WPIAL team wrestling results for Feb. 3, 2024

By:
Saturday, February 3, 2024 | 10:37 PM


Class 3A

At AHN Arena, Peters Township

Championship

Connellsville 33, Trinity 32

127: Zane Garner (T) p. Chase Sparks, 5:16

133: Kai Vielma (C) p. Devin Junko, 1:26

139: Blake Reihner (T) m.d. Julian Ruggieri, 15-5

145: Evan Petrovich (C) p. Luke Poland, 2:32

152: Thomas Allison (T) p. Kolten Turek, 4:52

160: Lonzy Vielma (C) p. Jackson Bruckner, 3:09

172: Nicholas Rohal (C) d. Cael Nicolella, 4-2 sv

189: Bodie Morgan (T) p. Cooper Lembo, 3:07

215: Robbie Allison (T) m.d. Chris Cook, 10-1

285: Tyler Gallis (C) d. Jase Banco, 7-3

107: Tommy Gretz (C) p. Mickey Horne, 4:33

114: Nolan Rice (C) d. Jacob Wright, 7-4

121: Dom Canali (T) wbf

Third place

Franklin Regional 28, Bethel Park 27

127: Tyler Kapusta (FR) p. Seth Miller, 1:37

133: Mason Kernan (BP) t.f. Chase Smith, 19-4, 3:37

139: Aden Stout (BP) d. Dom Colaizzi, 3-0

145: Luke Ankney (FR) d. Ian Bucheli, 6-0

152: Ethan Higgins (BP) d. Cohen Buccicone, 6-1

160: Cordan McDonnell (BP) d. Ethan Cartwright, 6-0

172: Henry Patts (FR) m.d. Hunter Goelz, 4-0

189: Ryan Walsh (BP) p. Ben Hartman, 1:09

215: Troy McClelland (FR) p. Landon Hartman, 4:25

285: Juliano Marion (FR) p. Michael Gibson, 1:24

107: Jaden Palombine (BP) d. Titus Colangelo, 5-1

114: Mike Ruane (FR) d. Pierce Reinhart, 1-0

121: Colton Fisher (BP) m.d. Sal Nassif, 11-1

Semifinals

Trinity 27, Bethel Park 26

121: Dom Canali (T) d. Colton Fisher, 7-2

127: Seth Miller (BP) d. Zane Garner, 4-2

133: Devin Junko (T) d. Aiden Bench, 5-2

139: Mason Kernan (BP) d. Blake Reihner, 1-0

145: Thomas Allison (T) m.d. Ian Buchell, 10-2

152: Ethan Higgins (BP) t.f. Luke Poland, 26-11, 4:57

160: Cael Nicolella (T) d. Cordan McDonnell, 3-1

172: Bodie Morgan (T) p. Hunter Goetz, 1:19

189: Robbie Allison (T) m.d. A.J. Tomaino, 11-0

215: Ryan Walsh (BP) p. Adam Watson, 1:25

285: Landon Hartman (BP) p. Jase Banco, 1:32

107: Jaden Palombine (BP) d. Mickey Horne, 5-2

114: Jacob Wright (T) d. Pierce Rainhart, 5-2

Connellsville 31, Franklin Regional 28

121: Zachary Franks (C) p. Sal Nassif, 2:42

127: Chase Smith (FR) m.d. Chase Sparks, 9-1

133: Kai Vlelmna (C) d. Tyler Kapusta, 4-1

139: Julian Ruggieri (C) p. Nico Sarnic, 5:12

145: Evan Petrovich (C) m.d. Cohan Buccicone, 14-1

152: Ethan Cartwright (FR) d. Kolten Turek, 7-2

160: Lonzy Vielma (C) p. Jordan Perks, 0:54

172: Henry Patts (FR) p. Nicholas Rohal, 7-4

189: Troy McClelland (FR) p. Cooper Lembo, 5:14

215: Juliano Marion (FR) p. Chris Cook, 1:31

285: Tyler Gallis (C) d, Elisua Daugherty, 4-1

107: Nolan Rice (C) d. Titus Colangelo, 5-2

114: Mike Ruane (FR) wbf

Class 2A

Championship

Burrell 41, Burgettstown 20

215: Luke Boylan (Burr) m.d. Brodie Kuzior, 10-2

