High school scores, summaries and schedules for Nov. 10, 2023

By:
Saturday, November 11, 2023 | 12:12 AM


High schools

Football

WPIAL playoffs

Class 6A

Semifinals

Friday’s results

Central Catholic 42, Mt. Lebanon 7

North Allegheny 49, Canon-McMillan 7

Championship

Nov. 18 schedule

Central Catholic (10-1) vs. North Allegheny (10-1) at Norwin, 6 p.m.

Class 5A

Semifinals

Friday’s results

Peters Township 41, Moon 18

Pine-Richland 16, Penn Hills 9

Championship

Nov. 18 schedule

Peters Township (12-0) vs. Pine-Richland (9-3) at Norwin, noon

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s results

Aliquippa 37, Latrobe 29

Mars 24, Central Valley 14

McKeesport 28, Trinity 14

Montour 51, Thomas Jefferson 21

Semifinals

Nov. 24 schedule

Times, sites TBD

Aliquippa (10-0) vs. Mars (10-2); McKeesport (101) vs. Montour (10-1)

Class 3A

Quarterfinals

Friday’s results

Avonworth 41, Beaver 21

Belle Vernon 49, Deer Lakes 6

East Allegheny 28, South Park 21

Elizabeth Forward 42, West Mifflin 21

Semifinals

Nov. 24 schedule

Times, sites TBD

Belle Vernon (9-1) vs. East Allegheny (9-2); Avonworth (11-0) vs. Elizabeth Forward (10-1)

Class 2A

Quarterfinals

Friday’s results

Beaver Falls 14, Neshannock 13

Mohawk 17, Imani Christian 12

Steel Valley 21, Western Beaver 18

Washington 18, McGuffey 7

Semifinals

Nov. 24 schedule

Times, sites TBD

Steel Valley (9-1) vs. Mohawk (10-2); Beaver Falls (7-5) vs. Washington (11-1)

Class A

Quarterfinals

Friday’s results

Clairton 18, Union 6

Fort Cherry 35, Rochester 0

Bishop Canevin 34, California 8

South Side 48, Greensburg Central Catholic 21

Semifinals

Nov. 24 schedule

Times, sites TBD

South Side (12-0) vs. Clairton (10-2); Fort Cherry (13-0) vs. Bishop Canevin (9-1)

PIAA playoffs

Friday’s result

Class 2A subregional

Westinghouse 37, Berlin Brothersvalley 20

Saturday’s schedule

Class 4A subregional

University Prep (7-3) at Meadville (8-2), 2 p.m.

Friday’s summaries

Class 6A

Central Catholic 42, Mt. Lebanon 7

Mt. Lebanon 0 7 0 0 —7

Central Catholic 7 14 14 7 —42

CC: Cole Sullivan 38 pass from Payton Wehner (Billy Lech kick)

M: Fred LaSota 5 run (Ben McAuley kick)

CC: Elijah Faulkner 43 run (Lech kick)

CC: Faulkner 7 run (Lech kick)

CC: Faulkner 34 run (Lech kick)

CC: Faulkner 40 run (Lech kick)

CC: Faulkner 12 run (Antonio Difatta kick)

Rushing leaders: CC, Elijah Faulkner 13-194, 5 TDs.

Passing leaders: M, Michael Malone 5-17-102-0TD-0INT. CC, Payton Wehner 17-25-222-1TD-1INT.

Receiving leaders: CC, Vernon Settles 8-115.

North Allegheny 49, Canon-McMillan 7

Canon-McMillan 0 0 7 0 —7

North Allegheny 13 19 10 7 —49

NA: Logan Kushner 71 run (Nick Van Winkle kick)

NA: Khiryn Boyd 58 punt return (run failed)

NA: Logan Kushner 15 run (pass failed)

NA: Daniel Sellers 8 pass from Logan Kushner (Van Winkle kick)

NA: Sellers 1 run (kick failed)

NA: Liam Flaherty 11 run (Van Winkle kick)

NA: Peter Notaro 42 field goal

C-M: Zyan Howard 62 pass from Mike Evans (Zach Barzd kick)

NA: Luke Rohan 12 run (Notaro kick from Joey Booth)

Rushing leaders: NA, Logan Kushner 11-125, 2 TDs.

