WPIAL Individual Wrestling Rankings: March 1, 2023

By:
Tuesday, February 28, 2023 | 6:35 PM


Individual Rankings

Class 3A

107: 1. Santino Sloboda, Butler (34-0); 2. Tanner Mizenko, Canon-McMillan (34-8); 3. Nico Kapusta, Hempfield (24-9); 4. Gus Stedeford, North Allegheny (25-10); 5. Owen Campbell, Plum (29-5); 6. Dylan Barrett, Penn-Trafford (28-12).

114: 1. Luke Willochell, Latrobe (30-2); 2. Connor Smith, Seneca Valley (26-6); 3. Ty Kapusta, Franklin Regional (26-8); 4. Caiden Harbert, West Allegheny (29-7); 5. Ky Szewczyk, Waynesburg (34-1-); Rylen Campbell, Plum (27-6).

121: 1. Ryan Klingensmith, Kiski Area (31-4); 2. Jacob Layton, Connellsville (23-9); 3. Cooper Smith, Seneca Valley (27-8); 4. Leo Joseph, Latrobe (33-5); 5. Dominic Canali, Trinity (25-6); 6. Owen Klodowski, Baldwin (32-4).

127: 1. Vinny Kilkeary, Latrobe (21-0); 2. Tyler Chappell, Seneca Valley (27-5); 3. Andrew Binni, Canon-McMillan (39-4); 4. Dominic Ferraro, Pine-Richland (22-7); 5. Evan Petrovich, Connellsville (32-7); 6. Hayden Coy, Penn-Trafford (32-7).

133: 1. Maddox Shaw, Thomas Jefferson (37-2); 2. Mason Kernan, Bethel Park (30-2); 3. Ethan Lebin, Hempfield (28-5); 4. Nick Jones, West Allegheny (25-8); 5. Anthony Ferraro, Pine-Richland (32-3); 5. Gabe Ruggieri, Connellsville (28-10).

139: 1. Nate Roth, Latrobe (8-1); 2. Eli Carr, Hempfield (34-6); 3. Blake Reihner, Trinity (31-4); 4. Lonzy Vielma, Connellsville (28-11); 5. Nathan Monteparte, North Allegheny (30-9); 6. Nate Stone, Franklin Regional (21-8).

145: 1. Mac Church, Waynesburg (28-2); 2. Nico Taddy, West Allegheny (33-5); 3. Charlie Mesich, Hempfield (22-4); 4. Chris Cibrone, Peters Township (25-10); 5. Jayson Flener, North Allegheny (27-10); 6. Cole Gibbons, Mt. Lebanon (29-7).

152: 1. Ty Watters, West Allegheny (33-0); 2. Lucas Kapusta, Hempfield (32-2); 3. Bode Marlow, Thomas Jefferson (32-6); 4. Nate Jones, Waynesburg (28-9); 5. Mac Miller, Pine-Richland, (33-6); 6. Ethan Ansell, Connellsville (18-6).

160: 1. Dylan Evans, Chartiers Valley (29-3); 2. Shawn Taylor, West Allegheny (33-2); 3. Gavyn Beck, Franklin Regional (29-5); 4. A.J. Rohan, North Allegheny (26-12); 5. Levi Donnel, Butler (32-4); 6. Jake Stephenson, Waynesburg (17-12).

172: 1. Rocco Welsh, Waynesburg (35-0); 2. Matt Furman, Canon-McMillan (33-4); 3. Bodie Morgan, Trinity (32-8); 4. Antonino Walker, Plum (20-1); 5. Mark Gray, Kiski Area (23-3); 6. Tasso Whipple, Penn-Trafford (29-11).

189: 1. Vaughn Spencer, Pine-Richland (23-0); 2. Gabriel Stafford, Canon-McMillan (20-6); 3. Brody Evans, Waynesburg (26-10); 4. Jake Conroy, Ringgold (36-2); 5. Juliano Marion, Franklin Regional (26-4); 6. Michael Kreinbucher, Butler (27-7).

215: 1. Eli Makel, Waynesburg (39-3); 2. Connor Jacobs, Armstrong (34-3); 3. Geno Calgaro, Canon-McMillan (29-9); 4. Owen Ott, Penn-Trafford (30-6); 5. Corey Boerio, Latrobe (33-5); 6. Elijah Binakonsky, Hempfield (30-10).

