High school scores, schedules for April 11, 2019

By:
Thursday, April 11, 2019 | 10:37 PM


High Schools

Baseball

Thursday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Pine-Richland 10, Allderdice 0

Section 2

Penn-Trafford 5, Plum 2

Section 3

Canon-McMillan 10, Brashear 2

Upper St. Clair at Baldwin, ppd.

Class 5A

Section 1

Gateway 1, Fox Chapel 0

Franklin Regional 16, Woodland Hills 0 (6 inn.)

Kiski Area 12, Penn Hills 6

Section 3

West Allegheny 17, Trinity 2 (5 inn.)

Class 4A

Section 1

Greensburg Salem 9, Indiana 3

Highlands 8, Yough 6

Section 2

New Castle 7, Quaker Valley 3

Class 3A

Section 1

Deer Lakes 3, Steel Valley 2

Valley 9, East Allegheny 8

Section 2

Hopewell 10, New Brighton 0 (5 inn.)

Section 3

Waynesburg 5, McGuffey 4

Class 2A

Section 1

Fort Cherry 5, Bentworth 1

Section 2

Laurel 10, South Side Beaver 9

Shenango 15, Neshannock 0 (3 inn.)

Section 3

Jeannette 14, Riverview 3 (6 inn.)

Class A

Section 2

Jefferson-Morgan 7, Avella 3

Monessen 13, West Greene 11

Section 3

Leechburg 10, Springdale 0 (6 inn.)

Nonsection

Chartiers-Houston 8, Bishop Canevin 6

Connellsville 10, Mt. Pleasant 6

District 6

Heritage

Homer-Center 3, Marion Center 2 (8 inn.)

Friday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Allderdice at Pine-Richland, 4 p.m.; Central Catholic vs. Butler at Pullman Park, 4 p.m.; North Allegheny at Seneca Valley, 4 p.m.

Section 2

Hempfield at Norwin, 4 p.m.

Section 3

Bethel Park at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.; Peters Township at Upper St. Clair, 4 p.m.

Class 5A

Section 2

Hampton at North Hills, 7 p.m.; Moon at Mars, 3:45 p.m.; South Fayette at Shaler, 4 p.m.

Section 3

Carrick at Chartiers Valley, 3 p.m.; Laurel Highlands at Montour, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Knoch at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Section 2

New Castle at Blackhawk, 4 p.m.; Quaker Valley at Beaver, 4 p.m.

Section 3

Elizabeth Forward at Thomas Jefferson, 4:30 p.m.; McKeesport at Belle Vernon, 7 p.m.; South Park at Ringgold, 4 p.m.; Uniontown at West Mifflin, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Derry at Burrell, 4 p.m.; Freeport at South Allegheny, 4 p.m.

Section 2

North Catholic at Freedom, 4 p.m.; Shady Side Academy at Beaver Falls, 4 p.m.

Section 3

Keystone Oaks at Charleroi, 4 p.m.; Southmoreland vs. Washington at Wild Things Park, 7 p.m.

Class 2A

Section 1

Burgettstown at Brownsville, 4:15 p.m.; Carmichaels at Frazier, 4 p.m.

Section 2

Neshannock at South Side Beaver, 3:30 p.m.; Riverside at Mohawk, 4:15 p.m.; Shenango at Western Beaver, 4 p.m.

Section 3

Apollo-Ridge at Seton LaSalle, 4 p.m.; Brentwood at Serra Catholic, 3:45 p.m.

Section 4

Sto-Rox at Sewickley Academy, 4:30 p.m.; Summit Academy at Carlynton, 4 p.m.

Class A

Section 1

Bishop Canevin at Quigley Catholic, 4 p.m.; Eden Christian at Rochester, 4 p.m.; Union at Cornell, 3:45 p.m.

Section 2

Avella at Jefferson-Morgan, 4:15 p.m.; Geibel at Mapletown, 4:15 p.m.

Section 3

Clairton at St. Joseph, 4 p.m.; Greensburg Central Catholic at Vincentian Academy, 4 p.m.

Nonsection

Beth-Center at Chartiers-Houston, 4 p.m.; Karns City at Armstrong, 3:45 p.m.

District 6

Heritage

Homer-Center at Penns Manor, 4 p.m.; Ligonier Valley at West Shamokin, 4 p.m.; Marion Center at Blairsville, 4 p.m.; Purchase Line at United, 4 p.m.; Saltsburg at Northern Cambria, 4 p.m.

Lacrosse

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1

Peters Township 18, Hempfield 4

Nonsection

Butler 13, Knoch 4

Fox Chapel 9, Hampton 4

Franklin Regional 12, Central Catholic 7

Gateway 14, Baldwin 8

Mars 8, Moon 5

Norwin 15, Indiana 6

Penn-Trafford 15, Plum 14

Girls

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1

Canon-McMillan 20, Baldwin 2

Section 2

Sewickley Academy 16, North Hills 6

Class 2A

Section 2

Blackhawk 14, Knoch 7

North Catholic 19, South Fayette 8

Quaker Valley 17, Chartiers Valley 6

Softball

Thursday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Brashear 17, Allderdice 7

Section 2

Fox Chapel 5, Pine-Richland 2

North Allegheny 6, Seneca Valley 2

Norwin 6, Hempfield 1

Class 5A

Section 1

Kiski Area 16, Armstrong 4 (5 inn.)

Section 3

Montour 5, Moon 4 (8 inn.)

