Tribune-Review high school wrestling rankings: Week of Feb. 27, 2018

By:
Tuesday, February 27, 2018 | 7:30 PM


Individual rankings

Class AAA

106: 1. Kurtis Phipps, Norwin (32-0); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (26-7); 3. Brady Sherback, Latrobe (27-5); 4. Alejandro Herrera, Seneca Valley (39-7); 5. Jim Baxter, Canon-McMillan (37-11).

113: 1. Ryan Sullivan, Shaler (34-1); 2. Frank Bonura, Moon (31-4); 3. Jordan Watters, West Allegheny (27-4); 4. Kyle Burkholder, Hempfield (31-3); 5. Marino Angelicchio, Latrobe (24-9).

120: 1. Logan Macri, Canon-McMillan (31-2); 2. Louis Newell, Seneca Valley (35-3); 3. Wyatt Henson, Waynesburg (35-9); 4. Darren Miller, Kiski Area (33-7); 5. Dylan Keefer, Connellsville (16-9).

126: 1. Sam Hillegas, North Hills (24-1); 2. Caleb Morris, Waynesburg (37-6); 3. Jacob Early, Hopewell (30-2); 4. Logan Seliga, Belle Vernon (31-6); 5. Gabe Willochell, Latrobe (28-5).

132: 1. Colton Camacho, Franklin Regional (33-2); 2. Nick Coy, Penn-Trafford (23-6); 3. Garrett Reinsfelder, Shaler (32-4); 4. Dylan Ross, Connellsville (23-6); 5. Luca Augustine, Waynesburg (14-2).

138: 1. Tim Hritsko, Canon-McMillan (36-11); 2. Jackson Henson, Waynesburg (33-4); 3. Noah Levett, Kiski Area (36-4); 4. Ty Linsenbigler, Hempfield (27-4); 5. Alex Weber, Thomas Jefferson (31-4).

145: 1. Job Chishko, Penn-Trafford (31-6); 2. Cam Connor, Kiski Aea (33-5); 3. Nick Acuna, Moon (32-3); 4. Alex Hornfeck, Mars (30-2); 5. Tanner Rohaley, Canon-McMillan (26-14).

152: 1. Luke Kemerer, Hempfield (33-1); 2. Brock Godzin, Belle Vernon (28-4); 3. Ty McGeary, West Allegheny (32-5); 4. Trey Howard, Waynesburg (32-8); 5. Jack Blumer, Kiski Area (34-7).

160: 1. Zach Hartman, Belle Vernon (36-1); 2. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (37-4); 3. Luke Stout, Mt. Lebanon (28-3); 4. Nick Delp, Kiski Area (33-7); 5. Vincenzo Rause, Central Catholic (19-4).

170: 1. Kyle Homet, Waynesburg (36-5); 2. Jason Montgomery, Bethel Park (29-3); 3. Scott Joll, Belle Vernon (35-3); 4. Jesse Quatse, Greensburg Salem (31-3); 5. Tyler Gross, Seneca Valley (35-6).

182: 1. Tim Wallace, Albert Gallatin (31-2); 2. Christian Sequete, Butler (29-3); 3. Justin Hart, Hampton (34-2); 4. Max Shaw, Thomas Jefferson (18-2); 5. Logan Pollick, Kiski Area (31-5).

195: 1. Danny Starr, Kiski Area (33-3); 2. Nathan Ansell, Connellsville (18-3); 3. Shamil Zaynullaev, Chartiers Valley (28-2); 4. Nathan Mankey North Hills (25-3); 5. Alex Donahue, Indiana (26-4).

220: 1. Ian Edenfield, Laurel Highlands (26-5); 2. Rocky McGeary, West Allegheny (32-0); 2. Jake Slinger, Upper St. Clair (30-2); 4. Connor Forrest, Hopewell (19-3); 5. Ogden Atwood, Armstrong (25-4).

285: 1. Isaac Reid, Kiski Area (15-0); 2. Gerald Brown, West Mifflin (33-1); 3. Derek Devine, North Allegheny (25-6); 4. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (27-6); 5. Deshawn Butler, Penn Hills (30-8).

