WPIAL individual wrestling rankings for Jan. 3, 2023

By:
Tuesday, January 3, 2023 | 4:49 PM


Here are this week’s Trib HSSN WPIAL individual wrestling rankings.

Class 3A

107: 1. Santino Slaboda, Butler (15-0); 2. Tanner Mizenko, Canon-McMillan (11-6); 3. Nico Kapusta, Hempfield (8-4); 4. Landon Lynn, Connellsville (9-5); 5. Owen Campbell, Plum (11-3).

114: 1. Luke Willochell, Latrobe (14-2); 2. Connor Smith, Seneca Valley (13-4); 3. Ty Kapusta, Franklin Regional (12-4); 4. Rylen Campbell, Plum (12-1); 5. Zach Franks, Connellsville (9-5).

121: 1. Brandon Dami, Canon-McMillan (9-4); 2. Brady Joling, Chartiers Valley (10-3); 3. Leo Joseph, Latrobe (17-3); 4. Jacob Layton, Connellsville (12-5); 5. Johnny Baiano, South Fayette (11-1).

127: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe (4-0); 2. Ethan Lebin, Hempfield (11-2); 3. Andrew Binni, Canon-McMillan (15-4); 4. Mason Kernan, Bethel Park (15-2); 5. Tyler Chappell, Seneca Valley (13-5).

133: 1. Maddox Shaw, Thomas Jefferson (17-2); 2. Anthony Ferraro, Pine-Richland (9-2); 3. Joe Simon, Waynesburg (3-3); 4. Nathan Monteparte, North Allegheny (14-5); 5. Gabe Ruggieri, Connellsville (12-3).

139: 1. Blake Reihner, Trinity (11-4); 2. Eli Carr, Hempfield (14-4); 3. Nate Stone, Franklin Regional (10-4); 4. Nick Jones, West Allegheny (7-2); 5. Josh Alexander, Fox Chapel (10-3).

145: 1. Mac Church, Waynesburg (13-1); 2. Lucas Kapusta, Hempfield (11-2); 3. Nico Taddy, West Allegheny (11-4); 4. Lonzy Vielma, Connellsville (12-5); 5. Jayson Flener, North Allegheny (11-8).

152: 1. Ty Watters, West Allegheny (12-0); 2. Nate Jones, Waynesburg (7-3); 3. Bode Thomas, Thomas Jefferson (14-4); 4. Robbie Allison, Trinity (6-0); 5. Chad Jesko, Connellsville (11-5).

160: 1. Shawn Taylor, West Allegheny (12-1); 2. Dylan Evans, Chartiers Valley (12-2); 3. Levi Donnell, Butler (15-2); 4. Adan Rohan Jr., North Allegheny (11-7); 5. Gavyn Beck, Franklin Regional (11-3).

172: 1. Rocco Welsh, Waynesburg (16-0); 2. Matt Furman, Canon-McMillan (12-1); 3. Mark Gray, Kiski Area (16-0); 4. Bodie Morgan, Trinity (14-4); 5. Nate Campbell, Norwin (12-4).

189: 1. Juliano Marion, Franklin Regional (8-3); 2. Brody Evans, Waynesburg (10-6); 3. Jake Conroy, Ringgold (10-0); 4. Michael Kreinbucher, Butler (13-3); 5. Cooper Roscosky, Kiski Area (14-2).

215: 1. Eli Makel, Waynesburg (14-3); 2. Corey Boerio, Latrobe (17-4); 3. Connor Jacobs, Armstrong (16-3); 4. Geno Calgaro, Canon-McMillan (9-6); 5. Elijah Binakonsky, Hempfield (15-3).

285: 1. Ty Banco, Trinity (13-3); 2. Joseph Schneck, Pine-Richland (11-3); 3. Wyatt Held, Latrobe (14-6); 4. Joe Enick, Penn-Trafford (12-3); 5. Jack Crider, Kiski Area (11-4).