Passing leaders: C-M, Mike Evans 10-17-128-1TD-0INT. NA, Logan Kushner 5-12-104-1TD-0INT.

Class 5A

Peters Township 41, Moon 18

Moon 0 3 0 15 —18

Peters Township 0 21 7 13 —41

M: Hayden Boland 32 field goal

PT: Preston Blair 8 run (Carter Shanafelt kick)

PT: Vinny Sarcone 2 run (Carter Shanafelt kick)

PT: Nick McCullough 7 pass from Nolan DiLucia (Carter Shanafelt kick)

PT: Thomas Aspinall 30 pass from DiLucia (Carter Shanafelt kick)

M: Josh Bladel 4 run (Boland kick)

PT: Aspinall 41 pass from DiLucia (Carter Shanafelt kick)

M: Braeden Stuart 41 run (Bladel pass from Andrew Cross)

PT: Sarcone 22 run (pass failed)

Passing leaders: PT, Nolan DiLucia 12-23-196-3TD-0INT.

Receiving leaders: PT, Thomas Aspinall 4-104, 2 TDs.

Pine-Richland 16, Penn Hills 9

Pine-Richland 0 0 0 16 —16

Penn Hills 0 3 6 0 —9

PH: Landon Hankey 32 field goal

PH: Julian Dugger 8 run (kick failed)

P-R: Grant Argiro 42 field goal

P-R: Aaron Strader 5 run (Argiro kick)

P-R: Evan Johnson 10 fumble return (kick failed)

Rushing leaders: PH, Amir Key 17-112.

Class 4A

McKeesport 28, Trinity 14

Trinity 0 0 7 7 —14

McKeesport 0 14 7 7 —28

M: Kemon Spell 34 pass from Garret Tarker (Nathan Kendrick kick)

M: Kemon Spell 99 missed field goal return (Kendrick kick)

M: Keith Spell 1 run (Kendrick kick)

T: Jonah Williamson 1 run (Andy Palm kick)

M: Anthony Cromerdie 4 run (Kendrick kick)

T: Tony Cipoletti 26 pass from Williamson (Palm kick)

Rushing leaders: T, Jonah Williamson 20-109, TD. M, Anthony Boyd 12-112.

Passing leaders: T, Jonah Williamson 13-22-139-1TD-0INT.

Aliquippa 37, Latrobe 29

Latrobe 7 0 7 15 —29

Aliquippa 18 7 0 12 —37

A: Tiqwai Hayes 4 run (kick failed)

A: Arison Walker 34 pass from Quentin Goode (run failed)

L: John Wetzel 1 run (Ben Bigi kick)

A: Michael Gaskins 4 pass from Quentin Goode (pass failed)

A: Mehki Green 83 interception return (Malachi Shegog kick)

L: Chris Cochran 24 run (Bigi kick)

L: Wetzel 32 pass from Ja’Tawn Williams (Williams pass from Wetzel)

A: Hayes 75 run (kick failed)

L: Alex Tatsch 1 run (Bigi kick)

A: John Tracy 11 run (pass failed)

Rushing leaders: L, Alex Tatsch 18-137, TD. A, Tiqwai Hayes 24-256, 2 TDs.

Mars 24, Central Valley 14

Central Valley 0 0 14 0 —14

Mars 3 7 7 7 —24

M: Mason Childress 42 field goal

M: Cole Yoshioka 15 pass from Luke Goodworth (Childress kick)

M: Evan Wright 3 run (Childress kick)

CV: Jaiden Underwood 16 pass from Steven Rutherford (Ben Schurr kick failed)

CV: Josiah Boykin 3 run (Rutherford pass from Ethan Shearer)

M: Wright 15 run (Childress kick)

Rushing leaders: CV, Mason Dixon 16-102. M, Evan Wright 29-131, 2 TDs.

Passing leaders: CV, Steven Rutherford 9-20-100-1TD-1INT. M, Luke Goodworth 14-21-198-1TD-0INT.