Class AA

106: 1. Conner Redinger, Quaker Valley (35-1); 2. Joey Fischer, South Park (31-6); 3. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (32-4); 4. Nate Yagle, McGuffey (32-18); 5. Jake Alberts, Ellwood City (34-12).

113: 1. Ian Oswalt, Burrell (42-8); 2. Jack Bruce, Blairsville (34-6); 3. Shane Kemper, Burgettstown (32-10); 4. Eddie Huehn, Carlynton (28-11); 5. Doug Bittner, Mt. Pleasant (34-13).

120: 1. Ty Cymmerman, Derry (41-4); 2. Manny Dovshek, Bentworth (25-8); 3. Kenny Duschek, Freedom (37-8); 4. Brady Earhart, Beaver (27-15); 5. Jordan Devine, Elizabeth Forward (27-14).

126: 1. Gavin Teasdale, Jefferson-Morgan (36-2); 2. Shawn Broadway, Derry (42-6); 3. Jett Pattison, McGuffey (49-12); 4. Z.J. Ward, Freedom (34-7); 5. Bryan Gaul, Burrell (35-14).

132: 1. Alex Miscovich, Mt. Pleasant (40-8); 2. Donovon Chambers, Ellwood City (33-8); 3. A.J. Corrado, Burrell (35-13); 4. Trent Schultheis, Freedom (37-15); 5. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (33-6).

138: 1. Jake Pail, Freedom (32-11); 2. Onreey Stewart, Derry (38-8); 3. Eli Brinsky, South Fayette (30-14); 4. Matt Ferraro, Cardinal Wuerl North Catholic (24-13); 5. Ethan Awes, Burrell (15-12).

145: 1. Joe Demor, South Side Beaver (41-1); 2. Mike Cusick, South Fayette (36-6); 3. Tyler Griffiths, Southmoreland (22-6); 4. Alex Caldwell, Mt. Lebanon (28-4); 5. Oleg Melnyk, Carlynton (22-12).

152: 1. Thayne Lawrence, Frazier (26-2); 2. Corey Christie, Burrell (35-10); 3. Austin Dohl, Quaker Valley (16-12); 4. Chase Komara, Freedom (24-11); 5. Dalton Hirt, South Fayette (24-22).

160: 1. Shaun Gates, Burrell (38-11); 2. Jaeden Gordon, Central Valley (18-11); 3. Chris Tamburro, Riverview (20-10); 4. Robbie West, Avella (16-11); 5. Michael Dedi, South Fayette (17-15).

170: 1. Robby Patrick, Ligonier Valley (31-0); 2. Jaden Datz, Southmoreland (29-5); 3. Christian Clutter, McGuffey (42-4); 4. Austin Mele, Burrell (27-22); 5. Austin Walley, Ellwood City (31-8).

182: 1. John Vargo, Bentworth (30-6); 2. Geoff Magin, Quaker Valley (35-6); 3. Luke Shingle, McGuffey (40-11); 4. Ricky Feroce, Burrell (17-20); 5. Caleb Hersey, Freedom (23-16).

195: 1. Bryson Miller, Freedom (32-4); 2. Tyler Stine, Summit (20-5); 3. Dalton Lough, McGuffey (40-9); 4. Zack Charlesworth, Mt. Pleasant (29-16); 5. Jason Baker, Beth-Center (31-12).

220: 1. Dominic DeLuca, Derry (45-4); 2. Connor Main, West Greene (32-9); 3. Ryan Mauro, Southmoreland (16-11); 4. Ashton Lopez, Bentworth (27-11); 5. Riley Kemper, Burgettstown (29-12).

285: 1. Bishop McCoy, South Side Beaver (38-2); 2. Dave Schuffert, Valley (34-4); 3. Cody Vokes, Mt. Pleasant (36-7); 4. Mitch Mikes, Laurel (22-11); 5. Quentin Franklin, South Fayette (25-13).

click me