WPIAL individual wrestling rankings for Jan. 31, 2023

By:
Tuesday, January 31, 2023 | 4:40 PM


Here are this week’s Trib HSSN WPIAL individual wrestling rankings.

Class 3A

107: 1. Santino Slaboda, Butler (28-0); 2. Tanner Mizenko, Canon-McMillan (24-6); 3. Owen Campbell, Plum (19-4); 4. Gus Stedeford, North Allegheny (23-9); 5. Dylan Barrett, Penn-Trafford (25-10); 6. Ejiro Montoya, Mt. Lebanon (22-3).

114: 1. Luke Willochell, Latrobe (21-2); 2. Connor Smith, Seneca Valley (21-6); 3. Ty Kapusta, Franklin Regional (23-7); 4. Brandon Dami, Canon-McMillan (21-5); 5. Rylen Campbell, Plum (21-1); 6. Zach Franks, Connellsville (12-8).

121: 1. Jacob Layton, Connellsville (16-8); 2. Cooper Smith, West Allegheny (20-7); 3. Leo Joseph, Latrobe (24-4); 4. Brady Joling, Chartiers Valley (23-5); 5. Dominick Canali, Trinity (15-5); 6. Owen Klodowski, Baldwin (21-3).

127: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe (12-0); 2. Mason Kernan, Bethel Park (19-2); 3. Tyler Chappell, Seneca Valley (22-5); 4. Andrew Binni, Canon-McMillan (28-4); 5. Evan Petrovich, Connellsville (25-6); 6. Ryan Klingensmith, Kiski Area (28-4).

133: 1. Maddox Shaw, Thomas Jefferson (32-2); 2. Ethan Lebin, Hempfield (18-3); 3. Anthony Ferraro, Pine-Richland (24-2); 4. Joe Simon, Waynesburg (8-4); 5. Nathan Monteparte, North Allegheny (26-9); 6. Gabe Ruggieri, Connellsville (20-9).

139: 1. Blake Reihner, Trinity (23-4); 2. Eli Carr, Hempfield (22-4); 3. Lonzy Vielma, Connellsville (22-9); 4. Nate Stone, Franklin Regional (20-7); 5. Nick Jones, West Allegheny (17-6); 6. Luke Dunlap, South Fayette (15-3).

145: 1. Mac Church, Waynesburg (17-1); 2. Lucas Kapusta, Hempfield (20-2); 3. Nico Taddy, West Allegheny (25-4); 4. Jayson Flener, North Allegheny (23-10); 5. Cole Gibbons, Mt. Lebanon (25-3); 6. Noah Schratz, Peters Township (8-5).

152: 1. Ty Watters, West Allegheny (25-0); 2. Bode Marlow, Thomas Jefferson (29-5); 3. Nate Jones, Waynesburg (18-4); 4. Robbie Allison, Trinity (9-2); 5. Mac Miller, Pine-Richland, (25-5); 6. Charlie Mesich, Hempfield (13-2).

160: 1. Shawn Taylor, West Allegheny (25-1); 2. Dylan Evans, Chartiers Valley (24-3); 3. Levi Donnell, Butler (28-2); 4. Gavyn Beck, Franklin Regional (25-5); 5. Kevin Mincin, Baldwin (19-4); 6. A.J. Rohan, North Allegheny (23-12).

172: 1. Rocco Welsh, Waynesburg (23-0); 2. Matt Furman, Canon-McMillan (25-1); 3. Antonio Waker, Plum (8-1); 4. Mark Gray, Kiski Area (21-2); 5. Bodie Morgan, Trinity (24-7); 6. Tasso Whipple, Penn-Trafford (25-11).

189: 1. Juliano Marion, Franklin Regional (22-3); 2. Brody Evans, Waynesburg (17-7); 3. Gabriel Stafford, Canon-McMillan (10-4); 4. Vaughn Spencer, Pine-Richland (14-0); 5. Jake Conroy, Ringgold (29-2); 6. Michael Kreinbucher, Butler (22-6).

215: 1. Eli Makel, Waynesburg (27-3); 2. Corey Boerio, Latrobe (25-4); 3. Connor Jacobs, Armstrong (25-3); 4. Geno Calgaro, Canon-McMillan (20-7); 5. Owen Ott, Penn-Trafford (27-5); 6. Aiden Buggey, North Allegheny (22-6).

285: 1. Ty Banco, Trinity (26-3); 2. Joseph Schneck, Pine-Richland (24-4); 3. Wyatt Held, Latrobe (22-6); 4. Joe Enick, Penn-Trafford (25-4); 5. Jack Crider, Kiski Area (26-7); 6. Shepard Turk, Thomas Jefferson, (19-10).