Montour 51, Thomas Jefferson 21

Thomas Jefferson 0 0 7 14 —21

Montour 9 7 28 7 —51

M: Andrew Alston 12 pass from Jake Wolfe (kick failed)

M: Matthew Marcinko 24 field goal

M: Alston 30 pass from Wolfe (Marcinko kick)

M: Alston 41 pass from Wolfe (pass)

TJ: Sean Sullivan 21 pass from Brody Evans (Sam Wessel kick)

M: Wolfe 12 run (Marcinko kick)

M: Daniel Batch 7 pass from Wolfe (Marcinko kick)

M: Alston 20 pass from Wolfe (kick failed)

TJ: Elias Lippincott 8 run (Wessel kick)

M: Alston 93 pass from Trey Hopper (Brayden Davin kick)

TJ: Trent Miller 27 run (Wessel kick)

Passing leaders: M, Jake Wolfe 13-27-218-5TD-0INT.

Receiving leaders: M, Andrew Alston 8-235, 5 TDs.

Class 3A

Avonworth 41, Beaver 21

Beaver 7 0 0 14 —21

Avonworth 7 6 14 14 —41

B: Quay Cain 1 run (Evan Baker kick)

A: Brandon Biagiarelli 1 run (Stuart McAdams kick)

A: Andrew Kuban 1 run (kick failed)

A: Dimitri Vellsaris 29 run (McAdams kick)

A: Kuban 1 run (McAdams kick)

A: Kuban 25 pass from Carson Bellinger (McAdams kick)

B: Travis Clear 1 run (Baker kick)

A: Vellsaris 29 run (McAdams kick)

B: Amari Jackson 73 pass from Brady Mayo (Baker kick)

Rushing leaders: A, Dimitri Vellsaris 26-201, 2 TDs; Andrew Kuban 13-168, 2 TDs.

Passing leaders: B, Brady Mayo 2-4-129-1TD-1INT; Travis Clear 7-13-104-0TD-1INT. A, Carson Bellinger 7-10-105-1TD-0INT.

Receiving leaders: B, Amari Jackson 5-218, TD.

Belle Vernon 49, Deer Lakes 6

Deer Lakes 0 6 0 0 —6

Belle Vernon 17 13 12 7 —49

BV: Kole Doppelheuer 30 run (Preston Rathway kick)

BV: Anthony Crews 21 pass from Braden Laux (Preston Rathway kick)

BV: Dylan Rathway 33 field goal

BV: Quinton Martin 13 pass from Laux (Preston Rathway kick)

DL: Aiden Fletcher 45 pass from Derek Burk (kick failed)

BV: Martin 30 pass from Laux (kick failed)

BV: Crews 31 run (kick failed)

BV: Martin 32 run (kick failed)

BV: Doppelheuer 35 run (Preston Rathway kick)

Rushing leaders: BV, Quinton Martin 10-107, TD; Kole Doppelheuer 10-101, 2 TDs.

Passing leaders: BV, Braden Laux 14-18-236-3TD-0INT.

Receiving leaders: BV, Quinton Martin 9-100, 2 TDs.

East Allegheny 28, South Park 21

South Park 0 7 7 7 —21

East Allegheny 7 7 6 8 —28

EA: Kam Marshall 6 run (Ryan Rupert kick)

SP: Eric Doerue 2 run (Kaden Kostelnik kick)

EA: Marshall 70 pass from Michael Cahill (Rupert kick)

EA: Amir Rollins 20 pass from Cedric Mack (kick failed)

SP: Doerue 3 run (Kostelnik kick)

SP: Doerue 4 run (Kostelnik kick)

EA: Rollins 9 pass from Cahill (Steve Yusko pass from Cahill)

Rushing leaders: SP, Eric Doerue 25-116, 3 TDs.

Passing leaders: EA, Michael Cahill 16-18-254-2TD-1INT.

Receiving leaders: EA, Brennan Rutledge 7-143, TD.

Elizabeth Forward 42, West Mifflin 21

West Mifflin 0 7 14 0 —21

Elizabeth Forward 14 7 7 14 —42

EF: Dom DeRenzo 79 fumble return (Luke Holdren kick)

EF: Charlie Nigut 1 run (Holdren kick)

WM: Armand Hill 12 run (Jason Martin kick)

EF: Charlie Meehleib 1 fumble recovery (Will Sinay kick)

EF: Andrew Grese 85 kickoff return (Holdren kick)

WM: Hill 16 run (Martin kick)

WM: DelRon White 7 run (Martin kick)

EF: Nigut 14 run (Will Sinay kick)

EF: Meehleib 47 interception return (Holdren kick)

Rushing leaders: EF, Charlie Nigut 22-170, 2 TDs.

