High school scores, summaries and schedules for April 18, 2024

By:
Thursday, April 18, 2024 | 11:21 PM


High schools

Baseball

Thursday’s schedule

Class 6A

Section 1

North Allegheny 8, Allderdice 4

Pine-Richland 3, Seneca Valley 2

Section 2

Central Catholic 5, Baldwin 4

Hempfield 3, Canon-McMillan 2

Mt. Lebanon 6, Norwin 0

Class 4A

Section 1

Knoch 14, Highlands 4

Section 2

Ringgold 5, Belle Vernon 4

Uniontown 9, Albert Gallatin 2

Section 3

Chartiers Valley 16, Woodland Hills 1

Class 3A

Section 1

Riverside 15, Beaver Falls 0

Ellwood City at Quaker Valley, ppd.

Section 4

Mt. Pleasant 7, McGuffey 0

Class 2A

Section 1

Bentworth 4, Frazier 3

Section 2

Laurel at Northgate, ppd.

Section 3

Greensburg Central Catholic at Jeannette, ppd.

Class A

Section 1

Fort Cherry 15, Carmichaels 5

Clairton 7, Cornell 2

Clairton 24, Cornell 13

Section 2

Leechburg at Union, ppd.

Springdale 4, St. Joseph 1

Nonsection

Blackhawk 7, North Catholic 4

Brentwood 7, Carlynton 4

Keystone Oaks at Carrick, ppd.

Latrobe 4, Gateway 3

Montour 4, Hampton 1

Mt. Pleasant at Connellsville, ppd.

Nazareth Prep at Sto-Rox, (n)

Neshannock 5, Beaver 4

Peters Township 11, Indiana 6

Shady Side Academy 11, Penn Hills 6

Shaler 9, Butler 3

Washington 12, Monessen 0

West Greene 11, Cameron (WV) 2

West Mifflin 5, Upper St. Clair 3

Friday’s schedule

Class 6A

Section 1

Allderdice at Pine-Richland, 4:15 p.m.

Class 4A

Section 2

Belle Vernon at Ringgold, 4 p.m.

Section 3

Woodland Hills at Chartiers Valley, 4:15 p.m.

Class 3A

Section 1

Ellwood City at Quaker Valley, 4 p.m.

Section 2

South Allegheny at South Park, 4 p.m.

Section 4

Greensburg Salem at Waynesburg, 3:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Bentworth at Frazier, 4:30 p.m.

Section 2

Northgate at Laurel, 4:15 p.m.

South Side at Freedom, 4 p.m.

Section 3

Jeannette at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Class A

Section 1

Avella at Mapletown, 4:15 p.m.

Fort Cherry at Carmichaels, 4 p.m.

Jefferson-Morgan at California, 4 p.m.

Section 2

Springdale at St. Joseph, 4 p.m.

Union at Leechburg, DH, 2 p.m.

Nonsection

Apollo-Ridge at Burrell, 4 p.m.

Bethel Park at Indiana, 4 p.m.

Central Valley at New Castle, 4 p.m.

Elizabeth Forward at Armstrong, 3:45 p.m.

Karns City at Freeport, 4:15 p.m.

Kiski Area at Fox Chapel, 4 p.m.

North Allegheny at Plum, 4 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Sewickley Academy, 4:30 p.m.

Penn-Trafford at Trinity, 4:15 p.m.

Riverview at Valley, 4 p.m.

Seneca Valley at South Fayette, 4 p.m.

Lacrosse

Thursday’s results

Boys

Class 2A

Section 1

Seton LaSalle 17, Gateway 3

Section 2

Freeport 17, Plum 6

Mars 22, Quaker Valley 0

Nonsection

Central Catholic 16, North Catholic 3

Fox Chapel 17, Hempfield 6

Peters Township 15, Bethel Park 3

Girls

Class 3A

Section 1

Upper St. Clair 16, Hempfield 2

Section 2

Pine-Richland 16, North Hills 3

Class 2A

Section 2

Shady Side Academy 15, Freeport 5

Nonsection

Indiana 12, Norwin 9

Knoch 16, Greensburg Salem 6

Peters Township 15, Bethel Park 3

Softball

Thursday’s schedule

Class 6A

Section 1

Seneca Valley 2, Baldwin 0

Hempfield 12, Butler 0

North Allegheny 14, Canon-McMillan 3

Norwin 7, Mt. Lebanon 4

Class 5A

Section 1

Plum 16, Penn Hills 1

Section 4

Connellsville 11, Trinity 10

Class 4A

Section 1

Indiana 17, Woodland Hills 0

Section 2

Belle Vernon 9, Albert Gallatin 8

Uniontown 6, Ringgold 2

Section 3

Blackhawk 5, North Catholic 4

Chartiers Valley 7, Montour 3

Class 3A

Section 1

Avonworth 8, Burrell 6

Section 2

Ellwood City 6, Quaker Valley 0

Section 3

Ligonier Valley 2, Southmoreland 1

Section 4

Waynesburg 10, Keystone Oaks 0

South Park at Seton LaSalle, ppd.

Class 2A

Section 1

Freedom 28, Aliquippa 12

Neshannock 10, Riverside 0

Section 3

Charleroi 12, Beth-Center 0

Bentworth 15, Fort Cherry 0

Class A

Section 1

Northgate 11, Rochester 7

South Side 14, Carlynton 0

Section 2

Jefferson-Morgan 17, Avella 1

West Greene 5, Mapletown 4

Section 3

St. Joseph at Monessen, ppd.

Nonsection

Mt. Pleasant 11, Valley 0

Woodland Hills at Allderdice, ppd.

Yough at East Allegheny, ppd.