Class 2A

107: 1. Cam Baker, Burrell (24-6); 2. Anthony Mucci, Derry (24-4); 3. Antonio Boni, Central Valley (20-3); 4. Bruce Andershank, Quaker Valley (22-7); 5. Raya Sentipal, Burgettstown (8-6).

114: 1. Parker Sentipal, Burgettstown (27-2); 2. Nico Fanella, Indiana (20-2); 3. Jorden Williams, Chartiers-Houston (20-6); 4. Julian Bertucci, Burrell (20-10); 5. Dylan Kim, Derry (19-9).

121: 1. Jack Kazalas, Quaker Valley (21-1); 2. Lucas Barr, McGuffey (28-5); 3. Joe Longhi, Mt. Pleasant (22-4); 4. Calio Zanella, Burrell (22-11); 5. Carter Putt, Indiana (22-7).

127: 1. Chris Vargo, Bentworth (29-1); 2. Cooper Hornack, Burrell (22-5); 3. Brandon Krul, Quaker Valley (24-2); 4. Tyler Clark, Frazier (18-7); 5. Dylan Slovick, Burgettstown (22-9).

133: 1. Gaven Suica, Burgettstown (26-4); 2. Damon Michaels, Elizabeth Forward (25-6); 3. Don Lindsey, Central Valley (17-5); 4. Michael Carmody, Quaker Valley (22-6); 5. Garrett Newman, McGuffey (15-8).

139: 1. Joey Sentipal, Burgettstown (26-4); 2. Peter Chacon, Montour (23-4); 3. Niko Ferra, Burrell (25-7); 4. Greg Shaulis, Mt. Pleasant (23-8); 5. Owen Ivcic, Bentworth (27-9).

145: 1. Logan Richey, Quaker Valley (21-7); 2. Jonah Erdley, Frazier (19-6); 3. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant (21-4); 4. Tyler Debner, Beth-Center (26-6); 5. Eric Kovach, Burgettstown (18-9).

152: 1. Tyler Berish, Beth-Center (28-1); 2. Isaiah Pisano, Hopewell (17-5); 3. Rudy Brown, Burgettstown (20-5); 4. Ryan Celaschi, Frazier (18-4); 5. Brayden White, Highlands (10-3).

160: 1. Grant MacKay, Laurel (30-1); 2. Chase Brandebura, Carlynton (24-4); 3. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (23-3); 4. Jackson Angelo, Frazier (20-4); 5. Tristan Ice, Southmoreland (16-5).

172: 1. Braedon Welsh, Fort Cherry (29-3); 2. Isaac Lacinski, Burrell (24-8); 3. Jessi Orbin, Chartiers-Houston (29-5); 4. Nathan Barkley, Derry (16-7); 5. Wyatt Markovich, South Park (22-5).

189: 1. Rune Lawrence, Frazier (23-3); 2. Vitali Daniels, Bentworth (22-6); 3. Chase Tintsman, Laurel (27-6); 4. Jacob Layhue, Beth-Center (29-7); 5. Anthony Salvini, Fort Cherry (26-12).

215: 1. Brenan Morgan, Central Valley (24-4); 2. Christian McChesney, Greensburg Salem (23-3); 3. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (23-5); 4. Luke Boylan, Burrell (17-10); 5. Braiden Sudor, Carlynton (17-5).

285: 1. Joey Baronick, Burgettstown (24-4); 2. Coltin Hill, Laurel (17-4); 3. Joe Wilson, Washington (2-6); 4. Christian Flaherty, Keystone Oaks (25-2); 5. Alex Rusilko, Bentworth (20-15).

City League

Wrestlers to watch: Elijah Elser, Carrick, Fr., 107 (20-4); Marcus Wahila, Allderdice, Jr., 189 (15-2); Kaileb Wilkinson, Allderdice, So., 160 (11-5); Daniel Noel, Westinghouse, Fr., 107 (10-2); Tom Paternoster, Allderdice, so., 215 (10-6).

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

Westmoreland high school notebook: Penn-Trafford football to honor newest hall of fame class
High school scores, summaries and schedules for April 13, 2024
High school roundup for April 13, 2024: Mt. Lebanon baseball rallies past Central Catholic
Westmoreland athletes of the week: Hempfield’s Grace Iwig, Belle Vernon’s Colton Lee
Penn-Trafford’s Lett, Hempfield’s Prola get unexpected wins at Lady Spartan/Wildcat Invitational