High school schedules for April 26, 2021

By:
Sunday, April 25, 2021 | 8:53 PM


High schools

Baseball

Monday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Butler at North Allegheny, 7 p.m.

Central Catholic at Seneca Valley, 4 p.m.

Pine-Richland at Allderdice, 7 p.m.

Section 2

Baldwin at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.

Upper St. Clair at Norwin, 7 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Gateway, 7 p.m.

Latrobe at Kiski Area, ppd.

McKeesport at Penn-Trafford, 4 p.m.

Section 2

Armstrong at Hampton, 3:45 p.m.

Plum at Penn Hills, 4 p.m.

Woodland Hills at Mars, 5 p.m.

Section 3

Chartiers Valley at Moon, 4:15 p.m.

North Hills at South Fayette, 4 p.m.

West Allegheny at Shaler, 4 p.m.

Section 4

Albert Gallatin at Peters Township, 4 p.m.

Bethel Park at Connellsville, ppd.

Trinity at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Class 4A

Section 1

Burrell at Freeport, 4:15 p.m.

Highlands at North Catholic, 4 p.m.

Knoch at Indiana, 4 p.m.

Section 2

Central Valley at New Castle, 4 p.m.

Montour at Beaver, 4:15 p.m.

Quaker Valley at Blackhawk, 4 p.m.

Section 3

Elizabeth Forward at Ringgold, 4 p.m.

Greensburg Salem at Laurel Highlands, 4 p.m.

Uniontown at West Mifflin, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Beaver Falls at Ellwood City, 4 p.m.

Mohawk at Freedom, 4 p.m.

New Brighton at Hopewell, 4 p.m.

Section 2

Keystone Oaks at Avonworth, 4 p.m.

South Allegheny at South Park, 7 p.m.

Section 3

Deer Lakes at Derry, 4 p.m.

East Allegheny at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Ligonier Valley at Valley, 7 p.m.

Section 4

Brownsville at McGuffey, 4 p.m.

Southmoreland at Charleroi, 4 p.m.

Waynesburg Central at Yough, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Bentworth at Beth-Center, 7 p.m.

California at Washington, 4:30 p.m.

Carmichaels at Frazier, 4 p.m.

Section 2

Laurel at Shenango, 4 p.m.

South Side at Riverside, 4 p.m.

Section 3

Apollo-Ridge at Jeannette, 4 p.m.

Serra Catholic at Sto-Rox, 4 p.m.

Shady Side Academy at Northgate, 4 p.m.

Section 4

Clairton at Burgettstown, 4 p.m.

Fort Cherry at Chartiers-Houston, 4 p.m.

Seton LaSalle at Carlynton, 4 p.m.

Class A

Section 1

Rochester at Our Lady of the Sacred Heart, 4 p.m.

Union at Cornell, 3:45 p.m.

Section 2

Bishop Canevin at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

Greensburg Central Catholic at Mapletown, 4:15 p.m.

Monessen at West Greene, 4 a.m.

Section 3

Eden Christian at Leechburg, 3:45 p.m.

Riverview at Sewickley Academy, 4:45 p.m.

St. Joseph at Springdale, 3:45 p.m.

Nonsection

Cornerstone Christian, Ohio at Obama Academy, 3:30 p.m.

Hempfield at Canon-McMillan, 4 p.m.

Softball

Monday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Baldwin at Peters Township, ppd.

Mt. Lebanon at Bethel Park, 4 p.m.

Section 2

Hempfield at Pine-Richland, 4 p.m.

Norwin at Butler, 4 p.m.

Seneca Valley at North Allegheny, 6 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Plum, 4 p.m.

Indiana at Penn Hills, 4 p.m.

Woodland Hills at Armstrong, 3:30 p.m.

Section 2

Connellsville at Gateway, 4 p.m.

Latrobe at Thomas Jefferson, ppd.

Penn-Trafford at Albert Gallatin, 4 p.m.

Section 3

North Hills at Mars, 3:45 p.m.

Oakland Catholic at Hampton, 3:45 p.m.

Shaler at Fox Chapel, 3:45 p.m.

Section 4

Moon at Upper St. Clair, 7 p.m.

South Fayette at Trinity, 7 p.m.

Western Beaver at Chartiers Valley, 5 p.m (DH)

Class 4A

Section 1

Greensburg Salem at Knoch, 4 p.m.

Highlands at Freeport, 4:15 p.m.

McKeesport at Burrell, 6:15 p.m.

Section 2

Elizabeth Forward at Yough, 4 p.m.

Laurel Highlands at Belle Vernon, 7 p.m.

West Mifflin at Uniontown, 4 p.m.

Section 3

Ambridge at Hopewell, 4 p.m.

Blackhawk at Montour, 4 p.m.

New Castle at Central Valley, 4:15 p.m.

Class 3A

Section 1

North Catholic at Derry, 4 p.m.

Shady Side Academy at East Allegheny, 3:45 p.m.

Valley at Deer Lakes, 4 p.m.

Section 2

Keystone Oaks at Ellwood City, 6:30 p.m.

Quaker Valley at Beaver Falls, 4:15 p.m.

South Park at Avonworth, 7 p.m.

Section 3

McGuffey at Southmoreland, 4 p.m.

South Allegheny at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Waynesburg at Brownsville, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Aliquippa at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

Burgettstown at Sto-Rox, 5 p.m.

Carlynton at Our Lady of the Sacred Heart, 5:15 p.m.

Section 2

Apollo-Ridge at Ligonier Valley, 5:30 p.m.

Brentwood at Steel Valley, 3:45 p.m.

Jeannette at Serra Catholic, 4 p.m.

Section 3

Bentworth at Carmichaels, 4:15 p.m.

California at Beth-Center, 4 p.m.

Washington at Frazier, 4 p.m.

Section 4

Freedom at Shenango, 4 p.m.

Laurel at Mohawk, 4 p.m.

Riverside at Neshannock, 4:15 p.m.

Class A

Section 1

Bishop Canevin at South Side, 4 p.m.

Union at Sewickley Academy, 4 p.m.

Section 2

Avella at West Greene, 4 p.m.

Jefferson-Morgan at Monessen, 4 p.m.

Section 3

Northgate at Leechburg, 4 p.m.

Riverview at St. Joseph, 3:45 p.m.

Springdale at Ellis School, 4 p.m.

Nonsection

Beaver at New Brighton, 3:45 p.m.

Charleroi at Ringgold, 4 p.m.

Fort Cherry at Mapletown, 4:15 p.m.

Ringgold at Seton LaSalle, ppd.

Volleyball

Monday’s schedule

WPIAL

Class 3A

Section 3

Latrobe at Penn Hills, 7 p.m.

Nonsection

Bethel Park at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Moon at Montour, 7:15 p.m.

North Allegheny at Norwin, 7 p.m.

North Hills at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school sports scores, schedules for June 14, 2021
High school sports schedules for Monday, June 14, 2021
High school sports scores, schedules for June 12, 2021
High school sports scores, schedule for June 6, 2021
High school sports scores, schedules for May 31, 2021

click me