High school scores, schedules for Jan. 21, 2019
By:
Tuesday, January 22, 2019 | 12:12 AM
High schools
Basketball
Boys
Monday’s results
WPIAL
MLK Weekend Showcase
Mt. Zion Christian (N.C.) 88, Kiski School 84
Virginia Academy (Va.) 56, Stow-Munroe Falls (Ohio) 50
Wesley Christian (Ky.) 80, Benedictine (Ohio) 61
Westtown School 55, Baltimore Polytechnic (Md.) 47
WPIAL
Nonsection
Washington at Waynesburg, ppd.
Tuesday’s schedule
All games start at 7:30 p.m. unless stated otherwise
WPIAL
Class 6A
Section 1
Butler at North Allegheny; Central Catholic at North Hills,; Pine-Richland at Seneca Valley
Section 2
Bethel Park at Canon-McMillan; Mt. Lebanon at Baldwin; Upper St. Clair at Peters Township
Section 3
Connellsville at Penn-Trafford; Hempfield at Norwin; Latrobe at Fox Chapel
Class 5A
Section 1
Gateway at Penn Hills; Greensburg Salem at McKeesport, 7 p.m.; Laurel Highlands at Woodland Hills
Section 2
Chartiers Valley at South Fayette; Montour at Trinity, 6 p.m.; Moon at West Mifflin; Thomas Jefferson at West Allegheny
Section 3
Franklin Regional at Armstrong; Hampton at Indiana; Kiski Area at Plum; Mars at Shaler
Class 4A
Section 1
Freeport at Derry, 6 p.m.; Mt. Pleasant at Knoch; Yough at Highlands
Section 2
Beaver at Quaker Valley; Central Valley at Ambridge; New Castle at Blackhawk
Section 3
Elizabeth Forward at Ringgold; Uniontown at South Park; Waynesburg at Belle Vernon
Class 3A
Section 1
Aliquippa at Lincoln Park; New Brighton at Ellwood City; Riverside at Neshannock
Section 2
Avonworth at Fort Cherry; Freedom at Seton LaSalle; Keystone Oaks at Carlynton
Section 3
Burrell at South Allegheny; Deer Lakes at East Allegheny; Steel Valley at Shady Side Academy
Section 4
Beth-Center at Southmoreland; Charleroi at Brownsville; McGuffey at Frazier, 7 p.m.
Class 2A
Section 1
Northgate at Winchester Thurston; Propel Braddock Hills at Summit Academy; Riverview at Apollo-Ridge; Sto-Rox at Springdale
Section 2
Brentwood at Bentworth, 6 p.m.; California at Chartiers-Houston; Serra at Carmichaels
Section 3
Laurel at Burgettstown; Mohawk at Shenango; OLSH at South Side Beaver
Class A
Section 1
Cornell at Western Beaver; Eden Christian at Rochester; Quigley Catholic at Union; Vincentian Academy at Nazareth Prep, 7 p.m.
Section 2
Bishop Canevin at Mapletown; Geibel at West Greene, 7 p.m.; Jefferson-Morgan at Monessen
Section 3
Greensburg Central Catholic at Imani Christian; Leechburg at Trinity Christian; Propel Andrew Street at St. Joseph
Nonsection
Avella at Aquinas Academy, 5:30 p.m.
Independent
SWCAC
Beaver County Christian at Propel Montour, 6:30 p.m.
District 6
Heritage
Blairsville at Ligonier Valley, 7:15 p.m.; Homer-Center at United; Marion Center at Purchase Line, 6:30 p.m.; Northern Cambria at Penns Manor
District 8
City League
Allderdice at Westinghouse, 3:15 p.m.; Obama Academy at Carrick, 4:45 p.m.; Perry at Brashear, 3:15 p.m.
Girls
Basketball
Monday’s results
WPIAL
Class 6A
Section 1
North Allegheny 49, Seneca Valley 29
Section 2
Bethel Park 47, Upper St. Clair 33
Canon-McMillan 52, Baldwin 42
Mt. Lebanon 52, Hempfield 44
Peters Township 68, Connellsville 19
Class 5A
Section 1
Chartiers Valley 69, Montour 27
Moon 63, Lincoln Park 37
Trinity 34, South Fayette 33
Thomas Jefferson 59, West Allegheny 46
Section 2
Armstrong 39, Kiski Area 29
Section 3
Oakland Catholic 57, Latrobe 45
Class 4A
Section 1
Freeport 66, Highlands 18
North Catholic 59, Apollo-Ridge 22
Section 2
Ambridge 51, Keystone Oaks 31
Blackhawk 71, Quaker Valley 47
New Castle 55, Hopewell 50
Section 3
Belle Vernon 51, West Mifflin 41
Elizabeth Forward 62, Ringgold 45
Mt. Pleasant 56, Yough 16
Class 3A
Section 1
Beaver 48, Ellwood City 36
Beaver Falls 54, Freedom 49
Neshannock 56, Riverside 31
Section 2
Seton LaSalle 45, Brownsville 36
South Park 70, Washington 46
Section 3
Carlynton 41, East Allegheny 28
Deer Lakes 63, Valley 36
Derry 45, South Allegheny 10
Class 2A
Section 1
Laurel 56, Sto-Rox 22
OLSH 63, New Brighton 19
South Side Beaver 52, Shenango 33
Section 2
Winchester Thurston 59, Jeannette 19
Section 3
Bishop Canevin 102, Bentworth 24
Frazier 58, Fort Cherry 38
Class A
Section 1
Quigley Catholic 57, Cornell 2
Vincentian Academy 72, Union 18
Section 2
Mapletown 45, Jefferson-Morgan 38
Section 3
Aquinas Academy 40, Leechburg 26
Clairton 57, St. Joseph 7
Greensburg Central Catholic 66, Propel Andrew Street 25
Nonsection
Central Valley 51, Hampton 20
District 6
Heritage
Ligonier Valley 51, Saltsburg 43
United 57, Homer Center 48
Girls
Tuesday’s schedule
WPIAL
Class 6A
Section 1
North Hills at Norwin, 6 p.m.; Pine-Richland at Fox Chapel, 6 p.m.
