High school scores, schedules for April 5, 2019

By: HSSN Staff
Friday, April 5, 2019 | 10:44 PM


High Schools

Baseball

Friday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 3

Canon-McMillan 6, Mt. Lebanon 5

Peters Township vs. Brashear, ppd.

Upper St. Clair at Baldwin, ppd.

Class 5A

Section 1

Armstrong 8, Woodland Hills 1

Franklin Regional 7, Fox Chapel 6 (8 inn.)

Penn Hills 9, Gateway 2

Section 3

Chartiers Valley 4, Montour 1

Trinity 10, Carrick 3

Class 4A

Section 2

Blackhawk 14, Ambridge 1

New Castle at Obama Academy, ppd.

Section 3

Elizabeth Forward 8, Uniontown 7

South Park 1, Belle Vernon 0

Thomas Jefferson 11, McKeesport 1

West Mifflin 10, Ringgold 3

Class 3A

Section 1

Burrell 4, South Allegheny 0

Steel Valley 10, Freeport 4

Section 2

Freedom at Beaver Falls, ppd.

Hopewell at Ellwood City, ppd.

New Brighton at Shady Side Academy, ppd.

Section 3

Beth-Center 11, Washington 1

McGuffey 7, Charleroi 6

Southmoreland at Keystone Oaks, ppd.

Class 2A

Section 1

Bentworth 4, Brownsville 3

Carmichaels 16, Burgettstown 3 (6 inn.)

Chartiers-Houston 4, Frazier 0

Section 2

Laurel 4, Western Beaver 3

Shenango 5, Riverside 1

South Side Beaver at Mohawk, ppd.

Section 4

OLSH 12, Carlynton 3

Sto-Rox at Summit Academy, ppd.

Class A

Section 2

Jefferson-Morgna 12, Mapletown 1 (5 inn.)

Monessen 9, Avella 0

California at West Greene, ppd.

Nonsection

Kiski Area 8, Indiana 0

Laurel Highlands 12, Latrobe 2 (5 inn.)

Ligonier Valley 9, Greensburg Central Catholic 1

Penn-Trafford 10, Gateway 3 (6 inn.)

Pine-Richland 8, Mars 3

Seton LaSalle 8, Bishop Canevin 6

Shaler 2, Plum 1

Moon at Norwin, ppd.

Nazareth Prep at Clairton, ppd.

North Allegheny at Hampton, ppd.

Quaker Valley at North Hills, ppd.

Serra Catholic at Neshannock, ppd.

St. Joseph at Northgate, ppd.

Valley at Riverview, ppd.

West Shamokin at Apollo-Ridge, ppd.

Saturday’s schedule

WPIAL

Class 5A

Section 3

Laurel Highlands at Montour, noon

Class 4A

Section 3

Charleroi at Belle Vernon, 1 p.m.

Class 3A

Section 2

Freedom at Beaver Falls, noon; Hopewell at Ellwood City, 3 p.m.

Class 2A

Section 2

South Side Beaver at Mohawk, 3 p.m.

Section 3

Apollo-Ridge at Riverview, 3:45 p.m.

Class A

Section 1

Eden Christian at Union, 2:30 p.m.

Nonsection

Butler at Hempfield, 1 p.m.; Chartiers-Houston at Greensburg Central Catholic, 11 a.m.; Geibel at Bishop Canevin, 1 p.m.; Freeport at Kiski Area, noon; Keystone Oaks at South Fayette, 10 a.m.; Moon at Norwin, 4 p.m.; Quaker Valley at North Hills, 11 a.m.; Vincentian Academy at Laurel, 1 p.m.

Lacrosse

Boys

Friday’s result

WPIAL

Class 3A

Section 1

Norwin 14, Baldwin 3

Girls

Friday’s results

WPIAL

Nonsection

Blackhawk 9, Moon 3

Butler 12, Indiana 6

Hampton 21, Seneca Valley 17

Mars 10, Fox Chapel 9

Peters Township 15, McDowell 11

Shaler 15, Canon-McMillan 7

Upper St. Clair 17, Sewickley Academy 5

Softball

Friday’s results

WPIAL

Class 2A

Section 1

Burgettstown 7, OLSH 3

Section 4

Freedom 17, Riverside 1 (5 inn.)

Class A

Section 3

Jeannette at Ellis School, ppd.

Nonsection

Belle Vernon 4, Waynesburg 0

Bentworth 19, Jefferson-Morgan 5

Chartiers-Houston 17, North Catholic 0

Fox Chapel 7, Moon 2

David Crockett (Tenn.) 7, Beaver 6

Penn-Trafford 12, Hempfield 2 (5 inn.)

Plum 4, Greensburg Salem 2

Southmoreland 12, Laurel Highlands 1 (5 inn.)

Springdale 13, Northgate 3

Thomas Jefferson 15, Seton LaSalle 0

West Greene 5, Carmichaels 1

Bethel Park at Montour, ppd.

Bishop Canevin at South Side Beaver, ppd.

Carrick at Woodland Hills, ppd.

Geibel at Washington, ppd.

Highlands at Apollo-Ridge, ppd.

Kiski Area at Gateway, ppd.

Ringgold at Keystone Oaks, ppd.

St. Joseph at Riverview, ppd.

Uniontown at McGuffey, ppd.

District 6

Heritage

United at Penns Manor, ppd.

Nonsection

Harmony 10, Purchase Line 7

Saturday’s schedule

WPIAL

Nonsection

Ellwood City at Union, noon; Mapletown at Hundred (W. Va.), noon; Mohawk at New Castle, noon; Monessen at Frazier, 4:15 p.m.; Mt. Pleasant at Connellsville, 12:30 p.m.; Plum at West Mifflin, noon; Rochester at New Brighton, 11 a.m.; South Park at Bethel Park, noon; Weirton Madonna (W.Va.) at Burgettstown, 11 a.m.; West Allegheny at Ambridge, 1 p.m.; Western Beaver at Laurel, 1 p.m.; Yough at Latrobe, 1 p.m.

Tennis

Boys

Friday’s results

WPIAL

Class 2A

Section 2

Quaker Valley 5, Riverside 0

Nonsection

Fox Chapel 4, Mt. Lebanon 1

Seneca Valley 3, Central Valley 2

Volleyball

Boys

Friday’s results

WPIAL

Nonsection

Canon-McMillan 3, Bishop Canevin 2

Independent

Propel Andrew Street 3, Aquinas Academy 1

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me