285: Joseph Baronick (Burg) d. Ayden Kun, 8-4

107: Cam Baker (Burr) p. Gage Bradley, 0:24

114: Carter Thomas (Burr) m.d. Darius Simmons, 15-2

121: Luca Rosa (Burr) p. Daniel Smith, 1:49

127: Julian Bertucci (Bur) d. Dylan Slovick, 4-3

133: Parker Sentipal (Burg) p. Caydn Crawford, 0:50

139: Gaven Suica (Burg) t.f. Jacob Stewart, 23-8, 4:49

145: Cooper Hornack (Burr) p. Greg Carter, 0:36

152: Calio Zanella (Burr) d. Logan Noyes, 5-0

160: Rudy Brown (Burg) p. Ben Catullo, 1:01

172: Nico Zanella (Burr) d. Eric Kovach, 3-0

189: Isaac Lacinski (Burr) p. Wyatt Speicher, 0:32

Third place

Quaker Valley 42, Mt. Pleasant 28

215: Aris Haniotes (QV) p. Matthew Mazowiecki, 0:42

285: Dylan Pitzer (MP) p. Chase Kretzler, 0:59

107: Bruce Anderchak (QV) wbf

114: Isaac Maccaglia (QV) wbf

121: Grant Castaldo (QV) wbf

127: Tristan Wtorkiewicz (MP) m.d. Eion Parnell, 15-6

133: Jack Kazalas (QV) p. Duncan Blose, 2:49

139: Matthew Danna (QV) d. Joe Longhi, 8-6

145: Jamison Poklembo (MP) wbf

152: Greg Shaulis (MP) p. Jack Diemert, 1:44

160: Stephen Predajna (MP) wbf

172: Marcus Richey (QV) d. Ty Hornick, 8-2

189: Kris Brown (QV) wbf

Semifinals

Burrell 44, Quaker Valley 17

189: Isaac Lacinski (B) p. Kris Brown, 1:14

215: Luke Boylan (B) p. Aris Haniotes, 4:43

285: Ayden Kun (B) d. Chase Kretzler, 4-2 sv

107: Cam Baker (B) wbf

114: Bruce Anderchak (QV) d. Carter Thomas, 4-1

121: Luca Rosa (B) t.f. Isaac Maccaglia, 17-2, 4:14

127: Julian Bertucci (B) p. Eoin Parnell, 0:26

133: Jack Kazalas (QV) m.d. Jacob Stewart, 13-4

139: Cooper Hornack (B) p. Wyatt Hamm, 0:34

145: Matthew Danna (QV) d. Calio Zanella, 7-2

152: Jack Diemert (QV) d. Ben Catullo, 15-2

160: Marcus Richey (QV) m.d. Patrick Nee, 15-2

172: Nico Zanella (B) injury default Trey Dunlap, 0:54

Burgettstown 56, Mt. Pleasant 15

189: Aiden States (B) wbf

215: Brodie Kuzior (B) p. Matthew Mazowecki, 2:29

285: Dylan Pitzer (MP) d. Joseph Baronick, 6-0

107: Gage Bradley (B) wbf

114: Darius Simmons (B) wbf

121: Daniel Smith (B) wbf

127: Dylan Slovick (B) m.d. Tristan Wtorkiewicz, 9-1

133: Parker Sentipal (B) p. Duncan Blose, 2:41

139: Gaven Suica (B) m.d. Joseph Longhi, 13-5

145: Jamison Poklembo (MP) p. Billy Seibel, 0:41

152: Greg Shaulis (MP) p. Jason Murray, 0:47

160: Rudy Brown (B) p. Stephen Predajna, 1:15

172: Eric Kovach (B) p. Ty Hornick, 2:43

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

Tags: , , ,

More High School Sports

Playoff picture looking good for Fox Chapel after win over Penn Hills
Burrell baseball keeps pace in section with victory over Derry Area
Ranked WPIAL boys volleyball teams aim to remain in contention during season’s stretch run
Westmoreland County Senior Spotlight: Ligonier Valley’s Neve Dowden
A-K Valley Senior Spotlight: Plum’s Sophie Anderson