Class 2A

Washington 18, McGuffey 7

McGuffey 0 0 0 7 —7

Washington 0 6 0 12 —18

W: Elijah Thomas 20 pass from Tristan Reed (run failed)

W: Jahvon Woods 4 run (run failed)

W: Woods 3 run (kick failed)

M: Charles Wagers 1 run (Dylan Stewart kick)

Passing leaders: W, Tristan Reed 9-16-107-1TD-0INT.

Beaver Falls 14, Neshannock 13

Beaver Falls 0 0 6 8 —14

Neshannock 7 0 0 6 —13

N: Brady Frasso 17 pass from Jino Mozzocio (Carter DeVivo kick)

BF: Datalian Beauford 3 run (run failed)

N: Dominic Cubellis 32 pass from Jino Mozzocio (pass failed)

BF: Michael Blackshear 3 blocked punt return (Beauford run)

Rushing leaders: BF, Datalian Beauford 25-130, TD.

Mohawk 17, Imani Christian 12

Mohawk 3 0 14 0 —17

Imani Christian 6 0 0 6 —12

M: Josh Wilkins 44 field goal

IC: Markus Williams 39 pass from Dayshaun Burnett (run failed)

M: Dante Retort 34 pass from Jay Wrona (Wilkins kick)

M: Connor Hart 32 pass from Bobby Fadden (Wilkins kick)

IC: David Davis 80 run (run failed)

Rushing leaders: M, A.J. Verdi 3-104. IC, David Davis 13-134, TD.

Passing leaders: M, Jay Wrona 10-22-130-1TD-1INT. IC, Dayshaun Burnett 8-19-181-1TD-1INT.

Steel Valley 21, Western Beaver 18

Western Beaver 12 0 6 0 —18

Steel Valley 7 7 7 0 —21

WB: Mikey Crawford 5 pass from Jaivin Peel (kick failed)

SV: Donald Barksdale 2 run (AJ Karsetter kick)

WB: Dorian McGhee 73 pass from Peel (pass failed)

SV: Carlos Scott 67 pass from Tyce Barron (Karsetter kick)

SV: Donald Barksdale 43 run (Karsetter kick)

WB: McGhee 69 pass from Peel (kick failed)

Rushing leaders: SV, Donald Barksdale 41-250, 2 TDs.

Passing leaders: WB, Jaivin Peel 12-28-255-3TD-1INT.

Receiving leaders: WB, Dorian McGhee 8-218, 2 TDs.

Class A

Bishop Canevin 34, California 8

California 0 8 0 0 —8

Bishop Canevin 7 7 6 14 —34

BC: Jason Cross 39 pass from Kole Olszewski (Leo Shorthouse kick)

BC: Marquis Carter 16 run (Shorthouse kick)

C: Lee Qualk 55 run (Spencer Petrucci run)

BC: Cross 5 pass from Olszewski (kick failed)

BC: Cross 10 pass from Olszewski (Shorthouse kick)

BC: Az’Jaun Marshall 41 run (Shorthouse kick)

Rushing leaders: BC, Marquis Carter 22-182, TD.

Passing leaders: BC, Kole Olszewski 8-13-115-3TD-0INT.

Clairton 18, Union 6

Union 0 6 0 0 —6

Clairton 0 0 6 12 —18

U: Dayne Johnke 4 pass from Braylon Thomas (kick failed)

C: Donte Wright 8 run (run failed)

C: Zae’Mere Correll 67 pass from Mike Wright (pass failed)

C: Donte Wright 6 run (run)

Passing leaders: U, Braylon Thomas 10-17-100-0TD-3INT. C, Mike Wright 8-17-134-1TD-0INT.

Fort Cherry 42, Rochester 0

Rochester 0 0 0 0 —0

Fort Cherry 7 13 15 7 —42

FC: Evan Rogers 60 pass from Matt Sieg (Nick Massey kick)

FC: Sieg 1 run (Massey kick)

FC: Massey 32 field goal

FC: Massey 31 field goal

FC: Sieg 26 run (Massey kick)

FC: Sieg 57 run (Ethan Faletto pass from Shane Cornali)

FC: Ryan Huey 21 run (Massey kick)

Rushing leaders: FC, Matt Sieg 18-213, 3 TDs.

