High school sports scores, schedules for April 14, 2024

By:
Sunday, April 14, 2024 | 4:59 PM


High schools

Baseball

Sunday’s result

Nonsection

West Mifflin 6, Avonworth 3

Monday’s schedule

Class 6A

Section 1

North Allegheny at Allderdice, 3:30 p.m.

Pine-Richland at Seneca Valley, 4 p.m.

Section 2

Baldwin at Central Catholic, 4 p.m.

Canon-McMillan at Hempfield, 4:15 p.m.

Mt. Lebanon at Norwin, 4 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Fox Chapel, 4 p.m.

Gateway at Armstrong, 4 p.m.

Penn Hills at Plum, 4 p.m.

Section 2

Peters Township at Bethel Park, 4 p.m.

South Fayette at Connellsville, 4 p.m.

Upper St. Clair at Trinity, 7 p.m.

Section 3

New Castle at Mars, 4 p.m.

North Hills at Moon, 4 p.m.

West Allegheny at Shaler, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Blackhawk at Ambridge, 4 p.m.

Central Valley at Beaver, 4:15 p.m.

Montour at Hopewell, 4 p.m.

Section 2

Latrobe at Albert Gallatin, 4:15 p.m.

Laurel Highlands at Belle Vernon, 7 p.m.

Uniontown at Ringgold, 4 p.m.

Section 3

McKeesport at Chartiers Valley, 4:15 p.m.

Thomas Jefferson at Elizabeth Forward, 4 p.m.

Woodland Hills at West Mifflin, 4 p.m.

Section 4

Indiana at Hampton, 4:15 p.m.

Kiski Area at Highlands, 7 p.m.

North Catholic at Knoch, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Mohawk at Ellwood City, 4:30 p.m.

Neshannock at Beaver Falls, 4 p.m.

Quaker Valley at Shenango, 4:15 p.m.

Section 2

South Allegheny at Avonworth, 4 p.m.

South Park at Keystone Oaks, 4:30 p.m.

Sto-Rox at Steel Valley, 3 p.m.

Section 3

Derry at Deer Lakes, 4:15 p.m.

East Allegheny at Burrell, 4 p.m.

Freeport at Valley, 4 p.m.

Section 4

McGuffey at Greensburg Salem, 4 p.m.

Mt. Pleasant at Brownsville, 4:15 p.m.

Southmoreland at Yough, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Burgettstown at Beth-Center, 4:30 p.m.

Charleroi at Washington, 4 p.m.

Chartiers-Houston at Bentworth, 4:30 p.m.

Section 2

Freedom at Aliquippa, 4 p.m.

Laurel at Seton LaSalle, 4 p.m.

Northgate at New Brighton, 4 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at South Side, 4 p.m.

Section 3

Greensburg Central Catholic at Brentwood, 3:45 p.m.

Jeannette at Apollo-Ridge, 4 p.m.

Ligonier Valley at Serra Catholic, 4 p.m.

Class A

Section 1

Carmichaels at California, 4:15 p.m.

Fort Cherry at Avella, 4 p.m.

Jefferson-Morgan at West Greene, 4 p.m.

Section 2

Springdale at Rochester, 4 p.m.

St. Joseph at Leechburg, 3:45 p.m.

Summit Academy at Western Beaver, 4 p.m.

Section 3

Clairton at Carlynton, 4 p.m.

Cornell at Bishop Canevin, 3:45 p.m.

Eden Christian at Sewickley Academy, 4:30 p.m.

Nonsection

Butler at Penn-Trafford, 4 p.m.

Softball

Sunday’s result

Nonsection

Neshannock 12, Union 2

Monday’s schedule

Class 6A

Section 1

Butler at Seneca Valley, 4 p.m.

Canon-McMillan at Pine-Richland, 4 p.m.

Hempfield at Norwin, 4 p.m.

Mt. Lebanon at North Allegheny, 4 p.m.

Class 5A

Section 1

Fox Chapel at Plum, 4 p.m.

Oakland Catholic at North Hills, 4 p.m.

Penn Hills at Shaler, 4 p.m.

Section 2

Armstrong at Kiski Area, 4 p.m.

Gateway at Franklin Regional, 4 p.m.

Latrobe at Penn-Trafford, 4 p.m.

Section 3

Mars at West Allegheny, 4 p.m.

New Castle at Moon, 3:30 p.m.

South Fayette at Western Beaver, 3:45 p.m.

Section 4

Bethel Park at Trinity, 4 p.m.

Peters Township at Connellsville, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Upper St. Clair, 7 p.m.

Class 4A

Section 1

Highlands at West Mifflin, 12 p.m.

Knoch at Indiana, 4 p.m.

McKeesport at Woodland Hills, 4 p.m.

Section 2

Belle Vernon at Uniontown, 6 p.m.

Elizabeth Forward at Ringgold, 4 p.m.

Greensburg Salem at Laurel Highlands, 4 p.m.

Section 3

Beaver at North Catholic, 4 p.m.

Chartiers Valley at Hampton, 3:45 p.m.

Class 3A

Section 1

Avonworth at Shady Side Academy, 4:30 p.m.

Deer Lakes at Burrell, 6:30 p.m.

Freeport at Valley, 4 p.m.

Section 2

Beaver Falls at Mohawk, 4:15 p.m.

Ellwood City at Central Valley, 4 p.m.

Hopewell at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Section 3

Derry at Southmoreland, 4:30 p.m.

Mt. Pleasant at Ligonier Valley, 5:30 p.m.

South Allegheny at Yough, 4 p.m.

Section 4

Brownsville at South Park, 4 p.m.

McGuffey at Keystone Oaks, 4 p.m.

Seton LaSalle at Waynesburg Central, 4:15 p.m.

Class 2A

Section 1

Freedom at Shenango, 4 p.m.

Laurel at Riverside, 4 p.m.

Neshannock at New Brighton, 3:45 p.m.

Section 2

Apollo-Ridge at Serra Catholic, 4 p.m.

Ellis School at Brentwood, 4 p.m.

Greensburg Central Catholic at Steel Valley, 3:30 p.m.

Section 3

Beth-Center at Washington, 4 p.m.

Burgettstown at Our Lady of the Sacred Heart, 5:15 p.m.

Charleroi at Fort Cherry, 4:15 p.m.

Class A

Section 1

Cornell at Rochester, 4 p.m.

Sewickley Academy at Union, 4 p.m.

South Side at Northgate, 4 p.m.

Section 2

California at West Greene, 4 p.m.

Carmichaels at Mapletown, 4:15 p.m.

Chartiers-Houston at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

Section 3

Bishop Canevin at Jeannette, 4 p.m.

Frazier at Monessen, 4:30 p.m.

Springdale at Leechburg, 4 p.m.

Nonsection

Carlynton at Sto-Rox, 3 p.m.

Volleyball

Boys

Monday’s schedule

Nonsection

Ambridge at Derry, 6:45 p.m.

Fox Chapel at Deer Lakes, 7:15 p.m.

Norwin at Butler, 7:30 p.m.

Seton LaSalle at North Catholic, 7:15 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

More High School Other

Kiski Area AD Peterman retiring after long career in athletic administration
High school scores, summaries and schedules for May 21, 2024
High school scores, summaries and schedules for May 20, 2024
High school sports schedules for May 20, 2024
Fisher’s Files: Quaker Valley coach in favor of new wrestling rules