WPIAL team track and field semifinals set

By:
Thursday, April 25, 2019 | 7:03 PM


The WPIAL team track and field semifinal matchups are set, and the four defending champions — the North Allegheny and Riverside boys and the Butler and Shenango girls — now know what they will have to do to get back to the finals.

The other participants now are aware of who they will have to go through if they are to have a crack at WPIAL gold in the finals, set for May 6 at Peters Township.

The WPIAL track and field committee released the matchups Thursday afternoon.

Eight sites will host semifinals Tuesday. The winners from each meet will advance.

The Butler girls squad is the only defending champion traveling for its semifinal. It will compete at Baldwin against Franklin Regional, Latrobe and West Allegheny.

The Golden Tornado have won two straight titles after stopping the Hempfield girls’ streak of five consecutive crowns.

The North Allegheny boys, who had won four straight from 2013-16, regained the title last spring after Seneca Valley broke through in 2017.

The Riverside boys won their second in a row last year and fifth in the history of the program.

Shenango’s girls title was the first in their history.

Track and field

Boys

Tuesday’s schedule

WPIAL semifinals

Class AAA

At Baldwin: Baldwin, Franklin Regional, Hempfield, Laurel Highlands, 3 p.m.

At North Allegheny: Kiski Area, Moon, North Allegheny, 3 p.m.

At Norwin: Central Catholic, Connellsville, Mt. Lebanon, Norwin, 3 p.m.

At Seneca Valley: Chartiers Valley, Mars, New Castle, Seneca Valley, 4 p.m.

Class AA

At Riverside: Derry, Freedom, Riverside, Shady Side Academy, 3 p.m.

At Shenango: Apollo-Ridge, Hopewell, Riverview, Shenango, 3 p.m.

At South Park: Beth-Center, Deer Lakes, Elizabeth Forward, South Park, 3:30 p.m.

At Waynesburg: Chartiers-Houston, South Side, Southmoreland, Waynesburg, 4 p.m.

Girls

Tuesday’s schedule

WPIAL semifinals

Class AAA

At Baldwin: Butler, Franklin Regional, Latrobe, West Allegheny, 3 p.m.

At North Allegheny: Kiski Area, Moon, North Allegheny, South Fayette, 3 p.m.

At Norwin: Connellsville, Mt. Lebanon, Norwin, Thomas Jefferson, 3 p.m.

At Seneca Valley: Belle Vernon, Chartiers Valley, Hampton, Seneca Valley, 4 p.m.

Class AA

At Riverside: Burrell, Derry, Mohawk, Shady Side Academy, 3 p.m.

At Shenango: Hopewell, Riverview, Shenango, 3 p.m.

At South Park: Brownsville, Deer Lakes, Greensburg Central Catholic, South Park, 3:30 p.m.

At Waynesburg: Beaver, Fort Cherry, South Side, Waynesburg, 4 p.m.

Michael Love is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Michael by email at mlove@triblive.com or via Twitter .

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

More High School Sports

Boys basketball coach Buddy Valinsky resigns at Norwin
Hempfield grads, lifelong friends chase Olympic dreams together
Trib HSSN Final State Baseball Rankings for June 23, 2021
Trib HSSN Final State Softball Rankings for June 22, 2021
Shady Side Academy’s Warden captures WPGA Junior title in a playoff

click me