2022 WPIAL girls soccer all-section teams

By:
Monday, December 26, 2022 | 12:59 PM


WPIAL girls soccer coaches have announced their selections for the 2022 all-section teams:

Class 4A

Section 1

Jillian Blake, sr., GK, Allderdice

Sophia Bovier, sr., F, Allderdice

Anna Bundy, sr., M, North Allegheny

Stephanie Cornelius, sr., M, Pine-Richland

Kate Friday, jr., M/F, Fox Chapel

Kate Hillegas, so., F, North Hills

Mia Humphreys, jr., GK, Seneca Valley

Gianna Koss, sr., M, Pine-Richland

Molly McNaughton, sr., GK, Fox Chapel

Samantha Miller, sr., F, Butler

Makayla Mulholland, sr., M, Fox Chapel

Sophia Palermo, sr., M, North Allegheny

Lindsey Price, sr., D, Seneca Valley

Manon Prokesch, sr., F, Pine-Richland

Ella Shorkey, sr., M, Allderdice

Abigail Stager, jr., F, North Allegheny

Anna Troutman, jr., D, Fox Chapel

Lexi Tylenda, jr., M, Shaler

Kendal Walton, sr., M, Seneca Valley

Ayla Ward, jr., F, Seneca Valley

Leah Weiland, jr., M, Butler

Abby Weis, sr., M, Seneca Valley

Lucia Wells, sr., F, North Allegheny

Section 2

Eva Blatz, sr., M, Bethel Park

Freya Blatz, so., GK, Bethel Park

Julia Bursick, so., M, Norwin

Reagan Casper, sr., D, Norwin

Callee Dalbon, fr., M, Bethel Park

Ava Dziubek, sr., M, Mt. Lebanon

Sierra Dupre, fr., M, Upper St. Clair

Grace Ferency, so., F, Bethel Park

Macie Fultineer, sr., GK, Upper St. Clair

Kristen Horgan, sr., D, Bethel Park

Leah Kessler, sr., F, Mt. Lebanon

Camryn Klein, so., M, Peters Township

Maeryn Mannix, jr., M, Upper St. Clair

Rachel Masteller, sr., D, Mt. Lebanon

Ella Neupaver, jr., M, Peters Township

Brook Opferman, sr., M, Peters Township

Melia Peer, sr., F, Mt. Lebanon

Lexi Pirosko, sr., D, Peters Township

Samantha Prunzik, sr., F, Upper St. Clair

Christina Sefer, sr., D, Peters Township

Ellie Shanholtzer, so., D, Upper St. Clair

Caitlyn Stambaugh, sr., D, Canon-McMillan

Meghan Tischler, sr., M, Bethel Park

Baylee Welling, sr., M, Mt. Lebanon

Class 3A

Section 1

Audrey Bianco, sr., F, Hampton

Skye Bierker, sr., D, Hampton

Piper Coffield, sr., M/F, Mars

Reese Dunaway, sr., D, Mars

Gabi Folino, sr., F, Oakland Catholic

Nica Folino, so., GK, Oakland Catholic

Sophia Garzarelli, sr., F, Indiana

Eden Gerlach, sr., F, Mars

Addison Girdwood, jr., M/F, Mars

Gwen Howell, sr., D, Mars

Madison Hurst, jr., M, Hampton

Sara Kenst, so., M, Hampton

Riley Koziatek, sr., M, Kiski Area

Camryn Kunz, so., M, Kiski Area

Ava Lewis, sr., M, Mars

Mia Lowry, sr., M, Oakland Catholic

Kate McEnroe, jr., GK, Mars

Ainsley Ray, jr., M, Mars

Mylea Riggle, jr., M, Armstrong

Sophie Scardina, fr., F, Indiana

Cadence Ullman, sr., D, Indiana

Madeline Wolfe, sr., M, Mars

Section 2

Abby Attkinson, sr., GK, Thomas Jefferson

Brooklyn Baldensperger, so., F, Elizabeth Forward

