High school scores, schedules for April 4, 2019

By: HSSN Staff
Thursday, April 4, 2019 | 10:46 PM


High Schools

Baseball

Thursday’s results

WPIAL

Class 5A

Section 3

West Allegheny 6, Albert Gallatin 1

Class 4A

Section 1

Deer Lakes 11, East Allegheny 0 (5 inn.)

Greensburg Salem 17, Highlands 0 (4 inn.)

Mt. Pleasant 9, Derry 5

Yough 9, Knoch 3

Section 2

Beaver 7, Central Valley 3

Section 3

Elizabeth Forward 8, Uniontown 7

Thomas Jefferson 11, McKeesport 1

Class 2A

Section 4

Avonworth 9, Sewickley Academy 1

Nonsection

Bethel Park 10, Hempfield 2

Leechburg 14, Riverview 4

North Allegheny 8, Connellsville 7

North Catholic 12, South Side Beaver 12 (darkness)

Penn-Trafford 8, Kiski Area 6

Shady Side Academy 6, Nichols School 5

North Catholic at Chartiers-Houston, ppd.

District 6

Heritage

West Shamokin 14, Northern Cambria 4 (6 inn.)

Independent

Nazareth Prep 23, Westinghouse 13

Friday’s schedule

WPIAL

Class 6A

Section 3

Mt. Lebanon at Canon-McMillan, 4 p.m.; Peters Township vs. Brashear at Greenway Field, 7 p.m.; Upper St. Clair at Baldwin, 4:15 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Fox Chapel, 4 p.m.; Penn Hills at Gateway, 4 p.m.; Woodland Hills at Armstrong, 3:45 p.m.

Section 3

Carrick at Trinity, 4:15 p.m.; Montour at Chartiers Valley, 4 p.m.

Section 2

Blackhawk at Ambridge, 4 p.m.; New Castle at Obama Academy, 4 p.m.

Section 3

McKeesport at Thomas Jefferson, 4:30 p.m.; South Park at Belle Vernon, 7 p.m.; Uniontown at Elizabeth Forward, 4 p.m.; West Mifflin at Ringgold, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Freeport at Steel Valley, 3:45 p.m.; South Allegheny at Burrell, 4 p.m.

Section 2

Freedom at Beaver Falls, 4 p.m.; Hopewell at Ellwood City, 4:30 p.m.; New Brighton at Shady Side Academy, 4 p.m.

Section 3

McGuffey at Charleroi, 4 p.m.; Southmoreland vs. Keystone Oaks at Aiken Field No. 2, 4 p.m.; Washington at Beth-Center, 4:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Bentworth at Brownsville, 4:15 p.m.; Carmichaels at Burgettstown, 4 p.m.; Frazier at Chartiers-Houston, 4 p.m. Section 2

Shenango at Riverside, 4 p.m.; South Side Beaver at Mohawk, 4:15 p.m.; Western Beaver at Laurel, 4:15 p.m.

Section 4

OLSH at Carlynton, 4 p.m.; Sewickley Academy at Avonworth, 4:15 p.m.; Sto-Rox at Summit Academy, 4 p.m.

Class A

Section 1

Eden Christian at Union, 4 p.m.; Quigley Catholic at Cornell, 3:45 p.m.; Rochester at Aliquippa, 4 p.m.

Section 2

California at West Greene, 4:15 p.m.; Mapletown at Jefferson-Morgan, 4:15 p.m.; Monessen at Avella, 4 p.m.

Nonsection

Bishop Canevin at Seton LaSalle, 4 p.m.; Kiski Area at Indiana, 4 p.m.; Latrobe at Laurel Highlands, 4 p.m.; Ligonier Valley at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.; Moon at Norwin, 4:15 p.m.; Nazareth Prep at Clairton, 4 p.m.; North Allegheny at Hampton, 3:45 p.m.; Penn-Trafford at Gateway, 4 p.m.; Pine-Richland at Mars, 3:45 p.m.; Quaker Valley at North Hills, 4 p.m.; Serra Catholic at Neshannock, 4:15 p.m.; Shaler at Plum, 4:15 p.m.; St. Joseph at Northgate, 4 p.m.; Valley at Riverview, 3:45 p.m.; West Shamokin at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

District 6

Nonsection

Harmony at Purchase Line, 4 p.m.

Lacrosse

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Nonsection

Hampton 10, Moon 2

Mars 12, Central Catholic 1

Penn-Trafford 10, Franklin Regional 5

South Fayette 8, Greensburg Central Catholic 7

Girls

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

North Hills 18, North Catholic 10

Class 2A

Section 1

Ellis School 15, Plum 11

Yough 10, Greensburg Central Catholic 9

Nonsection

Freeport 8, Greensburg Salem 6

Softball

Thursday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 1

Baldwin 17, Brashear 0

Bethel Park 8, Upper St. Clair 7

Canon-McMillan 18, Allderdice 0

Peters Township 13, Mt. Lebanon 9

Section 2

Butler 2, Fox Chapel 1

Hempfield 4, Pine-Richland 0

North Allegheny 7, Norwin 3

Seneca Valley 5, North Hills 0

Class 5A

Section 1

Albert Gallatin 14, Armstrong 0 (5 inn.)

Connellsville 7, Kiski Area 1

Latrobe 6, Franklin Regional 5

Penn-Trafford 9, Laurel Highlands 1

Section 2

Hampton 8, Gateway 2

Mars 15, Oakland Catholic 0 (3 inn.)

