High school schedules for Oct. 8, 2018
By:
Sunday, October 7, 2018 | 10:03 PM
High schools
Hockey
Monday’s schedule
Class AAA
Cathedral Prep at Seneca Valley, 9 p.m.; Mt. Lebanon at North Allegheny, 7 p.m.
Class AA
Baldwin at Penn-Trafford, 8 p.m.; Franklin Regional at Latrobe, 7:15 p.m.; Mars at Hampton, 9:10 p.m.; Plum at Upper St. Clair, 7 p.m.;
Class A
Freeport at North Hills, 7:15 p.m.; Greensburg Salem at Norwin, 6 p.m.; Sewickley Academy at Deer Lakes, 7:10 p.m.; Thomas Jefferson at South Park, 9 p.m.; West Allegheny at Montour, 9:15 p.m.; Wheeling Catholic at South Fayette, 8:30 p.m.
Division II
Bishop Canevin at Neshannock, 8:30 p.m.; Morgantown at Burrell, 9 p.m.
Soccer
Boys
Monday’s schedule
WPIAL
Class 4A
Section 3
Connellsville at Penn Hills, 7:30 p.m.
Penn-Trafford at Hempfield, 7 p.m.
Class 3A
Section 1
Section 2
Montour at Ambridge, 7:30 p.m.
Section 3
Belle Vernon at Laurel Highlands, 7:30 p.m.
Section 4
Franklin Regional at West Mifflin, 7:30 p.m.
Class 2A
Section 2
Section 4
South Side Beaver at New Brighton, 6:30 p.m.
Class A
Section 1
Neshannock at Riverside, 3:30 p.m.
Sewickley Academy at Quigley Catholic, 5:30 p.m.
Section 2
Trinity Christian at Greensburg Central Catholic, 6 p.m.
Section 3
Vincentian Academy at Carlynton, 7 p.m.
Section 4
Brentwood at Bentworth, 4 p.m.
Seton LaSalle at Monessen, 4 p.m.
Nonsection
Brentwood at South Allegheny, ppd.
Chartiers-Houston at Beth-Center, 7 p.m.
East Allegheny at Carrick, 7:30 p.m.
North Catholic at Chartiers Valley, ppd.
Serra Catholic at Riverview, 3:45 p.m.
Waynesburg at California, 7 p.m.
Girls
Monday’s schedule
WPIAL
Class 4A
Section 1
North Allegheny at Fox Chapel, 7 p.m.
Pine-Richland at North Hills, 7:30 p.m.
Section 2
Bethel Park at Canon-McMillan, 8 p.m.
Moon at Peters Township, 7:45 p.m.
Mt. Lebanon at Baldwin, 7:30 p.m.
Upper St. Clair at Brashear, 5:15 p.m.
Section 3
Allderdice at Norwin, 7:30 p.m.
Penn Hills at Latrobe, 7:30 p.m.
Penn-Trafford at Connellsville, 7:30 p.m.
Class 3A
Section 1
Armstrong at Gateway, 7:15 p.m.
Indiana at Kiski Area, 7:30 p.m.
Mars at Franklin Regional, 7:30 p.m.
Section 2
Elizabeth Forward at Albert Gallatin, 7 p.m.
Greensburg Salem at Belle Vernon, 7:30 p.m.
Ringgold at Laurel Highlands, 7:30 p.m.
Section 3
Obama Academy at Woodland Hills, 4 p.m.
West Mifflin at Oakland Catholic, 7:30 p.m.
Section 4
Central Valley at Blackhawk, 7:30 p.m.
Montour at South Fayette, 7:30 p.m.
West Allegheny at Ambridge, 7:30 p.m.
Class 2A
Section 1
Avonworth at North Catholic, 4 p.m.
Beaver at Steel Valley, 6 p.m.
Hopewell at Quaker Valley, 7:30 p.m.
Section 2
Apollo-Ridge at Burrell, 6 p.m.
Deer Lakes at Highlands, 6:30 p.m.
Freeport at East Allegheny, 6 p.m.
Section 3
Brownsville at Yough, 7 p.m.
Derry at South Allegheny, 7 p.m.
Southmoreland at South Park, 7:30 p.m.
Waynesburg at Mt. Pleasant, 7:30 p.m.
Class A
Section 1
Riverview at Springdale, 7 p.m.
Serra Catholic at Shady Side Academy, 6:30 p.m.
Section 2
Charleroi at Bentworth, 7 p.m.
Chartiers-Houston at Geibel, 4 p.m.
Section 3
Mohawk at Quigley Catholic, 4 p.m.
Neshannock at Our Lady of the Sacred Heart, 5 p.m.
Sewickley Academy at South Side Beaver, 6 p.m.
Section 4
Eden Christian at Seton LaSalle, 6 p.m.
Ellis School at Vincentian Academy, 4 p.m.
Winchester Thurston at Bishop Canevin, 6:30 p.m.
Nonsection
North Catholic at Chartiers Valley, 7:30 p.m.
District 6
Nonconference
Ligonier Valley at Windber, 5 p.m.
Volleyball
Girls
Monday’s schedule
Class 3A
Section 1
Franklin Regional at Kiski Area, 7:30 p.m.
Nonsection
Avonworth at Quaker Valley, 7:30 p.m.
Beaver at South Side, 7 p.m.
Brownsville at Jefferson-Morgan, 7 p.m.
Burgettstown at Washington, 7:30 p.m.
California at Beth-Center, 6 p.m.
Central Valley at South Fayette, 7:30 p.m.
Charleroi at Uniontown, 6 p.m.
Freedom at Western Beaver, 7 p.m.
Indiana at Purchase Line, 6 p.m.
North Hills at Moon, 7:15 p.m.
Penn-Trafford at Bethel Park, 7:30 p.m.
Quigley Catholic at Springdale, 6 p.m.
Seneca Valley at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.
Trinity at Chartiers-Houston, 6 p.m.
Trinity Christian at East Allegheny, 7:30 p.m.
Upper St. Clair at Pine-Richland, 7:15 p.m.
Valley at McKeesport, 7 p.m.
Waynesburg at West Greene, 7 p.m.
District 8
Nonconference
Perry at Propel Braddock Hills, 4:30 p.m.
To report results, call 1-888-PIT-TRIB.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023