Abigail Beinlich, jr., M, Elizabeth Forward

Kate Chiado, jr., F, Laurel Highlands

Julie Cooper, sr., D, Laurel Highlands

Olivia Della Lucia, so., M, Thomas Jefferson

Emily Doleno, jr., GK, Ringgold

Aubrey Esper, sr., D, Ringgold

Giovanna Ferraro, jr., F, Elizabeth Forward

Katelyn Ferrence, sr., F, Ringgold

Jocelyn Gratchic, sr., M, Connellsville

Natalie Lamenza, jr., F, Thomas Jefferson

Emma Martinis, sr., F, Thomas Jefferson

Jocelyn Radcliffe, jr., F, Laurel Highlands

Farrah Reader, sr., F, Belle Vernon

Kataira Rhodes, jr.., M, Belle Vernon

Victoria Rodriguez, sr., GK, Belle Vernon

Jordan Sinclair, sr., D, Thomas Jefferson

Olivia Supp, sr., M, Thomas Jefferson

Emma Tikey, jr., F/D, Connellsville

Mia Valerio, so., F, Elizabeth Forward

Bella Vozar, sr., D, Thomas Jefferson

Morgan Walsh, sr., D, Ringgold

Grace West, so., M, Belle Vernon

Elizzabeth Wilson, jr., M, Ringgold

Abbey Whaley, sr., D, Ringgold

Section 3

Annabel Arhin, sr., F, Plum

Emily Berrott, sr., D, Plum

Ella Bulava, jr., M, Latrobe

Kali Booker, jr., D, Penn Hills

Sofia DeCerb, sr., GK, Latrobe

Dniella Garner, sr., M, Gateway

Madi Jesih, sr., M, Gateway

Kailyn Killinger, sr., F, Plum

Aris Lamanna, jr., GK, Franklin Regional

Serayah Leech, jr., GK, Moon

Emily Mannion, sr., M, Gateway

Mia Muro, sr., D, Penn-Trafford

Emilie Oslosky, fr., M, Penn-Trafford

Riley Phillips, sr., D, Franklin Regional

Abby Paterline, so., M/D, Franklin Regional

Maddy Petruzzi, so., M, Latrobe

Regan Reilly, so., M, Latrobe

Robin Reilly, so., M, Latrobe

Camryn Rogers, sr., F, Plum

Jada Settles, jr., GK, Gateway

Kaley Simqu, sr., D, Plum

Sierra Todero, sr., F, Franklin Regional

Ava Weleski, jr., M, Plum

Section 4

Grace Bannon, so., F, Montour

Rachel Black, sr., D, South Fayette

Delaney Evers, sr., F, West Allegheny

Sydney Felton, jr., F, Moon

Anna Fraps, jr., D, South Fayette

Zoe Fries, jr., F, Chartiers Valley

Ella Gagliardino, sr., D, South Fayette

Olivia Ginocchi, sr., D, West Allegheny

Chloe Hart, so., F, West Allegheny

Anna Hertzler, sr., F, South Fayette

Gabriella Larson, jr., D, Moon

Kayla Leseck, sr., M, Moon

Hailey Longwell, sr., M, Moon

Courtney Lowe, sr., F, Trinity

Ella Martin, jr., F, Blackhawk

Marina Mollica, jr., D, Moon

Eva Molnar, sr., M, Moon

Rhiannon Molnar, jr., D, Chartiers Valley

Ruby Morgan, jr., GK, Trinity

Oliva Renk, jr., F, South Fayette

Marin Torrens, jr., D, Montour

Class 2A

Section 1

Mary Adams, sr., M/F, Hopewell

Ana Avdellas, sr., GK, Beaver

Gianna Babusci, jr., F, Avonworth

Lilia Battalini, so., F, Beaver

Mallory Bible, sr., D, Central Valley

Sydney Chontos, so., M, Beaver

Allyson Frueh, so., GK, Hopewell

Nora Johns, sr., D, Quaker Valley

Lily Karsman, jr., M, North Catholic

