High school scores, summaries and schedules for Nov. 29, 2023

By:
Thursday, November 30, 2023 | 2:43 AM


High schools

Bowling

WPIBL

Wednesday’s results

Boys

Armstrong 5, Burrell 2

Blackhawk 7, Beaver Falls 0

High series: MJ Popovich 670

Carlynton 7, Neighborhood Academy 0

Hempfield 7, Greensburg Central Catholic 0

St. Joseph 7, Apollo-Ridge 0

High series: Daniel Staniszewski (SJ) 459, Brendan Wolfgang (AR) 363

Girls

Apollo-Ridge 7, St. Joseph 0

High series: Mia Ament (AR) 547, Maria Kuhns (SJ) 365

Blackhawk 7, Beaver Falls 0

High series: Peyton Kimberlin (B) 550

Burrell 7, Armstrong 0

Carlynton 7, Neighborhood Academy 0

Hempfield 7, Greensburg Central Catholic 0

Football

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Saturday’s schedule

Central Bucks South (13-1) vs. St. Joseph Prep (11-1) at North Penn, 1 p.m.; Harrisburg (12-1) vs. North Allegheny (12-1) at Mansion Park, Altoona, 1 p.m.

Class 5A

Semifinals

Friday’s schedule

Imhotep Charter (13-0) vs. Strath Haven (13-1) at Coatesville, 7 p.m.; Peters Township (14-0) vs. Cocalico (12-1) at Mansion Park, Altoona, 7 p.m.

Class 4A

Semifinals

Friday’s schedule

Dallas (14-0) vs. Bishop McDevitt (13-0) at Northern Lehigh, 7 p.m.; Selinsgrove (13-0-1) vs. Aliquippa (12-0) at Central Cambria, 7 p.m.

Class 3A

Semifinals

Friday’s schedule

Wyomissing (12-1) vs. Northwestern Lehigh (14-0) at Kutztown University, 7 p.m.; Belle Vernon (11-1) vs. Hickory (11-2) at North Allegheny, 7 p.m.

Class 2A

Semifinals

Friday’s schedule

Dunmore (12-2) vs. Southern Columbia (13-1) at Harman-Geist Field, Hazleton, 7 p.m.; Westinghouse (12-0) vs. Beaver Falls (9-5) at West Allegheny, 7 p.m.

Class A

Semifinals

Friday’s schedule

South Williamsport (11-2) vs. Steelton-Highspire (14-0) at Shamokin, 7 p.m.; Fort Cherry (14-0) vs. Redbank Valley (12-1) at Farrell, 7 p.m.

Hockey

PIHL

Thursday’s schedule

Class 3A

Pine Richland at Central Catholic, Alpha Ice Complex, 9 p.m.

Bethel Park at Mt. Lebanon, Mt. Lebanon Ice Center, 9:10 pm

Class 2A

South Fayette at Fox Chapel, Alpha Ice Complex, 7 p.m.

North Hills at Armstrong, Belmont Complex, 7 p.m.

Norwin at Latrobe, Kirk Nevin Arena, 7:15 pm

McDowell at Indiana, S&T Bank Ice Arena, 7:30 p.m.

Class A

Westmont Hilltop at Beaver, Brady’s Run Ice Arena, 6:45 p.m.

Hampton at Chartiers Valley, Mt Lebanon Ice Center, 7 p.m.

North Catholic at Quaker Valley, Barrel Ice Complex, 9 p.m.

Plum at Freeport, Belmont Complex, 9 p.m.

Richland at Avonworth, Barrel Ice Complex, 9:10 p.m.

Varsity D2

Knoch at Carrick, Ice Castle, 7 p.m.

Sewickley Academy at Central Valley, Brady’s Run, 8:50 p.m.

Burrell at Bishop Canevin, Ice Castle, 9 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Feb. 28, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 27, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 26, 2024
Hempfield competitive spirit caps season at national championships
High school sports schedules for Feb. 26, 2024