Class 2A

107: 1. Cam Baker, Burrell (10-4); 2. Anthony Mucci, Derry (13-1); 3. Anthonio Boni, Central Valley (8-3); 4. Bruce Andershank, Quaker Valley (11-4); 5. Javeon Chambers, Highlands (7-1).

114: 1. Nico Fanella, Indiana (8-1); 2. Jorden Williams, Chartiers-Houston (10-2); 3. Dylan Kim, Derry (10-4); 4. Emmett Wolfe, McGuffey (14-5); 5. Isaac Maccaglia, Quaker Valley (9-6).

121: 1. Parker Sentipal, Burgettstown (11-2); 2. Jack Kazalas, Quaker Valley (11-1); 3. Colin Bartley, Laurel (5-0); 4. Joe Longhi, Mt. Pleasant (14-3); 5. Julian Bertucci, Burrell (9-4).

127: 1. Chris Vargo, Bentworth (12-0); 2. Brandon Krul, Quaker Valley (13-2); 3. Tyler Clark, Frazier (7-2); 4. Lucas Barr, McGuffey (17-2); 5. Dylan Slovick, Burgettstown (8-4).

133: 1. Cooper Hornack, Burrell (6-4); 2. Gaven Suica, Burgettstown (10-3); 3. Anthony Orlandini, Montour (7-2); 4. Michael Carmody, Quaker Valley (9-3); 5. Garrett Newman, McGuffey (11-3).

139: 1. Joey Sentipal, Burgettstown (10-3); 2. Peter Chacon, Montour (7-1); 3. Niko Ferra, Burrell (9-4); 4. Damon Michaels, Elizabeth Forward (12-3); 5. Greg Shaulis, Mt. Pleasant (14-6).

145: 1. Logan Richey, Quaker Valley (13-4); 2. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant (15-3); 3. Tyler Debner, Beth-Center (15-3); 4. Gabe Lilly, Beaver Falls (10-3); 5. Jonah Erdley, Frazier (8-3).

152: 1. Tyler Berish, Beth-Center (16-1); 2. Isaiah Pisano, Hopewell (2-0); 3. Rudy Brown, Burgettstown (6-3); 4. Ryan Celaschi, Frazier (6-3); 5. Kyren Veasley, Valley (10-2).

160: 1. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (7-1); 2. Chase Brandebura, Carlynton (9-2); 3. Brayden White, Highlands (7-3); 4. Jackson Angelo, Frazier (9-2); 5. Tristan Ice, Southmoreland (13-3).

172: 1. Grant MacKay, Laurel (13-0); 2. Braedon Welsh, Fort Cherry (17-0); 3. Isaac Lacinski, Burrell (10-5); 4. Landon Conroy, Albert Gallatin (7-4); 5. Jessi Orbin, Chartiers-Houston (15-2).

189: 1. Rune Lawrence, Frazier (10-3); 2. Vitali Daniels, Bentworth (13-3); 3. Jacob Layhue, Beth-Center (16-3); 4. Anthony Salvini, Fort Cherry (15-7); 5. Tyler Bender, Highlands (7-1).

215: 1. Brenan Morgan, Central Valley (10-4); 2. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (12-2); 3. Chase Tinstman, Laurel (12-1); 4. Luke Boylan, Burrell (8-4); 5. Christian McChesney, Greensburg Salem (12-1).

285: 1. Joey Baronick, Burgettstown (8-3); 2. Christian Flaherty, Keystone Oaks (12-0); 3. Mason Neiderhiser, Southmoreland (9-4); 4. Colin Whyte, West Greene (7-2); 5. Landon Heath, Jefferson-Morgan (7-3).

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

WPIAL to hold hearings for 2 Aliquippa football transfers, approves 3 others
High school scores, summaries and schedules for April 16, 2024
What to watch for in WPIAL sports on April 17, 2024: Softball powers wage battle for 2nd place
Pine-Richland senior delivers walk-off hit in 1st at-bat of season in win over Seneca Valley
Trib HSSN Pennsylvania high school softball rankings for April 16, 2024