Gillian Kennedy, jr., D/M, North Catholic

Rylee Kumer, jr., GK, North Catholic

Lauren MacDonald, sr., F, North Catholic

Fiona Mahan, so., M, Avonworth

Lauren Mealie, so., D, North Catholic

Mia Modrovich, so, D, Quaker Valley

Ava Miller, sr., D, Hopewell

Abby Noah, sr., M, Beaver

Alyssa Ott, sr., M, Central Valley

Tess Pappas, sr., D, Avonworth

Eden Schleis, jr., D, Avonworth

Simone Sharpless, fr., M/F, North Catholic

Minah Syam, jr., M, Avonworth

Hailey Tooch, sr., D, Beaver

Section 2

Akina Boynton, sr., M, Freeport

Brooke Cacurak, fr., D, Deer Lakes

Brooke Galcik, jr., F, Knoch

Andi Householder, jr., M, Burrell

Ali Hughes, sr., GK, Burrell

Miley Kariotis, so., F/M, Burrell

Brooke Kostyak, jr., GK, Deer Lakes

Morgan Kuniak, jr., GK, Highlands

Peyton Los, fr., F, Freeport

Kylie McCoy, jr., F, Deer Lakes

Maggie Nesko, so., M, Burrell

Aleah Parison, sr., F, Freeport

Macrina Robb, jr., M, Knoch

Brittany Schindler, jr., M, Deer Lakes

Jayden Smalling, sr., D, Burrell

Megan Vasas, sr., M, Knoch

Sophia Yard, jr., F, Apollo-Ridge

Crystal Zembrzuski, sr., F, Freeport

Section 3

Maddie Barrick, so., M, Mt. Pleasant

Natalie Beckes, sr., D, Valley

Lizzy Boone, so., D, Southmoreland

Rylin Bugosh, so., F, Mt. Pleasant

Gabrielle Fabery, jr., M, Southmoreland

Kendall Fabery, sr., M, Southmoreland

Marissa Garn, sr., M, Mt. Pleasant

Morgan Gesinski, fr., F, Mt. Pleasant

Riley Gesinski, jr., M, Mt. Pleasant

Jordan Kirkwood, sr., M, Valley

Maggie Piper, jr., D, Mt. Pleasant

McKenzie Pritts, sr., F, Yough

Emma Reyes, jr., F/M, Woodland Hills

Laurel Rummel, fr., GK, Mt. Pleasant

Aubrey Seder, so., D, Southmoreland

A’miya Tippett, jr., D, Woodland Hills

Kendalyn Umbel, so., M, Yough

Nicky Veychek, sr., M, Yough

Isabele Wilson, so., GK, Woodland Hills

Section 4

Amara Battista, sr., F/M, South Park

Emily Beck, sr., GK, West Mifflin

Ainsley Chu, so., D/M, Shady Side Academy

Cooper Danforth, so., D/M, Shady Side Academy

Malaree Duggan, sr., M, Brownsville

Kiera Hathaway, sr., F, Keystone Oaks

Adriana Johns, sr., F, West Mifflin

Tori Latona, sr., D, South Park

Jaycee Lingren, sr., F/D, South Park

Anika Loper, sr., M, Keystone Oaks

Lucille McCargo, so., M, Shady Side Academy

Kayla McCullough, jr., D/M, Keystone Oaks

Emily Mihelcic, so., D, South Park

Sadie Navid, jr., F/M, Shady Side Academy

Cassondra O’Connor, sr., M, South Park

Caelin Thomas, sr., D, McGuffey

Ella Van Norman, fr., M/F, Shady Side Academy

Taylor Vargo, so., F, South Park

Class A

Section 1

Lola Abraham, jr., F/M, Riverview

Jordan Bass, sr., D, Jeannette

Chelsea Bulger, sr., M, Steel Valley

Lilly Carr, so., M, Serra Catholic

Michelle Defide, sr., F, Seton LaSalle

Therese Doering, so., M, Steel Valley

Sarah Felder, sr., F, Greensburg C.C.

