WPIAL wrestling rankings: Week of Jan. 22, 2024

By:
Tuesday, January 23, 2024 | 6:26 PM


Trib HSSN Live.com

WEEK 6 2023-24

Class 3A Top 10

Team (This year’s record) Last week’s rankings

1. Trinity (7-0) 1

2. Connellsville (8-2) 2

3. Franklin Regional (15-0) 3

4. Latrobe (6-3) 4

5. North Allegheny (15-3) 5

6. Bethel Park (8-1) 9

7. Norwin (10-5) 6

8. Fox Chapel (11-1) 10

9. Peters Township (14-4) NR

10. Plum (7-3) NR

Dropped out: 7. West Allegheny (8-1) and 8. Canon-McMillan (4-5).

Teams to watch: Baldwin (3-1), Canon-McMillan (4-5), North Hills (9-2), Pine-Richland (3-3), Ringgold (15-3) and West Allegheny (8-1).

Class 2A Top 10

Team (This year’s record) Last week’s ranking

1. Burgettstown (6-0) 1

2. Burrell (9-2) 2

3. Quaker Valley (9-1) 3

4. Mt. Pleasant (9-2) 4

5. McGuffey (10-1) 5

6. Freedom (7-0) 6

7. Derry Area (9-3) 7

8. Frazier (8-6) 8

9. Bentworth (5-1) 9

10. Highlands (12-4) NR

Dropped out: 10. Hampton (6-4)

Teams to watch: Beth-Center (6-5), Central Valley (5-4), Hampton (6-4), Jefferson-Morgan (9-4), Montour (4-1) and Southmoreland (7-4).

Individual Rankings

Class 3A

107: 1. Nico Kapusta (13-5), Hempfield Area; 2. Dylan Barrett (26-6), Penn-Trafford; 3. Nolan Rice (22-5), Connellsville; 4. Nick McGarrity (26-0), Peters Township.

114: 1. Landon Sidun (28-1), Norwin; 2. Santino Sloboda (27-0), Butler; 3. Leo Joseph (19-6), Latrobe; 4. Caiden Harbert (24-7), West Allegheny.

121: 1. Luke Willochell (22-1), Latrobe; 2. Ty Kapusta (28-3), Franklin Regional; 3. Connor Smith (15-6), Seneca Valley; 4. Collier Hartman (19-6), Canon-McMillan.

127: 1. Andrew Binni (23-6), Canon-McMIllan; 2. Jacob Braun (22-5), Latrobe; 3. Johnny Baiano (23-1), South Fayette; 4. Brooks Blasko (25-1), Central Catholic.

133: 1. Kai Vielma (22-4), Connellsville; 2. Mason Kernan (23-3), Bethel Park; 3. William Bentrim (21-7), North Allegheny; 4. Zach Hill (14-7), Seneca Valley.

139: 1. Maddox Shaw (29-3), Thomas Jefferson; 2. Blake Reihner (24-2), Trinity; 3. Rhamil Islamov (23-1), Baldwin; 4. Dom Ferraro (18-2), Pine-Richland.

145: 1. Eli Carr (14-2), Hempfield; 2. Evan Petrovich (20-6), Connellsville; 3. Ethan Higgins (17-7), Bethel Park; 4. Thomas Allison, Trinity (15-1).

152: 1. Chris Cibrone (22-6), Peters Township; 2. Nick Jones (24-6), West Allegheny; 3. Antonino Walker, Plum (28-4); 4. Luke Dunlap (23-3), South Fayette.

160: 1, Bode Marlow (26-6), Thomas Jefferson; 2. Lonzy Vielma (19-5), Connellsville; 3. Keith Mincin (22-3), Baldwin; 4. Maclane Miller (13-6), Pine-Richland.

172: 1. Vaughn Spencer (18-2), Pine-Richland; 2. Bodie Morgan (8-0), Trinity; 3. Hunter Snyder (21-4), Latrobe; 4. Parker Nave (24-5), Peters Township; 4.

189: 1. Cooper Roscosky (22-2), Kiski Area; 2. Tasso Whipple (20-8), Penn-Trafford; 3. Nate Campbell (25-7), Norwin; 4. Nez Green (21-2), Central Catholic.

215: 1. Geno Calgaro (12-0), CanonMcMillan; 2. Jake Conroy (27-1), Ringgold; 3. Juliano Marion (25-5), Franklin Regional; 4. Roman Thompson (21-0), Central Catholic.

285: 1. Shepard Turk (23-7), Thomas Jefferson; 2. Roan Tustin (16-3), Waynesburg; 3. Ben Lloyd (23-6), Mount Lebanon; 4. Michael Albert (26-2), Upper St. Clair.

Class 2A

107: 1. Cam Baker (20-2), Burrell; 2. Bruce Anderchak, Quaker Valley (26-1); 3. Javeon Chambers, Highlands (29-2).

114: 1. Anthony Mucci (17-2), Derry Area; 2. Drake McClure (19-5), Bentworth; 3. Jorden Williams (15-2), Chartiers-Houston.

121: 1. Nico Fanella (19-1), Indiana; 2. Antonio Boni (17-0), Central Valley; 3. Emmett Wolfe (17-5), McGuffey.

127: 1. Chris Vargo (20-2), Bentworth; 2. Carter Putt (21-2), Indiana; 3. Julian Bertucci (21-8), Burrell.

133: 1. Parker Sentipal (21-4), Burgettstown; 2. Lucas Barr (19-4), McGuffey; 3. Jack Kazalas (28-2), Quaker Valley.

139: 1. Cooper Hornack (16-3), Burrell; 2. Gaven Suica (21-4), Burgettstown; 3. Lucas Boyer (24-5), Elizabeth Forward.

145: 1. Mason Horwat (18-2), Derry Area; 2. Owen Ivcic (22-4), Bentworth; 3. Kole Doppelheuer (9-3), Belle Vernon.

152: 1. Jamison Poklembo (19-1), Mt. Pleasant; 2. Damon Michaels (20-6), Elizabeth Forward; 3. Rudy Brown (24-4), Burgettstown.

160: 1. Isaiah Pisano (20-2), Hopewell; 2. Ryan Celaschi (13-5), Frazier; 3. Chase Frameli, Jefferson-Morgan (25-3).

172: 1. Braedon Welsh (21-2), Fort Cherry; 2. Isaac Lacinski (11-5), Burrell; 3. Chuck Perkins (15-3), Valley.

189: 1. Vitali Daniels (21-2), Bentworth; 2. Brady Brown (19-1), Derry Area; 3. Jackson Angelo (18-4), Frazier.

215: 1. Rune Lawrence (11-1), Frazier; 2. Brenan Morgan (20-0), Central Valley; 3. Colin Whyte (15-4), West Greene.

285: 1. Dylan Pitzer, Mt. Pleasant (20-0); 2. Joey Baronick (20-4), Burgettstown; 3. Joe Wilson (14-4), Washington.

Paul Schofield is a TribLive reporter covering high school and college sports and local golf. He joined the Trib in 1995 after spending 15 years at the Daily Courier in Connellsville, where he served as sports editor for 14 years. He can be reached at pschofield@triblive.com.

More High School Sports

Corey Dotchin steps down as Highlands boys basketball coach
Westmoreland County Senior Spotlight: Franklin Regional’s Linzi Shaffer
A-K Valley Senior Spotlight: Apollo-Ridge’s Camdyn Kowalczyk
Coaches rankings: Shaler, North Allegheny, top 2 teams in Class 3A, battle for tournament title
What to watch for in WPIAL sports for April 15, 2024: Seneca Valley-Pine-Richland renew rivalry