High school scores, schedules for Feb. 12, 2019

By: HSSN Staff
Tuesday, February 12, 2019 | 10:54 PM


High schools

Basketball

Boys

Tuesday’s results

WPIAL

Nonsection

Cardinal Mooney (Ohio) 57, Ellwood City 43

Frazier 87, Bentworth 42

District 8

City League

Allderdice 92, Perry 31

Carrick 64, Brashear 59

Obama Academy 53, Westinghouse 42

Indepedent

Plants and Pillars 45, Cheswick Christian Academy 38

WPIAL playoffs

Class 6A

First round

Feb. 19 schedule

Penn-Trafford (14-8) vs. Peters Township (15-7) at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Butler (17-4) vs. Connellsville (8-14) at Canon-McMillan, 8 p.m.; Canon-McMillan (14-8) vs. North Allegheny (13-8) at West Allegheny, 8 p.m.; Fox Chapel (15-7) vs. Seneca Valley (11-10) at North Allegheny, 8 p.m.

Byes: Pine-Richland (20-2), Latrobe (18-2), Mt. Lebanon (19-3), Upper St. Clair (19-3)

Class 5A

First round

Monday’s schedule

Shaler (15-7) vs. McKeesport (11-9) at Fox Chapel, 8 p.m.; Woodland Hills (17-5) vs. West Allegheny (9-13) at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Chartiers Valley (16-5) vs. Albert Gallatin (5-14) at Peters Township, 8 p.m.; Montour (14-8) vs. Hampton (12-9) at North Allegheny, 8 p.m.; Franklin Regional (16-6) vs. Thomas Jefferson (11-10) at Norwin, 8 p.m.

Byes: Mars (21-1), Penn Hills (19-3), Moon (21-1)

Class 4A

First round

Feb. 20 schedule

Freeport (11-9) vs. Ringgold (13-8) at Gateway, 8 p.m.; Uniontown (18-3) vs. Beaver (6-15) at Peters Township, 8 p.m.; Highlands (15-7) vs. Belle Vernon (8-14) at North Hills, 8 p.m.; Blackhawk (9-13) vs. Derry (12-7) at North Allegheny, 8 p.m.; Knoch (17-5) vs. South Park (10-12) at Fox Chapel, 8 p.m.

Byes: New Castle (18-4), Ambridge (14-8), Quaker Valley (18-3)

Class 3A

First round

Saturday’s schedule

Lincoln Park (18-4) vs. Shady Side Academy (9-11) at Fox Chapel, 1:30 p.m.; Steel Valley (14-7) vs. Beaver Falls (9-13) at Keystone Oaks, noon; Seton LaSalle (17-4) vs. Southmoreland (12-9) at Gateway, 1 p.m.; Washington (13-8) vs. Keystone Oaks (12-10) at Peters Township, 2:30 p.m.; Aliquippa (14-7) vs. Avonworth (12-9) at Sewickley Academy, 1 p.m.; Neshannock (17-5) vs. McGuffey (15-7) at Sewickley Academy, 2:30 p.m.; North Catholic (18-4) vs. Valley (8-10) at Fox Chapel, 3 p.m.; Deer Lakes (15-6) vs. Charleroi (11-10) at Keystone Oaks, 3 p.m.

Class 2A

First round

Saturday’s schedule

Summit Academy (10-9) vs. Shenango (10-12) at Fox Chapel, noon; South Side Beaver (16-6) vs. Brentwood (11-11) at Peters Township, 1 p.m.; Sto-Rox (13-7) vs. California (12-9) at Keystone Oaks, 1:30 p.m.; Jeannette (12-10) vs. Springdale (12-8) at Gateway, 2:30 p.m.

Byes: OLSH (19-2), Serra Catholic (18-3), Sewickley Academy (12-8), Winchester Thurston (16-5)

Class A

First round

Friday’s schedule

Bishop Canevin (14-7) vs. Leechburg (12-9) at Fox Chapel, 8 p.m.; St. Joseph (17-5) vs. West Greene (7-14) at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Greensburg Central Catholic (16-6) vs. Geibel (11-11) at Charleroi, 8 p.m.; Union (16-6) vs. Clairton (9-10) at Hampton, 8 p.m.

Byes: Vincentian Academy (14-7), Cornell (18-4), Nazareth Prep (16-3), Monessen (14-8)

Girls

Tuesday’s results

District 8

City League

Allderdice 2, Perry 0, forfeit

Brashear 49, Carrick 44

Obama Academy 62, Westinghouse 46

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Feb. 22 schedule

Times, sites TBD

Peters Township (22-0) vs. Fox Chapel (15-7); Bethel Park (20-2) vs. Seneca Valley (15-7); North Allegheny (21-1) vs. Upper St. Clair (11-11); Norwin (20-1) vs. Mt. Lebanon (12-10)

Class 5A

First round

Feb. 19 schedule

Penn-Trafford (13-9) vs. Trinity (11-11) at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.; Franklin Regional (16-6) vs. South Fayette (13-9) at Keystone Oaks, 8 p.m.; Mars (17-5) vs. Woodland Hills (12-10) at Hampton, 8 p.m.; Thomas Jefferson (16-6) vs. Plum (11-1) at North Allegheny, 6:30 p.m.

