WPIAL softball bracketology: Don Rebel predicts playoff seeds

By:
Thursday, May 9, 2019 | 12:11 AM


Fans are just hours from knowing what the true brackets will look like for the 2019 WPIAL softball playoffs.

Seventy-five teams have secured a district postseason berth, and some are about to begin a three-week journey, which this year culminates with six championship games at Peterswood Park in Peters Township.

Watch the official unveiling of the brackets at noon Thursday on the TribLive High School Sports Network.

Trib HSSN will have exclusive broadcast coverage of the softball playoffs, sponsored by Carlow University.

In this day and age of fantasy sports, allow now for some fantasy bracketology.

Class 6A — 8 playoff teams, no first-round games

1) Canon-McMillan Big Macs

2) North Allegheny Tigers

3) Baldwin Highlanders

4) Norwin Knights

5) Bethel Park Black Hawks

6) Hempfield Spartans

7) Upper St. Clair Panthers

8) Seneca Valley Raiders

Class 5A — 14 playoff teams, two first-round byes

1) Penn-Trafford Warriors

2) Plum Mustangs

3) Hampton Talbots

4) Trinity Hillers

5) Connellsville Falcons

6) South Fayette Lions

7) Franklin Regional Panthers

8) West Allegheny Indians

9) Shaler Titans

10) Montour Spartans

11) Latrobe Wildcats

12) Gateway Gators

13) Mars Fightin’ Planets

14) Albert Gallatin Colonials

Class 4A — 12 playoff teams, four first-round byes

1) Mt. Pleasant Vikings

2) Elizabeth Forward Warriors

3) Knoch Knights

4) Yough Cougars

5) Thomas Jefferson Jaguars

6) West Mifflin Titans

7) Ambridge Bridgers

8) New Castle Red Hurricane

9) Ringgold Rams

10) Indiana Little Indians

11) Central Valley Warriors

12) Greensburg Salem Golden Lion

Class 3A — 12 playoff teams, four first-round byes

1) Avonworth Antelopes

2) South Allegheny Gladiators

3) Burrell Buccaneers

4) Keystone Oaks Golden Eagles

5) South Park Eagles

6) Beaver Bobcats

7) Freeport Yellowjackets

8) Deer Lakes Lancers

9) Southmoreland Scotties

10) Ellwood City Wolverines

11) Derry Trojans

12) North Catholic Trojans

Class 2A — 16 playoff teams, no first-round byes

1) Chartiers-Houston Buccaneers

2) Neshannock Lancers

3) Laurel Spartans

4) Seton LaSalle Rebels

5) Vincentian Academy Royals

6) Frazier Commodores

7) Freedom Bulldogs

8) South Side Rams

9) Serra Catholic Eagles

10) Carmichaels Mighty Mikes

11) Mohawk Warriors

12) Burgettstown Blue Devils

13) Apollo-Ridge Vikings

14) Riverview Raiders

15) Bentworth Bearcats

16) Our Lady of the Sacred Heart Chargers

Class A — 13 playoff teams, three first-round byes

1) West Greene Pioneers

2) Leechburg Blue Devils

3) Union Scotties

4) Sewickley Academy Panthers

5) Springdale Dynamos

6) Jefferson-Morgan Rockets

7) Mapletown Maples

8) Bishop Canevin Crusaders

9) Jeannette Jayhawks

10) Greensburg Central Catholic Centurions

11) Quigley Catholic Spartans

12) Monessen Greyhounds

13) Rochester Rams

Don Rebel hosts the Rebel Yell podcasts for HSSN.

click me