 5. Josh Alexander, Fox Chapel (11-4).

145: 1. Mac Church, Waynesburg (15-1); 2. Lucas Kapusta, Hempfield (19-2); 3. Nico Taddy, West Allegheny (23-4); 4. Lonzy Vielma, Connellsville (20-9); 5. Jayson Flener, North Allegheny (15-10).

152: 1. Ty Watters, West Allegheny (23-0); 2. Nate Jones, Waynesburg (16-7); 3. Bode Marlow, Thomas Jefferson (22-5); 4. Robbie Allison, Trinity (7-2); 5. Chad Jesko, Connellsville (17-11).

160: 1. Shawn Taylor, West Allegheny (23-1); 2. Dylan Evans, Chartiers Valley (13-3); 3. Levi Donnell, Butler (21-2); 4. Gavyn Beck, Franklin Regional (23-5); 5. Jacob Lukez, Pine-Richland (10-5).

172: 1. Rocco Welsh, Waynesburg (21-0); 2. Matt Furman, Canon-McMillan (23-1); 3. Mark Gray, Kiski Area (20-1); 4. Bodie Morgan, Trinity (19-5); 5. Nate Campbell, Norwin (15-6).

189: 1. Juliano Marion, Franklin Regional (20-3); 2. Brody Evans, Waynesburg (14-7); 3. Jake Conroy, Ringgold (27-2); 4. Michael Kreinbucher, Butler (17-4); 5. Cooper Roscosky, Kiski Area (24-5).

215: 1. Eli Makel, Waynesburg (25-3); 2. Corey Boerio, Latrobe (24-4); 3. Connor Jacobs, Armstrong (18-3); 4. Geno Calgaro, Canon-McMillan (18-7); 5. Owen Ott, Penn-Trafford (24-5).

285: 1. Ty Banco, Trinity (19-3); 2. Joseph Schneck, Pine-Richland (12-3); 3. Wyatt Held, Latrobe (21-6); 4. Joe Enick, Penn-Trafford (22-4); 5. Jack Crider, Kiski Area (24-7).

Class 2A

107: 1. Cam Baker, Burrell (16-4); 2. Anthony Mucci, Derry (16-3); 3. Anthonio Boni, Central Valley (18-3); 4. Bruce Andershank, Quaker Valley (15-5); 5. Javeon Chambers, Highlands (14-4).

114: 1. Nico Fanella, Indiana (15-1); 2. Jorden Williams, Chartiers-Houston (15-6); 3. Dylan Kim, Derry (14-7); 4. Emmett Wolfe, McGuffey (19-7); 5. Isaac Maccaglia, Quaker Valley (12-8).

121: 1. Parker Sentipal, Burgettstown (20-2); 2. Jack Kazalas, Quaker Valley (14-1); 3. Colin Bartley, Laurel (5-0); 4. Joe Longhi, Mt. Pleasant (19-4); 5. Julian Bertucci, Burrell (14-5).

127: 1. Chris Vargo, Bentworth (22-1); 2. Brandon Krul, Quaker Valley (18-2); 3. Tyler Clark, Frazier (12-5); 4. Lucas Barr, McGuffey (22-4); 5. Dylan Slovick, Burgettstown (16-8).

133: 1. Cooper Hornack, Burrell (11-5); 2. Gaven Suica, Burgettstown (19-4); 3. Anthony Orlandini, Montour (12-4); 4. Michael Carmody, Quaker Valley (14-4); 5. Garrett Newman, McGuffey (13-6).

139: 1. Joey Sentipal, Burgettstown (19-4); 2. Peter Chacon, Montour (11-2); 3. Niko Ferra, Burrell (15-5); 4. Damon Michaels, Elizabeth Forward (19-4); 5. Greg Shaulis, Mt. Pleasant (20-8).

145: 1. Logan Richey, Quaker Valley (16-6); 2. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant (20-4); 3. Tyler Debner, Beth-Center (19-5); 4. Giovanni Weightman, Belle Vernon (18-6); 5. Jonah Erdley, Frazier (14-5).

152: 1. Tyler Berish, Beth-Center (22-1); 2. Isaiah Pisano, Hopewell (10-3); 3. Rudy Brown, Burgettstown (13-5); 4. Ryan Celaschi, Frazier (13-3); 5. Elijah Brown, Belle Vernon (18-5).

160: 1. Chase Brandebura, Carlynton (17-4); 2. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (16-3); 3. Brayden White, Highlands (8-3); 4. Jackson Angelo, Frazier (16-3); 5. Tristan Ice, Southmoreland (16-5).

172: 1. Grant MacKay, Laurel (23-1); 2. Braedon Welsh, Fort Cherry (22-2); 3. Isaac Lacinski, Burrell (15-6); 4. Landon Conroy, Albert Gallatin (16-6); 5. Jessi Orbin, Chartiers-Houston (22-4).

189: 1. Rune Lawrence, Frazier (18-3); 2. Vitali Daniels, Bentworth (16-6); 3. Jacob Layhue, Beth-Center (22-5); 4. Anthony Salvini, Fort Cherry (20-9); 5. Tyler Bender, Highlands (15-4).

215: 1. Brenan Morgan, Central Valley (22-4); 2. Christian McChesney, Greensburg Salem (21-3); 3. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (18-4); 4. Chase Tinstman, Laurel (20-5); 5. Luke Boylan, Burrell (12-6).

285: 1. Joey Baronick, Burgettstown (17-4); 2. Joe Wilson, Washington (20-6); 3. Christian Flaherty, Keystone Oaks (19-1); 4. Alex Rusilko, Bentworth (16-12); 5. Coltin Hill, Laurel (11-2).

City League

Wrestlers to watch: Elijah Elser, Carrick, Fr., 107 (20-4); Marcus Wahila, Allderdice, Jr., 189 (15-2); Kaileb Wilkinson, Allderdice, So., 160 (11-5); Daniel Noel, Westinghouse, Fr., 107 (10-2); Tom Paternoster, Allderdice, so., 215 (10-6).

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

After taste of success, Norwin volleyball wants more
Lacrosse a family affair for coaching staffs at Franklin Regional
Franklin Regional notebook: Kegerreis brothers find college baseball landing spots
Ex-MLB pitcher David Phelps helps launch Aquinas Academy baseball team
Faced with choice between football, lacrosse at Mount Union, Hampton senior picks both