High school football schedule for Week 2

By:
Wednesday, September 4, 2019 | 6:45 PM


Thursday

District 8

City League

Westinghouse at University Prep, 7 p.m.

Friday

WPIAL

Class 6A

Butler at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Hempfield at Norwin, 7 p.m.

North Allegheny vs. Central Catholic at Shaler, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Canon-McMillan, 7 p.m.

Class 5A

Allegheny 8

Baldwin at Upper St. Clair, 7 p.m.

Peters Township at Woodland Hills, 7 p.m.

West Allegheny at Bethel Park, 7 p.m.

Big East

Latrobe at Franklin Regional, 7 p.m.

Penn-Trafford at Connellsville, 7 p.m.

Plum at Gateway, 7 p.m.

Northern

Fox Chapel at Penn Hills, 7 p.m.

North Hills at Kiski Area, 7 p.m.

Shaler at Hampton, 7 p.m.

Class 4A

Big 8

Belle Vernon at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Ringgold at Indiana, 7 p.m.

West Mifflin at Trinity, 7 p.m.

Northwest 8

Beaver at Knoch, 7 p.m.

Highlands at Blackhawk, 7 p.m.

New Castle at South Fayette, 7 p.m.

Class 3A

Big East

Deer Lakes at Uniontown, 7 p.m.

Elizabeth Forward at Burrell, 7 p.m.

North Catholic at Freeport, 7 p.m.

Yough at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Tri-County West

Aliquippa at Quaker Valley, 7 p.m.

Central Valley at Beaver Falls, 7 p.m.

Hopewell at Keystone Oaks, 7 p.m.

Class 2A

Allegheny

Avonworth at Steel Valley, 7 p.m.

Valley at Shady Side Academy, 7 p.m.

Interstate

Brownsville at Beth-Center, 7 p.m.

Carmichaels at Southmoreland, 7 p.m.

Frazier at McGuffey, 7 p.m.

Midwestern

Freedom at Riverside, 7 p.m.

Mohawk at Neshannock, 7 p.m.

New Brighton at Ellwood City, 7 p.m.

Three Rivers

Fort Cherry at Burgettstown, 7 p.m.

Serra Catholic at South Side, 7 p.m.

Seton LaSalle at Brentwood, 7 p.m.

Class A

Big 7

Our Lady of the Sacred Heart at Northgate, 7 p.m.

Union at Sto-Rox, 7 p.m.

Eastern

Clairton at Greensburg C.C., 7 p.m.

Imani Christian at Jeannette, 7 p.m.

Tri-County South

Avella at California, 7 p.m.

Chartiers-Houston at West Greene, 7 p.m.

Mapletown at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

Nonconference

Albert Gallatin at Brashear, 7 p.m.

Allderdice at Altoona, 7 p.m.

Ambridge at Waynesburg, 7 p.m.

Armstrong at Chartiers Valley, 7 p.m.

Carlynton at Apollo-Ridge, 7 p.m.

Carrick at Madonna, 7 p.m.

Cathedral Prep at McKeesport, 7 p.m.

Cornell at Bentworth, 7 p.m.

Derry at South Park, 7 p.m.

East Allegheny at South Allegheny, 7 p.m.

Greensburg Salem at Mars, 7 p.m.

Laurel Highlands at Montour, 7 p.m.

Monessen at Springdale, 7 p.m.

Moon at Pine-Richland, 7 p.m.

Riverview at Charleroi, 7 p.m.

Rochester at Leechburg, 7 p.m.

District 6

Heritage

Homer-Center at Penns Manor, 7 p.m.

Purchase Line at Marion Center, 7 p.m.

Saltsburg at Blairsville, 7 p.m.

West Shamokin at Northern Cambria, 7 p.m.

Saturday

WPIAL

Class 2A

Midwestern

Western Beaver at Shenango, 7 p.m.

Class A

Big 7

Laurel at Bishop Canevin, 7 p.m.

Nonconference

Perry at Youngstown East, Ohio, 2 p.m.

Washington at Summit Academy, 12:30 p.m.

click me