Shaler 23, Penn Hills 3

Section 3

South Fayette 12, Chartiers Valley 1 (6 inn.)

West Allegheny 5, Montour 2

Class 4A

Section 1

Highlands 4, Uniontown 2

Mt. Pleasant 10, Greensburg Salem 0

Yough 13, Indiana 5

Section 2

Belle Vernon 7, McKeesport 4

Elizabeth Forward 5, West Mifflin 2

Thomas Jefferson 16, Carrick 2

Section 3

Central Valley 6, Quaker Valley 5

Knoch 12, Blackhawk 0 (4 inn.)

Class 3A

Section 1

Burrell 11, East Allegheny 0

Freeport 13, Valley 3 (5 inn.)

Section 2

Avonworth 9, Ellwood City 3

North Catholic 19, Beaver Falls 2

Section 3

Keystone Oaks 9, Steel Valley 3

South Allegheny 15, Brownsville 1

South Park 10, Waynesburg 4

Class 2A

Section 1

Burgettstown 13, Brentwood 1

Fort Cherry 8, Carlynton 1

OLSH 5, Seton LaSalle 1

South Side Beaver 9, McGuffey 8

Section 2

Apollo-Ridge 8, Northgate 4

Shady Side Academy at Serra Catholic, ppd.

Section 3

Carmichaels 5, Charleroi 3

Chartiers-Houston 8, Bentworth 2

Frazier 20, Beth-Center 0

Section 4

Freedom 10, Riverside 0 (5 inn.)

Mohawk 15, New Brighton 0

Neshannock 15, Shenango 0

Class A

Section 1

Bishop Canevin 14, Quigley Catholic 4 (6 inn.)

Rochester 14, Cornell 3

Union 24, Sewickley Academy 14

Section 2

Jefferson-Morgan 10, Avella 5

Mapletown 26, California 3

Section 3

Greensburg Central Catholic 18, Geibel 1 (4 inn.)

Leechburg 23, Ellis School 0 (3 inn.)

Springdale 15, Jeannette 1 (5 inn.)

Nonsection

South Side Beaver 9, McGuffey 8

Trinity 10, Ringgold 0 (5 inn.)

West Greene 15, Serra Catholic 4 (6 inn.)

District 6

Heritage

Blairsville 8, Homer-Center 7

Friday’s schedule

WPIAL

Class 2A

Section 1

Brentwood at Fort Cherry, 4:15 p.m.; Burgettstown at OLSH, 5 p.m.

Class A

Section 3

Greensburg Central Catholic at Leechburg, 4 p.m.; Jeannette at Ellis School, 3:45 p.m.

Nonsection

Bethel Park at Montour, 3:30 p.m.; Bishop Canevin at South Side Beaver, 4 p.m.; Carmichaels at West Greene, 4 p.m.; Carrick at Woodland Hills, 4 p.m.; Chartiers-Houston at North Catholic, 4 p.m.; Fox Chapel at Moon, 3:30 p.m.; Geibel at Washington, 6 p.m.; Greensburg Salem at Plum, 4 p.m.; Highlands at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.; Jefferson-Morgan at Bentworth, 4 p.m.; Kiski Area at Gateway, 4 p.m.; Mt. Pleasant at Connellsville, 4 p.m.; Ringgold at Keystone Oaks, 3:45 p.m.; Seton LaSalle at Thomas Jefferson, 3:45 p.m.; Southmoreland at Laurel Highlands, 4 p.m.; Springdale at Northgate, 4 p.m.; St. Joseph at Riverview, 3:45 p.m.; Uniontown at McGuffey, 4 p.m.; Waynesburg at Belle Vernon, 4 p.m.

District 6

Heritage

United at Penns Manor, 4 p.m.

Nonsection

Harmony at Purchase Line, 4 p.m.

Tennis

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 3

Fox Chapel 5, Hampton 0

Shady Side Academy 5, Shaler 0

Class 2A

Section 1

Mt. Pleasant 3, Greensburg Salem 2

Section 2

Central Valley 3, Beaver 2

Quaker Valley 5, Neshannock 0

Nonsection

Allderdice 4, Peters Township 1

Track

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

Connellsville 107, Albert Gallatin 34

Section 4

Mars 79, Kiski Area 71

Girls

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

Connellsville 105, Albert Gallatin 35

Section 4

Kiski Area 90, Mars 60

Volleyball

Boys

Thursday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1

Baldwin 3, Moon 0

Bethel Park 3, Peters Township 0

Upper St. Clair 3, Central Catholic 0

Section 2

Shaler 3, Butler 1

North Hills at Fox Chapel (n)

Pine-Richland at Seneca Valley (n)

Section 3

Armstrong 3, Plum 0

Hempfield 3, Penn Hills 0

Latrobe 3, Norwin 0

Class 2A

Section 1

Ambridge 3, Hopewell 0

Beaver County Christian 3, Montour 0

OLSH 3, Trinity 0

Section 2

Deer Lakes 3, Summit Academy 0

Derry 3, Gateway 0

Obama Academy 3, North Catholic 1

Section 3

Keystone Oaks 3, Bishop Canevin 0

Thomas Jefferson at Steel Valley (n)

Nonsection

North Allegheny 3, Penn-Trafford 0

Friday’s schedule

WPIAL

Nonsection

Bishop Canevin at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me