High school schedules for Nov. 18, 2019
By:
Sunday, November 17, 2019 | 10:50 PM
High schools
Football
WPIAL championships
At Norwin
Class 5A
Peters Township (12-1) vs. Gateway (11-2) at Norwin, 6 p.m.
Class 2A
Washington (13-0) vs. Avonworth (13-0) at Norwin, noon
PIAA playoffs
Quarterfinals
Class 6A
Friday’s schedule
Coatesville (10-2) at Downingtown West (12-1), 7 p.m.; Nazareth (12-1) vs. St. Jospeh’s Prep (9-2) at BASD Stadium, Bethlehem, 7 p.m.; Central Catholic (11-1) vs. State College (11-1) at North Allegheny, 7 p.m.
Bye: Central Dauphin (11-2)
Class 5A
Friday’s schedule
Cedar Cliff (10-2) at Cocalico (10-2), 7 p.m.; Academy Park (11-2) at Cheltenham (12-1), 7 p.m.; Archbishop Wood (8-3) vs. Southern Lehigh (12-1) at Pennridge, 7 p.m.
Class 4A
Friday’s schedule
Jersey Shore (10-3) vs. Pottsville (10-3) at Danville, 7 p.m.; Imhotep Charter (8-4) vs. Dallas (13-0) at Lehighton, 7 p.m.; Thomas Jefferson (13-0) vs. Cathedral Prep (11-2) at North Hills’ Martorelli Stadium, 7 p.m.; Lampeter-Strasburg (10-3) vs. Berks Catholic (8-4) at Berks Catholic, 7 p.m.
Class 3A
Friday’s schedule
Tamaqua (11-2) vs. Wyomissing (12-0) at North Schuylkill, 7 p.m.; Sharon (9-3) vs. Bald Eagle Area (10-3) at Clarion University, 7 p.m.
Saturday’s schedule
Montoursville (12-1) vs. Wyoming Area (11-1) at Williamsport, 1 p.m.
Bye: Central Valley (12-1)
Class 2A
Friday’s schedule
Upper Dauphin vs. Southern Columbia (13-0) at Selinsgrove, 7 p.m.; Bishop McDevitt-District 12 (7-6) vs. Richland (12-0) at Chambersburg, 7 p.m.; Wilmington (11-0) vs. Ridgway/Johnsonburg (11-1) at Slippery Rock University, 7 p.m.
Class A
Friday’s schedule
Bishop Guilfoyle (10-2) vs. Juniata Valley (10-2) at Altoona, 7 p.m.; Muncy (9-4) vs. Lackawanna Trail (9-3) at Williamsport, 7 p.m.; Coudersport (11-0) vs. Farrell (11-2) at DuBois, 7 p.m.
Bye: Clairton (11-2)
Hockey
Monday’s schedule
Class AAA
Mt. Lebanon at Butler, 9:10 p.m.; North Allegheny at Upper St. Clair, 9 p.m.
Class AA
Armstrong at Moon, 9 p.m.; Baldwin at Mars, 7 p.m.; Meadville at Latrobe, 7:15 p.m.; Shaler at South Fayette, 9:10 p.m.; West Allegheny at Montour, 9:15 p.m.
Class A
Fox Chapel at Chartiers Valley, 7:10 p.m.; Westmont Hilltop at North Hills, 7:15 p.m.
Class B
Morgantown at Carrick, 7 p.m.; Neshannock at Ringgold, 7:15 p.m.; Wilmington at Burrell, 9 p.m.
To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.
Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023