Class 5A
Section 2
Franklin Regional at Plum, 6 p.m.
Section 3
Laurel Highlands at Penn Hills, 6 p.m.; Penn-Trafford at Albert Gallatin, 6 p.m.; Woodland Hills at Uniontown, 7:30 p.m.
Class 4A
Section 1
Burrell at Greensburg Salem, 7:30 p.m.
Section 3
Southmoreland at McKeesport, 5:30 p.m.
Class 3A
Section 3
Shady Side Academy at Steel Valley, 7:30 p.m.
Class 2A
Section 2
Serra at Brentwood, 7:30 p.m.; Springdale at Ellis School, 4:30 p.m.
Class A
Section 2
West Greene at California, 7 p.m.
Nonsection
Ambridge at Mars, 7:30 p.m.; Bentworth at Avella, 7:30 p.m.; Eden Christian at Propel Andrew Streeet, 6 p.m.; Hampton at Montour, 6 p.m.; Knoch at Deer Lakes, 7:30 p.m.
Independent
Beaver County Christian at Propel Montour, 5 p.m.
District 8
City League
Brashear at Perry, 3:15 p.m.; Carrick at Obama Academy, 3:15 p.m.; Westinghouse at Allderdice, 7 p.m.
District 6
Heritage
Saltsburg at Northern Cambria, 7:30 p.m.
Hockey
Monday’s results
PIHL
Class 3A
Bethel Park 4, Seneca Valley 1
Canon-McMillan at North Allegheny (n)
Peters Township at Butler (n)
Class 2A
Baldwin 4, Plum 1
Pine-Richland at Franklin Regional (n)
Upper St. Clair at Latrobe (n)
Class A
Meadville 12, Beaver 1
Montour 17, Sewickley Academy 2
South Fayette 3, Chartiers Valley 1
West Allegheny at North Hills (n)
Division II
Ringgold 13, McDowell 1
Morgantown at Neshannock (n)
Bishop Canevin at Burrell (n)
Tuesday’s schedule
PIHL
Class A
Bishop McCort at Norwin, 8:30 p.m.; Indiana at Westmont Hilltop, 7:15 p.m.; Kiski Area at Wheeling Central Catholic 8 p.m.
Division II
Knoch at Trinity, 7 p.m.
Swimming
Boys
Monday’s result
WPIAL
Nonsection
Shaler 86, Blackhawk 74
Girls
Monday’s result
WPIAL
Nonsection
Shaler 86, Blackhawk 78
Wrestling
Monday’s results
WPIAL
Class 2A
Section 2
South Side 33, Central Valley 11
Nonsection
Laurel 52, New Castle 30
Yough 42, Washington 27
Wednesday’s schedule
WPIAL
Section team tournaments
Class 3A
Section 1
Semifinals
At Kiski Area
Kiski Area (9-0) vs. Greensburg Salem (6-2), 6 p.m.; Hempfield (11-1) vs. Norwin (8-2), 6 p.m.
Fifth-place match
Latrobe (4-2) at Franklin Regional (3-2), 7 p.m.
Section 2
Semifinals
At Thomas Jefferson
Thomas Jefferson (13-0) vs. Peters Township (5-1), 6 p.m.; Mt. Lebanon (9-2) vs. Connellsville (8-4), 6 p.m.
Fifth-place match
Upper St. Clair (6-4) at West Mifflin (3-2), 7 p.m.
Section 3
Semifinals
At Seneca Valley
Seneca Valley (6-2) vs. Hampton (7-3), 6 p.m.; North Allegheny (9-1) vs. Butler (9-2), 6 p.m.
Fifth-place match
Armstrong (3-2) at Indiana (5-2), 7 p.m.
Section 4
Semifinals
At Canon-McMillan
Canon-McMillan (5-2) vs. Trinity (3-1), 6 p.m.; Waynesburg (12-0) vs. South Fayette (7-4), 6 p.m.
Fifth-place match
Chartiers Valley (3-2) at West Allegheny (2-2), 7 p.m.
Class 2A
Section 1
Semifinals
At Burgettstown
Burgettstown (5-0) vs. McGuffey (10-6), 6 p.m.; Beth-Center (9-3) vs. Washington (3-3), 6 p.m.
Fifth-place match
Bentworth (3-2) at South Park (2-2), 7 p.m.
Section 2
Semifinals
At Freedom
Freedom (5-1) vs. Quaker Valley (10-5), 6 p.m.; Keystone Oaks (9-1) vs. Laurel (7-4), 6 p.m.
Fifth-place match
Hopewell (5-2) at Beaver (3-2), 7 p.m.
Section 3
Semifinals
At Burrell
Burrell (5-2) vs. Elizabeth Forward (4-1), 6 p.m.; Derry (9-3) vs. Valley (7-2), 6 p.m.
Fifth-place match
Southmoreland (7-2) at Highlands (7-8), 7 p.m.
*Immediately after the semifinals matches, winning teams will meet to decide the section champion. Losing teams also will meet to decide playoff positioning.
=Top five teams in each section advance to WPIAL team tournament.
To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.
Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023