Road to Hershey: Last WPIAL girls basketball team standing is Blackhawk

By:
Wednesday, March 20, 2024 | 5:15 PM


For the first time since the expansion to six classifications in 2017, the WPIAL has only one team advancing to the PIAA girls basketball championships.

The last time only one District 7 team reached the girls basketball finals when North Catholic was the lone WPIAL rep in 2016, the final year before expansion when there were only four classifications.

It has only happened four other times in the last 20 years: Mt. Lebanon in 2011 and 2009, Hopewell in 2006 and Monessen in 2004.

Blackhawk is making its second straight trip to the Class 4A state finals in search of the program’s fifth PIAA girls hoops crown.

Here are all of the PIAA girls basketball results from the first four rounds, plus the days and times for the state championship games on Thursday, Friday and Saturday in Hershey.

Class 6A

Championship game

Friday’s schedule

Spring-Ford (25-5) vs. Cardinal O’Hara (25-4) at Giant Center in Hershey, 6 p.m.

Semifinals

Spring-Ford 61, Garnet Valley 42

Cardinal O’Hara 51, Parkland 32

Quarterfinals

Spring-Ford 60, Norwin 47

Garnet Valley 58, Lansdale North Penn 51

Cardinal O’Hara 49, Perkiomen Valley 35

Parkland 60, Archbishop Carroll 47

Second round

Norwin 56, Chartiers Valley 47

Spring-Ford 74, Peters Township 53

Lansdale North Penn 56, North Allegheny 54 (OT)

Garnet Valley 52, Central Dauphin 46

Perkiomen Valley 64, Haverford 50

Cardinal O’Hara 55, Hazleton 46

Parkland 35, Dallastown 31

Archbishop Carroll 37, Conestoga 33 (OT)

First round

Norwin 54, William Penn 29

Chartiers Valley 44, Altoona 43

Peters Township 69, Lebanon 49

Spring-Ford 71, Northeastern York 37

North Allegheny 57, Erie 23

Lansdale North Penn 48, Emmaus 34

Central Dauphin 41, Kennett 23

Garnet Valley 58, Easton 50 (OT)

Perkiomen Valley 78, Manheim Township 33

Haverford 66, Murrell-Dobbins 28

Cardinal O’Hara 49, Upper Dublin 17

Hazleton 63, Pennsbury 48

Parkland 41, Downingtown East 34

Dallastown 43, Central Bucks East 36

Conestoga 45, West Lawn Wilson 29

Archbishop Carroll 58, West Chester Henderson 37

Class 5A

Championship game

Saturday’s schedule

Cathedral Prep (23-3) vs. Archbishop Wood (25-5) at Giant Center in Hershey, 6 p.m.

Semifinals

Cathedral Prep 35, McKeesport 20

Archbishop Wood 53, Bethlehem Catholic 30

Quarterfinals

Cathedral Prep 39, Oakland Catholic 29

McKeesport 57, Armstrong 35

Bethlehem Catholic 46, Abington Heights 33

Archbishop Wood 48, Scranton 35

Second round

Oakland Catholic 48, South Fayette 28

Cathedral Prep 61, Northern York 36

Armstrong 54, Hollidaysburg 39

McKeesport 48, Indiana 27

Abington Heights 40, Bishop Shanahan 35

Bethlehem Catholic 46, West Chester East 28

Scranton 58, West Chester Rustin 49

Archbishop Wood 66, Dallas 32

First round

South Fayette 48, Red Land 20

Oakland Catholic 50, Susquehanna Township 34

Cathedral Prep 53, Trinity 29

Northern York 53, Lincoln Park 49

Armstrong 44, Palmyra 33

Hollidaysburg 51, Manheim Central 33

Indiana 33, York Suburban 32

McKeesport 61, West York 32

Bishop Shanahan 38, Mechanicsburg 27

Abington Heights 64, Archbishop Ryan 26

West Chester East 57, Freire Charter 30

Bethlehem Catholic 41, Gwynedd Mercy 35

Scranton 55, Palumbo 20

West Chester Rustin 40, Whitehall 10

Dallas 43, Villa Maria Academy 41

Archbishop Wood 55, Radnor 43

Class 4A

Championship game

Saturday’s schedule

Blackhawk (26-3) vs. Scranton Prep (23-5) at Giant Center in Hershey, 12 p.m.

Semifinals

Blackhawk 47, Wyomissing 31

Scranton Prep 83, Universal Audenried 50

Quarterfinals

Wyomissing 61, North Catholic 46

Blackhawk 43, Fairview 19

Universal Audenried 79, Delone Catholic 53

Scranton Prep 46, Central Columbia 25

Second round

North Catholic 59, Warren 32

Wyomissing 62, Neumann-Goretti 52

Blackhawk 63, St. Mary’s 33

Fairview 45, Laurel Highlands 36

Universal Audenried 64, Valley View 46

Delone Catholic 64, Allentown Central Catholic 56

Scranton Prep 58, Villa Joseph Marie 39

Central Columbia 50, Nazareth Academy 37

First round

North Catholic 47, Conneaut 29

Warren 71, Elizabeth Forward 64 (OT)

Neumann-Goretti 65, Blue Mountain 43

Wyomissing 43, George Washington Carver Engineering & Science 22

St. Mary’s 40, Highlands 39

Blackhawk 54, Harbor Creek 38

Laurel Highlands 51, Johnstown 48

Fairview 33, Knoch 26

Universal Audenried 75, Eastern York 34

Valley View 62, Jersey Shore 48

Delone Catholic 53, Pope John Paul II 19

Allentown Central Catholic 65, Northern Lebanon 44

Scranton Prep 55, North Schuylkill 22

Villa Joseph Marie 54, Prep Charter 22

Nazareth Academy 55, Bishop McDevitt 39

Central Columbia 48, Camp Hill Trinity 39

Class 3A

Championship game

Thursday’s schedule

Westmont-Hilltop (23-4) vs. Lancaster Catholic (25-2) at Giant Center in Hershey, 6 p.m.