South Side 48, Greensburg Central Catholic 21

Greensburg Central Catholic 0 7 0 14 —21

South Side 7 21 14 6 —48

SSB: Slayton Williams 12 run (Meteja Pavlovich kick)

GCC: Samir Crosby 21 pass from Tyree Turner (Jacob Reitler kick)

SSB: Brody Almashy 1 run (Pavlovich kick)

SSB: Ryan Navarra 10 run (Pavlovich kick)

SSB: Navarra 3 run (Pavlovich kick)

SSB: Almashy 18 run (Pavlovich kick)

SSB: Navarra 14 run (Pavlovich kick)

GCC: Turner 40 pass from Crosby (Reitler kick)

SSB: Almashy 2 run (kick failed)

GCC: Crosby 5 run (Reitler kick)

Rushing leaders: SSB, Ryan Navarra 15-113, 3 TDs.

Passing leaders: GCC, Samir Crosby 5-9-152-1TD-0INT.

Receiving leaders: GCC, Tyree Turner 4-125, TD.

PIAA Class 2A subregional

Westinghouse 37, Berlin-Brothersvalley 20

Westinghouse 6 12 19 0 —37

Berlin-Brothersvalley 0 0 6 14 —20

W: Khalil Green 65 run

W: TyJuane Abram 1 run

W: Green 1 run

W: Abram 1 run

BB: Pace Prosser 83 kickoff return

W: Lloyd Penn 13 pass from Green

W: Tyrese Davis 14 pass from Green (kick)

BB: Prosser 6 pass from Cooper Huston (kick)

BB: Huston 16 run

Field hockey

PIAA playoffs

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Class 3A

Conestoga (23-0) vs. Lower Dauphin (19-3) at Exeter Township, 11 a.m.; Wyoming Valley West (11-7) vs. Emmaus (23-1) at Nazareth, 11 a.m.; Manheim Township (19-1-1) vs. Parkland (18-5-1) at Exeter Township, 1 p.m.; Warwick (16-5-1) vs. Penn Manor (16-5-1) at Donegal, 2 p.m.

Class 2A

Villa Maria (19-4) vs. Mt. St. Joseph (19-4) at Gwynedd Mercy Academy, 11 a.m.; Gwynedd Mercy (14-10) vs. Ephrata (16-7) at Exeter Township, 3 p.m.; Hershey (14-6) vs. Radnor (17-6) at Exeter Township, 5 p.m.; Palmyra (19-1-1) vs. Manheim Central (15-6-2) at Donegal, noon

Class A

Lackawanna Trail (13-4-2) vs. Bishop McDevitt (19-2-1) at Nazareth, 1 p.m.; Lewisburg (19-2) vs. Susquenita (20-3) at Midd-West, noon; West Perry (21-2) vs. Palmerton (15-5) at Central Columbia, noon; Oley Valley (20-1-1) vs. Boiling Springs (19-4) at Manheim Township, 3 p.m.

Soccer

Boys

PIAA playoffs

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Class 4A

Conestoga (21-0-1) vs. Downingtown East (17-5) at Perkiomen Valley, 10 a.m.; CR North (18-3-1) vs. La Salle College at CB West, 2 p.m.; Norwin (16-5-1) vs. Abington (21-3) at Chambersburg, 3 p.m.; North Allegheny (17-2-3) vs. Central Bucks South (17-5-2) at Chambersburg, 1 p.m.

Class 3A

Radnor (17-2-2) vs. Selinsgrove (17-4) at Lower Dauphin, 11 a.m.; Conrad Weiser (20-3) vs. Springfield Township (19-2-1) at Coatesville, noon; South Fayette (14-4-3) vs. Cathedral Prep (16-3-1) at Slippery Rock HS, 1 p.m.; Hampton (18-3-1) v. Hershey (21-0) at Mansion Park Stadium, 1 p.m.

Class 2A

Fleetwood (20-1) vs. Blue Mountain (19-4) at Northwestern Lehigh, 1 p.m.; Camp Hill (18-2-2) vs. Northwestern Lehigh (24-0) at Blue Mountain, 1 p.m.; General McLane (15-5-2) vs. Central Columbia (20-2) at Clarion, 2 p.m.; Quaker Valley (18-4) vs. Shady Side Academy (16-5-1) at Montour, 2 p.m.

