PIAA announces 1st round sites, times for 2024 baseball playoffs

By:
Friday, May 31, 2024 | 11:38 AM


Plum and Seneca Valley will host doubleheaders Monday in the first round of the PIAA baseball playoffs.

The PIAA released sites and times on Friday.

In all, 19 WPIAL teams qualified for the state playoffs. WPIAL champions Penn-Trafford in Class 5A and Bishop Canevin in A have games Monday at Plum, while Class 4A champion North Catholic and 3A winner Avonworth play back-to-back at Seneca Valley.

WPIAL Class 6A champion North Allegheny has a home game Monday. Seton LaSalle, the WPIAL 2A champion, starts its state tournament at Boyce Mayview Park in Upper St. Clair.

The playoffs end with championship games June 13-14 at Penn State.

PIAA baseball playoffs

Monday’s schedule

Class 6A

1-6 North Penn (13-6) at 3-1 Hempfield Landisville (18-5), 4:30 p.m.

7-2 Mt. Lebanon (18-5) at 10-1 Erie McDowell (14-7), 4:30 p.m.

12-2 Central (16-11) at 1-2 Downingtown West (18-5), 4 p.m.

3-3 Wilson West Lawn (15-7) at 7-1 North Allegheny (17-6), 4 p.m.

3-2 Ephrata (17-7) at 1-1 Downingtown East (17-6), 4 p.m.

1-4 Plymouth Whitemarsh at 12-1 LaSalle College (21-3), 4 p.m.

1-3 Central Bucks East at Hazleton (19-4), 4 p.m.

11-1 Liberty (20-5) vs. 1-5 Neshaminy at DeSales University, 7 p.m.

Class 5A

1-3 Upper Dublin (14-7) at 12-1 Monsignor Bonner (17-8), 4 p.m.

7-2 Bethel Park (15-7-1) vs. 3-1 Mechanicsburg (19-3-1) at Memorial Park, Mechanicsburg, 4 p.m.

7-1 Penn-Trafford (20-3) vs. 3-5 Lower Dauphin (17-9) at Plum, 4:30 p.m.

7-3 Franklin Regional (15-8) at 6-1 Hollidaysburg (14-5), 4 p.m.

1-1 Maple Newtown (15-5) vs. 3-4 Shippensburg (17-6) at Villanova Ballpark, Plymouth Meeting, 4 p.m.

3-3 Lampeter Strasburg (16-8) at 2-1 Selinsgrove (19-2), 4:30 p.m.

1-2 Radnor (13-9) at 11-1 Whitehall (13-9), noon

3-2 Governor Mifflin (18-4) vs. 12-2 Frankford (14-4) at Curmu Elementary, Shillington, 4 p.m.

Class 4A

7-4 Thomas Jefferson (19-4) at 3-1 East Pennsboro (19-2), 4:30 p.m.

7-2 Indiana (13-10) vs. 6-1 Bellefonte (18-2) at Governor’s Park, Bellefonte, 4 p.m.

7-1 North Catholic (17-4) vs. 3-3 Fleetwood (13-8) at Seneca Valley, 4:30 p.m.

7-3 Montour (16-7) vs. 10-1 Cathedral Prep (19-3) at Mercyhurst University, 2:30 p.m.

11-1 Bethlehem Catholic (19-8) at 12-1 Conwell-Egan (14-5), 1 p.m.

4-1 Danville (17-4) vs. 2-2 Scranton Prep (13-9) at Central Columbia, 4:30 p.m.

3-2 ELCO (14-10) at 2-1 Dallas (19-4), 4 p.m.

12-2 Constitution (5-9) at 1-1 Holy Ghost Prep (12-8), 4 p.m.

Class 3A

7-1 Avonworth (15-9) vs. 6-2 Central Martinsburg (16-7) at Seneca Valley, 2 p.m.

7-4 Burrell (13-11) vs. 10-1 Fairview (16-3) at Mercyhurst University, noon

7-2 Riverside (16-2) vs. 9-1 Punxsutawney (15-3) at Showers Field, DuBois, 4 p.m.

7-3 South Allegheny (19-5) at 6-1 Central Cambria (15-7), 6 p.m.

12-2 Masterman (7-5) at 3-1 Camp Hill (16-6), 4 p.m.

12-1 Neumann-Goretti (17-6) vs. 11-2 Salisbury (19-5) at La Salle College, 1 p.m.

4-1 Mt. Carmel (14-5) at 2-1 Mid Valley (15-7), 4:30 p.m.

3-2 Trinity (15-8) at 11-1 Saucon Valley (13-9), 4 p.m.

Class 2A

7-1 Seton LaSalle (17-3) vs. 9-2 Moniteau (12-8) at Boyce Mayview Park, Upper St. Clair, 4 p.m.

10-1 Lakeview (16-2) at 6-1 Bald Eagle Area (20-2), 2 p.m.

7-2 Serra Catholic (17-3) at 5-1 North Star (19-4), 4 p.m.

7-3 Burgettstown (13-5-1) vs. 9-1 Redbank Valley (14-6) at Stern Family Field, DuBois, 3 p.m.

6-2 West Branch (19-5) at Wyalusing Valley (17-6), 4:30 p.m.

1-1 Calvary Christian (11-9) vs. 12-1 Mast Charter II (14-2) at Neumann University, 4 p.m.

4-2 South Williamsport (15-7) at 11-1 Tri-Valley (18-4), 4 p.m.

2-1 Mountain View (17-2) at 3-1 Delone Catholic (14-7), 4 p.m.

Class A

7-1 Bishop Canevin (16-4) vs. 10-2 Saegerstown (18-2) at Plum, 2 p.m.

9-1 Clarion (18-2) vs. 6-2 Bishop Carroll (10-13) at Showers Field, DuBois, 6:30 p.m.

7-2 Eden Christian (16-6) vs. 5-1 Conemaugh Township (20-4) at Somerset, 4 p.m.

7-3 Avella (12-6) vs. 10-1 West Middlesex (10-11) at Slippery Rock University, 4 p.m.

11-1 Nativity BVM (11-11) vs. 1-1 Faith Christian (19-0) at North Schuylkill, 4 p.m.

4-1 Millville (14-9) at 2-1 MMI Prep (12-8), 4 p.m.

3-1 Mt. Calvary Christian (13-3) vs. 5-2 South Fulton (19-5) at Hershey, 4:30 p.m.

6-1 Bishop McCort (14-8) vs. 9-2 DuBois Central Catholic (11-9) at Point Stadium, Johnstown, 6 p.m.

Note: Numbers listed before school name represent PIAA district and qualifying seed.

Chris Harlan is a TribLive reporter covering sports. He joined the Trib in 2009 after seven years as a reporter at the Beaver County Times. He can be reached at charlan@triblive.com.

Tags: , , , , ,

More Baseball

Norwin grads climbing college baseball ladder via transfer portal
Bethel Park’s Ryan Petras wraps up highly decorated junior year
Hempfield grad, Pitt pitcher Phil Fox drafted by White Sox in 7th round
Mt. Lebanon’s David Shields picked by Royals in 2nd round of MLB Draft
Franklin Regional designated hitter emerges as all-state performer