High school scores, schedules for Dec. 9, 2018
By:
Sunday, December 9, 2018 | 11:51 PM
High schools
Basketball
Boys
Sunday’s result
Penn Hills 79, Westinghouse 34
Monday’s schedule
Aliquippa at Blackhawk, 7:30 p.m.; Apollo-Ridge at Freeport, 6 p.m.; Beaver County Christian at Western Beaver, 7:30 p.m.; Belle Vernon at Washington, 7:30 p.m.; Beth-Center at West Greene, 7 p.m.; Brownsville at Propel Andrew Street, 7:30 p.m.; Burrell at Kiski Area, 7:30 p.m.; Cornell at Brashear, 7:30 p.m.; Ellwood City at Hopewell, 7:30 p.m.; Mohawk at Neshannock, 7:30 p.m.; Nazareth Prep at Carrick, 7:30 p.m.; Pine-Richland at Ambridge, 7:30 p.m.; St. Joseph at Saltsburg, 7:30 p.m.; Steel Valley at West Mifflin, 7:30 p.m.
Girls
Monday’s schedule
WPIAL
Class 6A
Section 1
North Allegheny at Fox Chapel, 7:30 p.m.
Section 2
Canon-McMillan at Hempfield, 7:30 p.m.
Nonsection
Aliquippa at South Fayette, 7:30 p.m.; Allderdice at Keystone Oaks, 7:30 p.m.; Armstrong at South Park, 7:30 p.m.; Beaver at Vincentian Academy, 7:30 p.m.; Beth-Center at Carmichaels, 7:30 p.m.; Brownsville at Laurel Highlands, 7:30 p.m.; Deer Lakes at Burrell, 7:30 p.m.; Derry at Apollo-Ridge, 7:30 p.m.; East Allegheny at Riverview, 6:30 p.m.; Frazier at California, 6 p.m.; Hopewell at Beaver Falls, 7:30 p.m.; Jeannette at Carrick, 6 p.m.; Knoch at Kiski Area, 6 p.m.; Leechburg at Geibel, 7:30 p.m.; Mars at Pine-Richland, 7:30 p.m.; Monessen at Fort Cherry, 7:30 p.m.; Moon at; Quaker Valley, 7:30 p.m.; Mt. Lebanon at Altoona, 7:30 p.m.; Northgate at Cornell, 7:30 p.m.; Propel Andrew Street at Obama Academy, 7 p.m.; Quigley Catholic at Mohawk, 7:30 p.m.; Ringgold at Charleroi, 7:30 p.m.; Rochester at Central Valley, 7:30 p.m.; Seneca Valley at New Castle, 7:30 p.m.; Sewickley Academy at Riverside, 7:30 p.m.; Springdale at Aquinas Academy, 7 p.m.; Steel Valley at West Mifflin, 6 p.m.; Trinity at Peters Township, 7:30 p.m.; Union at Shenango, 7:30 p.m.; Uniontown at Southmoreland, 7:30 p.m.; Upper St. Clair at Seton LaSalle, 7:30 p.m.; Valley at Sto-Rox, 7:30 p.m.; Waynesburg at Yough, 7:30 p.m.; West Greene at McGuffey, 7:30 p.m.; Wilmington at Ellwood City, 7:30 p.m.
Hockey
Monday’s schedule
Class AAA
Butler at Seneca Valley, 9 p.m.; Cathedral Prep at North Allegheny, 7 p.m.
Class AA
Hampton at Penn-Trafford, 8 p.m.; Mars at Plum, 9 p.m.; Moon at Upper St. Clair, 7 p.m.; Pine-Richland at Baldwin, 9 p.m.; Quaker Valley at Latrobe, 8:35 p.m.; Shaler at Franklin Regional, 6 p.m.
Class A
Greensburg Salem at Wheeling Central Catholic, 6:30 p.m.; Sewickley Academy at West Allegheny, 8:30 p.m.
Division II
Wrestling
Monday’s schedule
Nonsection
To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.
Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023