285: 1. Ty Banco, Trinity (34-3); 2. Joseph Schneck, Pine-Richland (33-4); 3. Joe Enick, Penn-Trafford (29-4); 4. Jack Crider, Kiski Area (28-8); 5. Ethan Babay, Butler (31-9); 6. Shepard Turk, Thomas Jefferson, (23-11).

Class 2A

107: 1. Antonio Boni, Central Valley (29-3); 2. Cam Baker, Burrell (35-8); 3. Anthony Mucci, Derry Area (32-6); 4. Bruce Anderchak, Quaker Valley (30-11); 5. Darius Simmons, Burgettstown (33-11).

114: 1. Nico Fanella, Indiana (28-3); 2. Jorden Williams, Chartiers-Houston (26-9); 3. Parker Sentipal, Burgettstown (41-3); 4. Julian Bertucci, Burrell (31-14); 5. Mason Wright, Beth-Center (24-10).

121: 1. Jack Kazalas, Quaker Valley (32-2); 2. Lucas Barr, McGuffey (36-8); 3. Carter Putt, Indiana (31-8); 4. Calio Zanella, Burrell (32-18); 5. Sean Cain, Mt. Pleasant (28-11).

127: 1. Cooper Hornack, Burrell (36-5); 2. Chris Vargo, Bentworth (35-2); 3. Tyler Clark, Frazier (30-11); 4. Anthony Orlandini, Montour (36-11); 5.Dustin Kerr, Hampton (18-9).

133: 1. Peter Chacon, Montour (35-5); 2. Jamison Poklembo, Mt. Pleasant (34-5); 3. Damon Michaels, Elizabeth Forward (37-8); 4. Gaven Suica, Burgettstown (36-9); 5. Don Lindsey, Central Valley (24-8).

139: 1. Joey Sentipal, Burgettstown (39-6); 2. Niko Ferra, Burrell (38-9); 3. Owen Ivcic, Bentworth (33-11); 4. Greg Shaulis, Mt. Pleasant (34-12); 5. Luke Hollywood, Avonworth (21-12).

145: 1. Tyler Debner, Beth-Center (32-8); 2. Kole Doppelheuer, Belle Vernon (11-3); 3. Jonah Erdely, Frazier (33-7); 4. Gabe Lilly, Beaver Falls (17-6); 5. Gavyn McCray, Freedom (27-11).

152: 1. Ryan Celaschi, Frazier (31-5); 2. Tyler Berish, Beth-Center (34-2); 3. Will Turner, Indiana (27-7); 4. Rudy Brown, Burgettstown (33-8); 5. Isaiah Pasano, Hopewell (31-8).

160: 1. Grant MacKay, Laurel (39-1); 2. Chase Brandebura, Carlynton (33-5); 3. Jackson Angelo, Frazier (32-6); 4. Chuck Perkins, Valley (26-10); 5. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (30-6).

172: 1. Braedon Welsh, Fort Cherry (36-3); 2. Isaac Lacinski, Burrell (36-10); 3. Landon Conroy, Albert Gallatin (25-11); 4. Jessie Orbin, Chartiers-Houston (36-); 5. Tristin Ice, Southmoreland (25-7).

189: 1. Rune Lawrence, Frazier (37-2); 2. Jake Layhue, Beth-Center (34-9); 3. Adam McAnany, Jefferson-Morgan (27-12) ; . 4. Chase Tintsman, Laurel (33-10); 5. Tyler Bender, Highands (31-10).

215: 1. Brenan Morgan, Central Valley (32-4); 2. Vitali Daniels, Bentworth (28-8); 3. Christian McChesney, Greensburg Salem (34-5); 4. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (30-8); 5. Luke Boylan, Burrell (28-15).

285: 1. Christian Flaherty, Keystone Oaks (32-2); 2. Joey Baronick, Burgettstown (34-10); 3. Coltin Hill, Laurel (26-5); 4. Alex Rusilko, Bentworth (27-19); 5. Landon Heath, Jefferson Morgan (26-14).

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

Aquinas Academy boys show they’re no one-man team
Fox Chapel wrestlers battle through adversity to send 10 to WPIAL meet
Fox Chapel track standouts pick up medals at indoor state meet
Disciplined lifestyle leads Norwin senior to Navy wrestling team
North Allegheny notebook: Wren Kucler, Jack Bertram win gold at indoor state meet