Semifinals

Westmont-Hilltop 46, Mercyhurst Prep 16

Lancaster Catholic 53, Loyalsock Township 43

Quarterfinals

Westmont-Hilltop 47, Shady Side Academy 41

Mercyhurst Prep 54, Avonworth 41

Loyalsock Township 51, Holy Redeemer 34

Lancaster Catholic 54, Hughesville 40

Second round

Shady Side Academy 62, Northwestern 45

Westmont-Hilltop 54, Seton LaSalle 48

Avonworth 59, Forest Hills 44

Mercyhurst Prep 52, Neshannock 31

Holy Redeemer 73, York Catholic 41

Loyalsock Township 59, Lake Lehman 32

Hughesville 46, West Catholic 38

Lancaster Catholic 64, New Hope-Solebury 33

First round

Shady Side Academy 55, River Valley 50

Northwestern 67, Keystone Oaks 47

Westmont-Hilltop 57, Beaver Falls 36

Seton LaSalle 66, Karns City 46

Forest Hills 69, Pequea Valley 45

Avonworth 54, Wilmington 40

Neshannock 72, Chestnut Ridge 62

Mercyhurst Prep 40, Our Lady of the Sacred Heart 37

York Catholic 37, Imhotep Charter 34

Holy Redeemer 45, Bloomsburg 30

Loyalsock Township 51, Columbia 49

Lake Lehman 50, Notre Dame-Green Pond 43 (2OT)

Hughesville 39, Dunmore 38

West Catholic 37, Catasauqua 36

New Hope-Solebury 2, Pickett Mastery North 0 (forfeit)

Lancaster Catholic 64, Masterman 16

Class 2A

Championship game

Thursday’s schedule

Kennedy Catholic (24-4) vs. Marion Center (24-5) at Giant Center in Hershey, 12 p.m.

Semifinals

Kennedy Catholic 61, Greensburg Central Catholic 45

Marion Center 60, Minersville 47

Quarterfinals

Greensburg Central Catholic 56, Everett 26

Kennedy Catholic 60, Bishop McCort 35

Marion Center 53, Marian Catholic 42

Minersville 28, Muncy 21

Second round

Greensburg Central Catholic 54, West Middlesex 45

Everett 48, South Side 40

Bishop McCort 77, Clairton 40

Kennedy Catholic 54, Portage 43

Marion Center 46, Montrose 22

Marian Catholic 55, Northern Lehigh 54

Minersville 61, Holy Cross 35

Muncy 42, Sacred Heart Academy 36

First round

Greensburg Central Catholic 59, Bellwood-Antis 27

West Middlesex 38, Moniteau 36

South Side 34, Maplewood 33

Everett 36, Rochester 35

Clairton 55, Redbank Valley 51

Bishop McCort 61, Serra Catholic 55

Portage 53, Aliquippa 41

Kennedy Catholic 68, Fort Cherry 24

Marion Center 54, Winchester Thurston 33

Montrose 26, Millersburg 22

Northern Lehigh 79, MAST Charter II 16

Marian Catholic 54, Northeast Bradford 42

Holy Cross 58, Wyalusing 50

Minersville 2, Belmont Charter 0 (forfeit)

Muncy 57, Lancaster Mennonite 21

Sacred Heart Academy 58, Parkway West 22

Class A

Championship game

Friday’s schedule

Bishop Guilfoyle (28-3) vs. Mountain View (24-4) at Giant Center in Hershey, 12 p.m.

Semifinals

Bishop Guilfoyle 51, Williamsburg 45

Mountain View 46, Greenwood 23

Quarterfinals

Bishop Guilfoyle 60, Union 43

Williamsburg 54, Berlin-Brothersvalley 53

Greenwood 43, Linville Hill 34

Mountain View 42, St. John Neumann 30

Second round

Union 52, Northern Bedford 42

Bishop Guilfoyle 47, DuBois Central Catholic 21

Berlin-Brothersvalley 61, St. Joseph 50

Williamsburg 54, Elk County Catholic 30

Linville Hill 47, Lourdes Regional 27

Meadowbrook Christian 41, Greenwood 36

Mountain View 44, Veritas Academy 31

St. John Neumann 52, Mount Calvary Christian 41

First round

Union 59, Port Allegany 18

Northern Bedford 44, Ridgway 31

DuBois Central Catholic 58, Jamestown 34

Bishop Guilfoyle 58, Riverview 33

Berlin-Brothersvalley 52, Clarion 29

St. Joseph 57, St. Joseph’s Catholic Academy 35

Williamsburg 60, Aquinas Academy 44

Elk County Catholic 45, Monessen 16

Linville Hill 36, Southern Fulton 34

Lourdes Regional 52, Susquehanna 37

Meadowbrook Christian 53, Nativity BVM 25

Greenwood 40, Jenkintown 21

Mountain View 66, Lancaster Country Christian 26

Veritas Academy 40, Phil-Mont Christian 30

Mount Calvary Christian 2, Sankofa Freedom 0 (forfeit)

St. John Neumann 64, High Point Baptist 39

More High School Basketball

Plum using summer basketball to build foundation
WPIAL releases 2024-25 basketball schedules, updates section alignment for girls teams
Apollo-Ridge girls basketball making strides as it transitions to new coach Raevaan Mottley
Fox Chapel girls basketball coach pleased to host summer league
Experienced assistant ready to move into head coaching role with Ligonier Valley boys