High school sports scores for Sept. 9, 2023

By:
Saturday, September 9, 2023 | 9:52 PM


High schools

Cross country

Boys

Saturday’s results

Red, White & Blue Classic

At White Oak Park

Class 3A

Individual: 1. M.J. Pottinger, Grove City, 15:21; 2. Jack Bertram, North Allegheny, 15:23; 3. Kamden Kramer, McDowell, 15:32; 4. Dale Hall, Hampton, 15:49; 5. Ethan Vaughan, FoxChapel, 16:09; 6. James Behrend, North Allegheny, 16:10; 7. Seth Franke, Wheeling Park, 16:13; 8. Jacob Bonnar, Hampton, 16:13; 9. Isaiah Stauff, Grove City, 16:14; 10. Timothy Sabella, Grove City, 16:26; 11. Justin Banks, Tuscarora, Md., 16:26; 12. Max Smith, Seneca Valley, 16:32; 13. Redick Moore, Wheeling Park, 16:33; 14. Chistopher Belch, Hampton, 16:36; 15. Alaa-Eddine Guetari, South Fayette, 16:36; 16. Enzo Jiancristoforo, Norwin, 16:37; 17. Kefimba Cisse, Gateway, 16:37; 18. Michael Gauntner, North Allegheny, 16:38; 19. Tyler Giunipero, Moon, 16:39; 20. Quinn Mudry, Morgantown, 16:39; 21. Andrew Carlton, Morgantown, 16:39; 22. Thomas Gaydos, Norwin, 16:41; 23. Nathan Kociela, Franklin Regional, 16:41; 24. Lucas Thompson, Pine-Richland, 16:45; 25. Gabriel Powell, Plum, 16:45.

Team: 1. North Allegheny, 93; 2. Hampton, 109; 3. Grove City, 132; 4. Morgantown, W.Va., 163; 5. Fox Chapel, 206; 6. Seneca Valley, 221; 7. South Fayette, 265; 8. Wheeling Park., W.Va., 269; 9. Norwin, 288; 10. Hempfield, 324.

Class 2A

Individual: 1. Julian Kletz, Montour, 15:34; 2. Clark LaLomia, Quaker Valley, 15:35; 3. Michael Braun, Freeport, 15:40; 4. Caleb Prettyman, Franklin, 15:43; 5. Giacomo Lepore, North Catholic, 16:16; 6. David Yowler, Blackhawk, 16:19; 7. Matt Schwertfeger, Laurel Highlands ,16:26; 8. Carter French, Knoch, 16:33; 9. Samuel Plazio, Kiski, 16:33; 10. Tyler Carroll, North Catholic, 16:36; 11. Luca Flitcraft, Hopewell, 16:41; 12. Tyler Bell, Quaker Valley, 16:42; 13. Chase Bowen, Blackhawk, 16:49; 14. Tyler Biss, Beaver, 16:54; 15. Domenic Bumblis, Beaver, 16:57; 16. Elijah Bechdel, Beaver, 17:04; 17. Gabriel Bucar, East Allegheny, 17:07; 18. Owen Noel, Greensburg Salem, 17:08; 19. Thomas Fine, Elizabeth Forward, 17:10; 20. Justin Gross, Kiski, 17:12; 21. A.J. Miller, Montour, 17:12; 22. Connor Young, Beavery, 17:14; 23. Jonah Montagnese, Quaker Valley, 17:19; 24. Alex Platt, Burrell, 17:19; 25. Jacob Chacon, Montour, 17:22.

Team: 1. Montour, 90; 2. Beaver, 94; 3. Quaker Valley, 184; 4. Kiski, 104; 5. Blackhawk, 174; 6. North Catholic, 183; 7. Uniontown, 216; 8. Hopewell, 319; 9. Shady Side Academy, 331; 10. Elizabeth Forward, 332.

Girls

Saturday’s results

Red, White & Blue Classic

At White Oak Park

Class 3A

Individual: 1. Wren Kucler, North Allegheny, 17:45; 2. Robin Kucler, North Allegheny, 18:03; 3. Eva Kynaston, North Allegheny, 18:23; 4. Caroline Adams, Mt. Lebanon, 18:27; 5. Madeline Gump, Morgantown, 18:34; 6. Meredith Rhodes, Upper St. Clair, 18:36; 7. Eliza Miller, Kiski, 18:44; 8. Sophie Renner, Morgantown, 18:52; 9. Lyla Brew, Moon, 18:55; 10. Erin McGoey, North Allegheny, 18:56; 11. Sydney Shock, Peters Township, 18:56; 12. Annie Czajkowski, Norwin, 18:56; 13. Caroline Shirley, Franklin Regional, 19:11; 14. Jennifer O’Palko, Morgantown, 19:11; 15. Lydia Rhodes, Upper St. Clair, 19:15; 16. Lily Colombo, South Fayette, 19:18; 17. Amelia Barilla, Penn-Trafford, 19:23; 18. Elise Ashcroft, Moon, 19:29; 19. Bailey White, Allderdice, 19:31; 20. Maraid Johnson, Morgantown, 19:34; 21. Anna Dansak, Norwin, 19:36; 22. Camille Swirsding, North Allegheny, 19:36; 23. Meagan McKenna, Peters Township, 19:44; 24. Winter Oaster, Gettysburg, 19:53; 25. Ava Elliott, Tuscarora, Md., 19:53.