Trinity 13, South Fayette 10

Class 4A

Section 1

Mt. Pleasant 10, Uniontown 0 (5 inn.)

Yough 12, Greensburg Salem 0

Class 3A

Section 1

Derry 10, East Allegheny 1

Class 2A

Section 3

Bentworth 16, Beth-Center 1

Frazier 11, Charleroi 1 (6 inn.)

Section 4

Freedom 16, New Brighton 5 (5 inn.)

Mohawk 5, Neshannock 2

Class A

Section 1

Sewickley Academy 18, Cornell 0

Section 2

West Greene 12, Mapletown 0

Section 3

Greensburg Central Catholic 16, St. Joseph 5 (5 inn.)

Nonsection

Carmichaels 15, California 0 (3 inn)

Central Valley 11, western Beaver 8

Ellis School at Obama Academy, ppd.

Fort Cherry at Avella, ppd.

District 6

Heritage

Northern Cambria 17, United 2

Marion Center 16, Homer-Center 2 (5 inn.)

Nonsection

Penns Manor 14, Harmony 0 (6 inn.)

Friday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Bethel Park at Baldwin, 7:30 p.m.; Canon-McMillan at Peters Township, 4 p.m.; Upper St. Clair at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.

Section 2

North Hills at North Allegheny, 6 p.m.; Seneca Valley at Butler, 4 p.m.

Class 5A

Section 1

Kiski Area at Armstrong, 3:45 p.m.; Laurel Highlands at Albert Gallatin, 4 p.m.; Penn-Trafford at Franklin Regional, 4 p.m.

Section 2

Mars at Hampton, 3:45 p.m.; Oakland Catholic at Shaler, 4 p.m.; Plum at Gateway, 4 p.m.; Woodland Hills at Penn Hills, 3:45 p.m.

Section 3

West Allegheny at Chartiers Valley, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Highlands vs. Indiana, 4 p.m.

Section 2

Elizabeth Forward at Belle Vernon, 4 p.m.; Ringgold at McKeesport, 4 p.m.; West Mifflin at Thomas Jefferson, 3:45 p.m.

Section 3

Blackhawk at Central Valley, 4:15 p.m.; Knoch at New Castle, 4 p.m.; Quaker Valley at Ambridge, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Burrell at Valley, 4 p.m.; Freeport at Deer Lakes, 3:30 p.m.

Section 2

Beaver at Beaver Falls, 4:15 p.m.; Hopewell at Ellwood City, 6:30 p.m.; North Catholic at Avonworth, 7 p.m.

Section 3

South Park at Steel Valley, 3:45 p.m.; Southmoreland at South Allegheny, 4 p.m.; Waynesburg at Brownsville, 4:15 p.m.

Class 2A

Section 1

OLSH at Carlynton, 3:30 p.m.; Seton LaSalle at Brentwood, 4 p.m.; South Side Beaver at Burgettstown, 4 p.m.

Section 2

Riverview at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.; Sto-Rox at Northgate, 4 p.m.; Vincentian Academy at Shady Side Academy, 4:15 p.m.

Section 3

McGuffey at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

Section 4

Freedom at Aliquippa, 4 p.m.; Neshannock at Laurel, 4 p.m.; Riverside at New Brighton, 3:45 p.m.; Shenango at Mohawk, 4 p.m.

Class A

Section 1

Rochester at Quigley Catholic, 4 p.m.; Union at Bishop Canevin, 4 p.m.

Section 2

California at Monessen, 4 p.m.; Mapletown at Jefferson-Morgan, 4:15 p.m.; West Greene at Avella, 4 p.m.

Section 3

Jeannette at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.; Springdale at Ellis School, 3:45 p.m.; St. Joseph at Leechburg, 4 p.m.

Nonsection

Washington at Fort Cherry, 4:15 p.m.

District 6

Heritage

Homer-Center at Penns Manor, 4 p.m.; Ligonier Valley at West Shamokin, 4:30 p.m.; Marion Center at Blairsville, 4 p.m.; Purchase Line at United, 4:30 p.m.

Tennis

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1

Franklin Regional 5, Kiski Area 0

Section 2

Butler 3, Seneca Valley 2

Section 3

Allderdice 3, Central Catholic 2

Class 2A

Section 2

Central Valley 3, Riverside 2

Section 4

Winchester Thurston 4, McGuffey 1

Nonsection

Fox Chapel 5, North Allegheny 0

Moon 3, Hampton 2

Mt. Lebanon 4, Sewickley Academy 1

Volleyball

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1

Baldwin 3, Peters Township 1

Upper St. Clair 3, Canon-McMillan 1

Bethel Park at Central Catholic (n)

Section 2

North Allegheny 3, North Hills 0

Seneca Valley 3, Fox Chapel 0

Pine-Richland at Butler (n)

Section 3

Penn-Trafford 3, Plum 0

Class 2A

Section 1

Ambridge 3, Montour 2

Trinity 3, Hopewell 1

OLSH at Beaver County Christian (n)

Section 2

Derry 3, Mars 0

Deer Lakes at North Catholic (n)

Summit Academy at Gateway (n)

Section 3

Bishop Canevin 3, Thomas Jefferson 0

Seton LaSalle 3, Steel Valley 0

Nonsection

Keystone Oaks 3, Moon 0

Obama Academy 3, Penn Hills 0

Friday’s schedule

WPIAL

Nonsection

Butler at McDowell, 7:30 p.m.; Penn-Trafford at Altoona, 6:30 p.m.; Trinity at Moon, 7:15 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me