PIAA reveals details of Friday’s boys basketball quarterfinal matchups

By:
Wednesday, March 13, 2024 | 4:54 PM


It has been a strong showing from the WPIAL teams in boys Class 5A this state postseason.

District 7 will have four of the eight teams remaining in that classification and a WPIAL team is guaranteed to be playing for PIAA gold in Hershey next Friday.

Three district teams remain from the WPIAL in Class 4A with defending PIAA champion Lincoln Park among them.

Class A has two District 7 teams left, including defending state champion Imani Christian.

Here are all of the results from the first two rounds of the PIAA boys 5A, 4A, and A games, along with the sites and times for the state quarterfinals Friday.

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Moon (25-3) vs. Bethel Park (15-13) at Chartiers Valley, 7 p.m.

Franklin Regional (25-3) vs. Shaler (25-3) at Gateway, 7:30 p.m.

Unionville (25-2) vs. Archbishop Ryan (19-9) at Norristown, 7:30 p.m.

Abington Heights (26-0) vs. Imhotep Charter (26-3) at Bethlehem Freedom, 6 p.m.

Second-round results

Moon 59, York Suburban 38

Bethel Park 48, Fox Chapel 43

Franklin Regional 56, Selinsgrove 45

Shaler 68, Mechanicsburg 48

Unionville 74, Dallas 36

Archbishop Ryan 66, Radnor 46

Abington Heights 76, Whitehall 70 (OT)

Imhotep Charter 83, Exeter Township 40

First-round results

Moon 52, Obama Academy 34

York Suburban 52, Thomas Jefferson 48

Fox Chapel 57, Cathedral Prep 52

Bethel Park 59, Hershey 45

Franklin Regional 68, Warwick 53

Selinsgrove 57, Muhlenberg 49

Mechanicsburg 60, Gateway 52

Shaler 73, Greencastle-Antrim 58

Unionville 56, Manheim Central 31

Dallas 71, West Philadelphia 61

Archbishop Ryan 67, Sun Valley 43

Radnor 63, Pocono Mountain West 44

Abington Heights 91, Bonner-Prendergast 64

Whitehall 62, Phoenixville 46

Exeter Township 67, Upper Dublin 60

Imhotep Charter 64, Pottstown 46

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Lincoln Park (25-3) vs. North Catholic (18-9) at Fox Chapel, 6 p.m.

Eastern York (20-7) vs. Hampton (24-4) at Bald Eagle, 5:30 p.m.

Neumann-Goretti (24-3) vs. Scranton Prep (18-9) at Bethlehem Freedom, 7:30 p.m.

Archbishop Carroll (19-8) vs. George Washington Carver E&S (21-6) at Pottstown, 6 p.m.

Second-round results

Lincoln Park 66, Uniontown 62

North Catholic 75, Avonworth 60

Eastern York 56, Valley View 50

Hampton 50, Johnstown 48

Neumann-Goretti 72, Berks Catholic 51

Scranton Prep 71, Overbrook 61

Archbishop Carroll 62, Allentown Central Catholic 56

George Washington Carver E&S 45, Danville 38

First-round results

Lincoln Park 73, Montour 56

Uniontown 67, Grove City 33

Avonworth 65, Punxsutawney 43

North Catholic 67, Warren 58

Eastern York 56, South Allegheny 55

Valley View 66, Shamokin 57

Johnstown 75, Lewisburg 50

Hampton 63, Hickory 43

Neumann-Goretti 86, Littlestown 63

Berks Catholic 43, Blue Mountain 32

Overbrook 53, Pope John Paul II 49 (OT)

Scranton Prep 79, Fleetwood 53

Allentown Central Catholic 68, High School of the Future 33

Archbishop Carroll 66, Big Spring 59

George Washington Carver E&S 51, Pottsville 44

Danville 63, Octorara 50

Class A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Imani Christian (16-10) vs. Farrell (21-5) at Slippery Rock University, 7:30 p.m.

Bishop Carroll (17-10) vs. Union (17-11) at Norwin, 6 p.m.

Linville Hill (22-1) vs. Freeland MMI (16-10) at Martz Hall in Pottsville, 6 p.m.

Lancaster Country Day (18-9) vs. Berlin-Brothersvalley (26-2) at McConnelsburg, 7 p.m.

Second-round results

Imani Christian 79, Clarion 45

Farrell 69, Cameron County 56

Bishop Carroll 71, Neighborhood Academy 70 (OT)

Union 64, Elk County Catholic 62

Linville Hill 83, Bethlehem Christian 57

Freeland MMI 39, High Point Baptist 35

Lancaster Country Day 56, Phil-Mont Christian 43

Berlin-Brothersvalley 71, Lancaster Country Christian 53

First-round results

Imani Christian 88, Union-Rimersburg 65

Clarion 62, Southern Fulton 47

Cameron County 62, Williamsburg 47

Farrell 69, Rochester 45

Neighborhood Academy 63, Rocky Grove 40

Bishop Carroll 56, Johnsonburg 47

Union 59, Turkeyfoot Valley 33

Elk County Catholic 85, Monessen 54

Linville Hill 87, Northumberland Christian 53

Bethlehem Christian 64, City School 58

Freeland MMI 61, Galeton 51

High Point Baptist 66, Chester Charter Scholars 46

Lancaster Country Day 41, Notre Dame-East Stroudsburg 33

Phil-Mont Christian 51, Greenwood 41

Lancaster Country Christian 53, Bucktail 51

Berlin-Brothersvalley 81, Conemaugh Valley 53

More Basketball

Plum using summer basketball to build foundation
WPIAL releases 2024-25 basketball schedules, updates section alignment for girls teams
Apollo-Ridge girls basketball making strides as it transitions to new coach Raevaan Mottley
Experienced assistant ready to move into head coaching role with Ligonier Valley boys
Valley turns to prominent basketball alumni to help restore luster to boys, girls programs