Grace Gent, sr., F, Springdale

Alexia Graham, jr., M, Greensburg C.C.

Molly Hurley, so., F, Springdale

Riley Kerr, so., F, Greensburg C.C.

Paige Kuisis, sr., F, Seton LaSalle

Carly Lutz, sr., M, Seton LaSalle

Ella Machusko, jr., M, Greensburg C.C.

Bella Meder, sr., M, Serra Catholic

Monife Obiri, sr., M, Seton LaSalle

Elena Peiffer, sr., GK, Serra Catholic

Lydia Reith, jr., F, Serra Catholic

Ashley Ross, jr., M, Springdale

Briana Ross, so., F, Springdale

Alexa Smith, so., GK, Jeannette

Lida Wos, sr., D, Serra Catholic

Section 2

Ashlyn Basinger, sr., F, Waynesburg

Amelia Brose, fr., F, Chartiers-Houston

Kayla Brose, sr., M, Chartiers-Houston

Kayden Buckingham, sr., M, Chartiers-Houston

Tessa Carpentier, sr., F/M, Bentworth

Bella Carroto, jr., F, Charleroi

Addison Conrad, jr., GK, Charleroi

McKenna Deunger, jr., M, Charleroi

Lexi Durkacs, sr., F, Chartiers-Houston

Emily Kisner, jr., F/M, Bentworth

Lake Litwinovich, jr., M, Waynesburg

Morgan Mosqueda, jr., D, South Allegheny

Mia Reddix, jr., D, Chartiers-Houston

Ella Richey, so., D, Chartiers-Houston

Samantha Saylor, jr., M, Monessen

Lilly Schultz, sr., D, Bentworth

Kali Shriver, jr., D, Waynesburg

Cassidy Sicchitano, jr., GK, Bentworth

Section 3

Shaye Bailey, jr., F, Freedom

Abi Boehning, sr., GK, Mohawk

Madisyn Cole, sr., F/M, Mohawk

Gabriella Finch, so., M, Riverside

Alexis Fluharty, jr., F, Riverside

Bella Hage, sr., D, South Side

Maura Heberle, sr., F, South Side

Alexa Kadilak, sr., F/D, Mohawk

Lauren Krug, sr., D, Riverside

Jersee Melvin, sr., M, Freedom

Julia Mohrbacher, sr., M, Freedom

Ava Nulph, sr., D, Mohawk

Kayla Statler, sr., M, South Side

Abby Stover, sr., F, Eden Christian

Katherine Varghese, so., F, Sewickley Academy

Section 4

Josie Bochicchio, sr., D, Bishop Canevin

Katharine Burns, sr., D, Winchester Thurston

Daria Charron, jr., F, OLSH

Maria Cicchino, jr., M, Bishop Canevin

Anna Dever, sr., M, Winchester Thurston

Maeve Dever, so., GK, Winchester Thurston

Isabella Hite, sr., M, Aquinas Academy

Natalie Kirsch, so., M, Bishop Canevin

Margherita Memoli, so., M, Winchester Thurston

Evie Minzer, sr., D, OLSH

Avery Molinero, jr., M, OLSH

Maria Ravotti, fr., GK, Aquinas Academy

Palma Serrao, sr., D, Aquinas Academy

Meredith Snyder, so., F, Winchester Thurston

Alexa Taylor, jr., M, OLSH

Olivia Taylor, fr., M, OLSH

Elinor Waldron, sr., M, Ellis School

Gabi Winston, jr., D, Winchester Thurston

Annalise Wrabley, jr., D, OLSH

All-WPIAL team

All-state team

More High School Soccer Girls

PIAA proposal to force 2-time state champions into higher class lacks support from WPIAL board
Notable changes to the 2024-25 WPIAL girls soccer alignment
Derry senior doesn’t need high school soccer to earn scholarship to Robert Morris
Penn-Trafford soccer goalie Rease Solomon commits to Robert Morris
Riverview’s Lola Abraham selected Gatorade Pennsylvania Girls Soccer Player of the Year