Class A

Delco Christian vs. Old Forge (19-1) at Emmaus, 2 p.m.; Faith Christian (21-0) vs. Moravian Academy (17-6) at Emmaus, 4 p.m.; Bentworth (19-2) vs. Burrell (16-4) at Plum, 2 p.m.; Charleroi (20-1) vs. Tulpehocken (20-2) at Greencastle-Antrim, 1 p.m.

Girls

PIAA playoffs

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Class 4A

Pennridge (22-0-1) vs. Downingtown East (18-2-3) at Perkiomen Valley, noon; Parkland (23-0-1) vs. Lower Merion (18-5-3) at CB West, noon; Fox Chapel (14-4-2) vs. Conestoga (19-3) at Greencastle-Antrim, 3 p.m.; North Allegheny (21-1) vs. Central Dauphin (22-0) at Mansion Park Stadium, 11 a.m.

Class 3A

Red Land (17-6) vs. Shikellamy (18-3) at Midd-West, 2 p.m.; Archbishop Wood vs. Abington Heights (21-0) at Emmaus, noon; Montour (15-3-1) vs. Mars (18-1) at North Allegheny, noon; Moon (16-2-2) vs. Northern York (22-0-1) at Westmont Elementary, 2 p.m.

Class 2A

District 3 Trinity (17-3) vs. Northwestern Lehigh (22-1) at Blue Mountain, 11 a.m.; Central Columbia (21-1) vs. Wyomissing (19-2-1) at Northern Lehigh, 2 p.m.; Avonworth (20-1-2) vs. Clearfield at Westmont Elementary, Johnstown, noon; Shady Side Academy (16-5-1) vs. South Park (17-6) at Montour, noon

Class A

Pine Grove (18-4-1) vs. Dock Mennonite (18-1-2) at Northern Lehigh, noon; Moravian Academy (15-7) vs. South Williamsport (14-8) at North Schuylkill, 1 p.m.; Freedom (20-3) vs. Bishop Guilfoyle (20-1) at Norwin, noon; Riverview (20-3) vs. Springdale (15-4) at Plum, noon

Volleyball

Girls

PIAA playoffs

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Class 4A

Unionville (23-0) vs. Spring-Ford (19-6) at Norristown, 10 a.m.; Wilson (22-3) vs. Parkland (23-0) at Norristown, noon; North Allegheny (17-1) vs. Dallastown (23-2) at Altoona, 2 p.m.; Canon-McMillan (16-4) vs. Landisville Hempfield (19-0) at Altoona, noon

Class 3A

Spring Grove (18-5) vs. Allentown CC (20-3) at Exeter Township, 2 p.m.; Pope John Paul II (22-0) vs. Middletown (21-2) at Exeter Township, 4 p.m.; Hampton (22-0) vs. Bald Eagle (19-2) at Punxsutawney, 4 p.m.; North Catholic (19-1) vs. Thomas Jefferson (18-2) at North Allegheny, 2 p.m.

Class 2A

District 3 Trinity (23-0) vs. Holy Redeemer (23-2) at Panther Valley, noon; Notre Dame Green Pond (17-4) vs. Forest Hills (18-4) at Boiling Springs, noon; Beaver (21-0) vs. Quaker Valley (17-3) at North Allegheny, noon; Freeport (21-2) vs. Philipsburg-Osceola (23-0) at Punxsutawney, noon

Class A

Mt. Calvary Christian (22-1) vs. Nativity BVM (19-4) at Exeter Township, noon; Covenant Christian (16-3) vs. West Branch (17-0) at Loyalsock Township, noon; Serra Catholic (21-0) vs. Elk County Catholic (18-0) at Punxsutawney, 2 p.m.; Bishop Canevin (20-2) vs. Maplewood (17-3) at Slippery Rock HS, 11 a.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, emailptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for April 16, 2024
High school scores, summaries and schedules for April 15, 2024
High school sports scores, schedules for April 14, 2024
New Mt. Pleasant athletic director saw something special in district
Pine-Richland notebook: Weather postponements force teams to compact schedules