High school schedules for April 19, 2021

By:
Sunday, April 18, 2021 | 10:08 PM


High schools

Baseball

Monday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler at Pine-Richland, 4 p.m.

North Allegheny at Central Catholic, 3:30 p.m.

Seneca Valley at Allderdice, 3:30 p.m.

Section 2

Baldwin at Upper St. Clair, 7 p.m.

Canon-McMillan at Norwin, 4 p.m.

Mt. Lebanon at Hempfield, 4 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at McKeesport, 4 p.m.

Gateway at Latrobe, 7 p.m.

Kiski Area at Penn-Trafford, 4 p.m.

Section 2

Armstrong at Penn Hills, 4 p.m.

Fox Chapel at Hampton, 3:45 p.m.

Plum at Woodland Hills, 5 p.m.

Section 3

Chartiers Valley at West Allegheny, 4:15 p.m.

Moon at North Hills, 4 p.m.

South Fayette at Shaler, 4 p.m.

Section 4

Albert Gallatin at Trinity, 4 p.m.

Connellsville at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Peters Township at Bethel Park, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Burrell at Highlands, 4 p.m.

Freeport at Knoch, 5:30 p.m.

Indiana at North Catholic, 4 p.m.

Section 2

Ambridge at Beaver, 4 p.m.

Montour at Blackhawk, 4 p.m.

Quaker Valley at New Castle, 4 p.m.

Section 3

Belle Vernon at Laurel Highlands, 4 p.m.

Elizabeth Forward at West Mifflin, 4 p.m.

Greensburg Salem at Ringgold, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Beaver Falls at Mohawk, 4:30 p.m.

Ellwood City at Hopewell, 4 p.m.

New Brighton at Freedom, 4 p.m.

Section 2

South Allegheny at Avonworth, 4 p.m.

South Park at Steel Valley, 3:45 p.m.

Section 3

Deer Lakes at East Allegheny, 3:45 p.m.

Derry at Ligonier Valley, 4 p.m.

Valley at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Section 4

Brownsville at Waynesburg, 3:30 p.m.

Charleroi at Yough, 4 p.m.

McGuffey at Southmoreland, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Bentworth at Carmichaels, 4:30 p.m.

Beth-Center at California, 4:30 p.m.

Washington at Frazier, 4:30 p.m.

Section 2

South Side at Shenango, 4 p.m.

Section 3

Apollo-Ridge at Serra Catholic, 7 p.m.

Jeannette at Northgate, 4 p.m.

Shady Side Academy at Sto-Rox, 7 p.m.

Section 4

Brentwood at Burgettstown, 4 p.m.

Clairton at Carlynton, 4 p.m.

Seton LaSalle at Chartiers-Houston, 4 p.m.

Class A

Section 1

Avella at Cornell, 3:45 p.m.

Union at Our Lady of the Sacred Heart, 4 p.m.

Western Beaver at Rochester, 4 p.m.

Section 2

Mapletown at Bishop Canevin, 4 p.m.

Greensburg Central Catholic at West Greene, 4 p.m.

Section 3

Eden Christian at St. Joseph, 3:30 p.m.

Leechburg at Riverview, 3:45 p.m.

Sewickley Academy at Springdale, 3:45 p.m.

Nonsection

Central Valley at Mars, 3:45 p.m.

Fort Cherry at Rochester, ppd.

Hockey

PIHL

Penguins Cup Playoffs

Finals

Class AAA

Monday’s schedule

North Allegheny (15-5-0-2) vs. Mt. Lebanon (11-9-0-2) at RMU, 6:30 p.m.

Class AA

Tuesday’s schedule

Franklin Regional (13-6-0-1) vs. Baldwin (19-1) at RMU, 6:30 p.m.

Class A

Monday’s schedule

Indiana (19-0) vs. Chartiers Valley (14-4-1-1) at RMU, 9 p.m.

Class B

Tuesday’s schedule

Ringgold (18-0-0-1) vs. Neshannock (15-3-0-2) at RMU, 9 p.m.

Softball

Monday’s schedule

WPIAL

Class 5A

Section 3

Mars at Shaler, 4 p.m.

North Hills at Oakland Catholic, 3:45 p.m.

Section 4

Moon at Western Beaver, 4 p.m.

Class 4A

Section 2

Laurel Highlands at Ringgold, 4 p.m.

Yough at Belle Vernon, 4 p.m.

Class 3A

Section 3

Mt. Pleasant at McGuffey, 4:15 p.m.

South Allegheny at Southmoreland, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Burgettstown at Aliquippa, 4 p.m. (DH)

Carlynton at Sto-Rox, 3:45 p.m.

Section 2

Jeannette at Seton LaSalle, 4 p.m.

Section 4

Riverside at Mohawk, 4 p.m.

Class A

Section 2

Jefferson-Morgan at Mapletown, 4:15 p.m.

Section 3

Springdale at Riverview, 3:45 p.m.

Nonsection

Bentworth at Avella, 4 p.m.

Carmichaels at Uniontown, 4 p.m.

Freedom at Ellwood City, 6:30 p.m.

Gateway at Franklin Regional, 4 p.m.

Hampton at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.

Highlands at Butler, 4 p.m.

Marion Center at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

Montour at South Fayette, 3:45 a.m.

Mt. Pleasant at Ligonier Valley, ppd.

Shaler at Plum, ppd.

South Allegheny at Serra Catholic, 4 p.m.

South Side at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

St. Joseph at Penn Hills, 3:45 p.m.

West Mifflin at Thomas Jefferson, 3:45 p.m.

Volleyball

Monday’s schedule

WPIAL

Class 3A

Section 3

Norwin at Armstrong, 7 p.m.

Penn-Trafford at Central Catholic, 7:30 p.m.

Nonsection

Armstrong at West Shamokin, ppd.

Canon-McMillan at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Hopewell at Keystone Oaks, 7 p.m.

North Hills at South Fayette, 7:15 p.m.

OLSH at Seton LaSalle, 7 p.m.

Thomas Jefferson at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports schedules for May 10, 2021
High school sports schedules for May 3, 2021
High school schedules for April 26, 2021
High school scores, schedules for April 20, 2021
High school schedules for April 12, 2021

click me