Friday’s schedule

Class 6A

Section 1

Mt. Lebanon at Hempfield, 4 p.m.

Norwin at Butler, 4 p.m.

Pine-Richland at Baldwin, 4 p.m.

Seneca Valley at North Allegheny, 7 p.m.

Class 5A

Section 1

Fox Chapel at Shaler, 4 p.m.

Plum at North Hills, 4 p.m.

Section 2

Armstrong at Penn-Trafford, 4 p.m.

Franklin Regional at Kiski Area, 4 p.m.

Gateway at Latrobe, 4 p.m.

Section 3

Mars at Western Beaver, 4 p.m.

Moon at West Allegheny, 4 p.m.

New Castle at South Fayette, 3:45 p.m.

Section 4

Bethel Park at Upper St. Clair, 4 p.m.

Connellsville at Trinity, 4 p.m.

Peters Township at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Highlands at Woodland Hills, 4 p.m.

Indiana at West Mifflin, 4 p.m.

Knoch at McKeesport, 6 p.m.

Section 2

Albert Gallatin at Ringgold, 4 p.m.

Belle Vernon at Laurel Highlands, 4 p.m.

Greensburg Salem at Elizabeth Forward, 4:15 p.m.

Section 3

Chartiers Valley at Blackhawk, 4 p.m.

Hampton at Beaver, 4:15 p.m.

Montour at Ambridge, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Avonworth at Valley, 4 p.m.

Burrell at Shady Side Academy, 4:30 p.m.

Deer Lakes at Freeport, 4:15 p.m.

Section 2

Beaver Falls at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Central Valley at Mohawk, 4:15 p.m.

Ellwood City at Hopewell, 4 p.m.

Section 3

Derry at Yough, 4 p.m.

Ligonier Valley at Southmoreland, 4:30 p.m.

Mt. Pleasant at South Allegheny, 4 a.m.

Section 4

Brownsville at Waynesburg, 4:15 p.m.

Keystone Oaks at South Park, 4:15 p.m.

McGuffey at Seton LaSalle, 4:15 p.m.

Class 2A

Section 1

Neshannock at Laurel, 5 p.m.

New Brighton at Freedom, 4 p.m.

Riverside at Aliquippa, 4 p.m.

Section 2

Apollo-Ridge at Steel Valley, 3:30 p.m.

Brentwood at Serra Catholic, 4 p.m.

Ellis School at Greensburg Central Catholic, DH, 3 p.m.

Section 3

Fort Cherry at Beth-Center, 4 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Bentworth, 4 p.m.

Class A

Section 1

Sewickley Academy at Northgate, 4 p.m.

South Side at Cornell, 4 p.m.

Union at Carlynton, 4 p.m.

Section 2

Chartiers-Houston at Carmichaels, 4:15 p.m.

Jefferson-Morgan at California, 4:30 p.m.

Mapletown at Avella, 4 p.m.

Section 3

Monessen at Jeannette, DH, 1 p.m.

Springdale at Frazier, 4:30 p.m.

St. Joseph at Bishop Canevin, 4 p.m.

Nonsection

Cochranton at Shenango, 4 p.m.

Tennis

Boys

Thursday’s results

Class 3A

Section 1

Norwin 3, Penn-Trafford 2

Section 3

Fox Chapel 5, Shaler 0

Class 2A

Section 1

Indiana 3, Valley 2

Section 4

Sewickley Academy 5, Beaver 0

Sewickley Academy 5, Beaver Falls 0

Section 5

West Allegheny 4, Carlynton 1

Winchester Thurston 3, Quaker Valley 2

Nonsection

Gateway 5, Latrobe 0

Greensburg Salem 5, West Mifflin 0

Moon 4, South Fayette 1

Mt. Pleasant 5, Connellsville 0

Track

Thursday’s results

Boys

Class 3A

Section 1

Penn-Trafford 76, Hempfield 74

Class 2A

Section 6

Beth-Center 61, Bentworth 53

Section 8

Derry 100, Ligonier Valley 50

Derry 96.67, Mt. Pleasant 53.33

Girls

Class 3A

Section 1

Hempfield 112, Penn-Trafford 38

Class 2A

Section 6

Bentworth 72, Beth-Center 46

Section 8

Derry 129, Ligonier Valley 20

Derry 112, Mt. Pleasant 38

Volleyball

Boys

Thursday’s schedule

Class 3A

Section 2

Butler 3, Pine-Richland 0

Seneca Valley 3, Fox Chapel 0

Class 2A

Section 1

Ambridge 3, Our Lady of the Sacred Heart 0

North Catholic 3, Beaver County Christian 0

Bishop Canevin at Montour, (n)

Section 3

Trinity 3, Keystone Oaks 0

Thomas Jefferson 3, Seton LaSalle 0

Nonsection

Central Catholic 3, Bethel Park 0

Plum 3, Deer Lakes 0

Penn-Trafford 3, Latrobe 0

Mars 3, Hopewell 0

Norwin 3, Peters Township 1

Penn Hills at Gateway, (n)

South Park at Aquinas Academy, (n)

City League

Obama Academy 3, Allderdice 0

Friday’s schedule

Class 3A

Section 2

North Allegheny at Shaler, 7 p.m.

Nonsection

Norwin at Moon, 7:15 p.m.

Peters Township at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Hempfield, 7:30 p.m.

South Fayette at Hopewell, 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for May 28, 2024
Rain Athletics’ Aqua cheer team captures 2nd straight world championship
High school sports scores, schedules for May 26, 2024
Penn Hills notebook: Fitness competitor wins back-to-back national titles
Pine-Richland grads on both sides of Pitt-Penn State rivalry at ultimate frisbee nationals