Byes: Chartiers Valley (22-0), Penn Hills (15-6), Oakland Catholic (19-3), Gateway (19-3)

Class 4A

First round

Monday’s schedule

Keystone Oaks (13-8) vs. Belle Vernon (14-8) at Peters Township, 6:30 p.m.; Freeport (18-4) vs. Quaker Valley (12-9) at North Allegheny, 6:30 p.m.; Elizabeth Forward (15-7) vs. Knoch (9-13) at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.; McKeesport (12-8) vs. Greensburg Salem (12-10) at Fox Chapel, 6:30 p.m.; Southmoreland (17-5) vs. Apollo-Ridge (15-7) at Norwin, 6:30 p.m.

Byes: North Catholic (19-3), Central Valley (20-1), Blackhawk (18-4)

Class 3A

First round

Feb. 20 schedule

Washington (18-4) vs. Mohawk (7-15) at North Allehgeny, 6:30 p.m.; Carlynton (18-4) vs. Ellwood City (13-9) at North Hills, 6:30 p.m.; Avonworth (15-6) vs. Beth-Center (12-9) at Gateway, 6:30 p.m.; Deer Laks (16-6) vs. Seton LaSalle (11-10) at Fox Chapel, 6:30 p.m.; Beaver (16-4) vs. East Allegheny (14-7) at Peters Township, 6:30 p.m.

Byes: Neshannock (20-2), South Park (16-6), Shady Side Academy (17-3)

Class 2A

First round

Friday’s schedule

Ellis School (15-7) vs. Aliquippa (7-15) at Fox Chapel, 6:30 p.m.; OLSH (17-4) vs. Burgettstown (12-10) at Peters Township, 8 p.m.; Serra Catholic (17-4) vs. Sto-Rox (10-12) at Peters Township, 6:30 p.m.; Frazier (14-7) vs. Winchester Thurston (10-9) at Charleroi, 6:30 p.m.; Laurel (18-4) vs. Chartiers-Houston (8-14) at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.; South Side Beaver (14-8) vs. Riverview (9-12) at Hampton, 6:30 p.m.

Byes: Bishop Canevin (20-2), Brentwood (17-3)

Class A

First round

Feb. 19 schedule

Sewickley Academy (11-7) vs. California (10-10) at Canon-McMillan, 6:30 p.m.; Vincentian Academy (10-11) vs. Leechburg (7-12) at Hampton, 6:30 p.m.; Avella (16-5) vs. Aquinas Academy (10-8) at Keystone Oaks, 6:30 p.m.; Quigley Catholic (12-10) vs. Mapletown (12-10) at West Allegheny, 6:30 p.m.

Byes: West Greene (20-2), Clairton (16-4), Rochester (16-6), Greensburg Central Catholic (19-3)

Hockey

Tuesday’s results

PIHL

Class 3A

Butler at Central Catholic (n)

Cathedral Prep at Canon-McMillan (n)

Class 2A

Armstrong 3, Shaler 1

Class A

Kiski Area at Bishop McCort, cancelled

Division II

Connellsville 6, Burrell 1

McDowell 4, Trinity 3 (OT)

Rifle

WPIAL team championship

1. Hempfield, 800-62x; 2. Trinity, 799-54x; 3. Butler, 798-65x; 4. Waynesburg, 797-65x; 5. Bethel Park, 797-65x; 6. McGuffey, 797-54x; 7. Woodland Hills, 796-57x

*Waynesburg won tiebreak against Bethel Park, 896-72x to 896-70x

**Top 4 teams advance to PIAAs

Swimming

Boys

Tuesday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

Pine-Richland 97, Hampton 88

Class 2A

Section 1

Carlynton 85, Brentwood 52

Section 4

Burrell 60, Derry 16

Section 5

Elizabeth Forward 90, Thomas Jefferson 63

Nonsection

Penn-Trafford 89, Shaler 86

Girls

Tuesday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 2

Hampton 98, Pine-Richland 88

Class 2A

Section 1

Carlynton 91, Brentwood 88

Section 4

Derry 91, Burrell 84

Section 5

Elizabeth Forward 98, Thomas Jefferson 82

Nonsection

Penn-Trafford 96, Shaler 79

Wrestling

Tuesday’s result

WPIAL

Nonsection

Franklin Regional 53, Hampton 26

Slippery Rock 54, Knoch 15

Wednesday’s schedule

Nonsection

All matches at 7 p.m.

Bethel Park at Butler; Latrobe at Connellsville; Mars at Trinity; Mt. Lebanon at Chartiers Valley; Penn-Trafford at Greensburg Salem; North Allegheny at Thomas Jefferson

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me