Team: 1. North Allegheny, 37; 2. Morgantown, W.Va., 75; 3. Norwin, 148; 4. Peters Township, 209; 5. Mt. Lebanon, 214; 6. Moon, 244; 7. Upper St. Clair, 251; 8. South Fayette, 275; 9. McDowell, 280; 10. Oakland Catholic, 281.

Class 2A

Individual: 1. Lakyn Schaltenbrand, Montour, 19:06; 2. Kevyn Fish, Hampton, 19:18; 3. Grace Fritzman, West Allegheny, 19:19; 4. Gracie Plastino, North Catholic, 19:25; 5. Grace Trimmer, Uniontown, 19:34; 6. Tiffany Miller, Montour, 19:45; 7. Annabel Johnson, Woodland Hills, 19:46; 8. Madeline Meeuf, North Catholic, 19:48; 9. Cecilia Montagnese, Quaker Valley, 19:58; 10. Josie Jones, Grove City, 19:59; 11. Lexi Ohler, Southmoreland, 20:08; 12. Ava Santora, Knoch, 20:11; 13. Danica Purtell, Beaver, 20:17; 14. Tessa Rodriguez, BelleVernon, 20:19; 15. Rylie Teapole, Beaver, 20:22; 16. Joelle Ludwick, Montour, 20:23; 17. Emily Angelo, Uniontown, 20:24; 18. Abigail Sheehan, Central Cambria, 20:26; 19. Emma Palmieri, Hopewell, 20:28; 20. Addison Fry, Indiana, 20:29; 21. Allison Tate, Beaver, 20:36; 22. Alyssa Urling, North Catholic, 20:41; 23. Grace Nesko, Burrell, 20:41; 24. Abby Hall, Hampton, 20:42; 25. Ashlan Price, Greensburg Salem, 20:47.

Team: 1. Montour, 97; 2. North Catholic, 118; 3. Beaver, 121; 4. Central Cambria, 145; 5. Uniontown, 187; 6. Hampton, 187; 7. Grove City, 222; 8. Greensburg Salem, 246; 9. Quaker Valley, 268; 10. West Allegheny, 271.

Football

Saturday’s results

Nonconference

Springdale 35, Summit Academy 21

Soccer

Boys

Saturday’s results

Class 3A

Section 4

Plum 3, Obama Academy 0

Nonsection

Armstrong 5, West Shamokin 1

Charleroi 8, McGuffey 0

Deer Lakes at North Hills (n)

Eden Christian 2, Greensburg Central Catholic 1 (2OT)

Jeannette 21, Valley 0

North Allegheny 2, Hampton 1

Penn-Trafford 11, Hempfield 0

Ringgold 5, West Mifflin 0

Riverview 5, Chartiers-Houston 4

Serra Catholic 3, Brashear 1

Seton LaSalle 2, North Catholic 0

Sewickley Academy 4, Bishop Canevin 1

South Fayette 2, Canon-McMillan 0

Uniontown 5, Carrick 1

Girls

Saturday’s results

Class 4A

Section 2

Mt. Lebanon 3, Bethel Park 0

Nonsection

Avonworth 4, Canfield, Ohio 4

Baldwin 1, Ringgold 0

Beaver 9, South Side 0

Blackhawk 4, Central Valley 1

Burrell 4, Armstrong 1

Chartiers Valley 1, North Hills 0

Deer Lakes 2, Keystone Oaks 1

Mohawk 7, Sharpsville 5

Monessen 12, Jeannette 1

Moon 2, Butler 0

Montour 3, Plum 3

Mt. Pleasant 5, Elizabeth Forward 0

North Allegheny 12, McDowell 0

North Catholic at Pine-Richland (n)

Penn-Trafford 12, Hempfield 0

Peters Township 8, West Allegheny 0

Sewickley Academy 12, Bishop Canevin 0

Shaler 2, Indiana 1

South Fayette 1, Canon-McMillan 0

Uniontown 11, Carrick 0

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for April 18, 2024
High school scores, summaries and schedules for April 17, 2024
Girls flag football tops 100-team threshold, on road to becoming PIAA-sanctioned sport
High school scores, summaries and schedules for April 16, 2024
High school scores, summaries and schedules for April 15, 2024