High school scores, schedules for May 22, 2019

By:
Wednesday, May 22, 2019 | 10:02 PM


High Schools

Baseball

WPIAL Playoffs

Class 6A

Semifinals

Wednesday’s results

Penn-Trafford 7, North Allegheny 2

Pine-Richland 6, Bethel Park 0

Class 5A

Semifinals

Wednesday’s results

Laurel Highlands 4, Franklin Regional 1

Shaler 8, Mars 2

Class 4A

Semifinals

Wednesday’s results

Beaver 7, Yough 2

Blackhawk 4, New Castle 3

Class 3A

Semifinals

Wednesday’s results

Hopewell 6, Keystone Oaks 1

Steel Valley 5, Freeport 3

Class 2A

Semifinals

Wednesday’s results

Serra Catholic 4, Neshannock 1

Seton LaSalle 5, Laurel 4

Class A

Semifinals

Wednesday’s results

California 3, Quigley 1

Union 6, Vincentian Academy 1

District 6 playoffs

Class 6A

Championship

Wednesday’s result

State College 7, Altoona 3

Class 5A

Championship

Wednesday’s result

Central Mountain 10, Hollidaysburg 3

Class 4A

Championship

Wednesday’s result

Bellefonte 1, Somerset 0

Class 3A

Semifinals

Thursday’s schedule

Both games start at 4 p.m.

Mt. Union (18-3) at Tyrone (18-3); Philipsburg-Osceola (14-6) at Forest Hills (14-3)

Class 2A

Semifinals

Thursday’s schedule

Both games start at 4 p.m.

Homer-Center (14-6) at West Shamokin (14-1); Bellwood-Antis (12-7) at Bishop Guilfoyle (12-5)

Class A

Semifinals

Thursday’s schedule

Bishop Carroll (8-9) at Bishop McCort (14-6), 1 p.m.; St. Joseph’s Academy (7-8) at Blacklick Valley (13-6)

Lacrosse

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

Championship

Friday’s schedule

Mt. Lebanon (12-5) vs. Pine-Richland (17-2) at Robert Morris University, 8 p.m.

Consolation

Friday’s schedule

North Allegheny (12-3) vs. Shady Side Academy (10-7) at Robert Morris University, 4 p.m.

Class 2A

Championship

Friday’s schedule

Mars (16-3) vs. Hampton (15-2) at Robert Morris University, 6 p.m.

Consolation

Friday’s schedule

Freeport (9-8) vs. Quaker Valley (10-2) at Robert Morris University, 4 p.m.

Girls

WPIAL Playoffs

Class 3A

Championship

Thursday’s schedule

Upper St. Clair (16-1) vs. Shady Side Academy (15-2-1) at Robert Morris University, 8 p.m.

Consolation

Thursday’s schedule

Pine-Richland (12-5) vs. Mt. Lebanon (15-3-1) at Robert Morris University, 4:30 p.m.

Class 2A

Championship

Thursday’s schedule

Oakland Catholic (14-0) vs. Hampton (17-3) at Robert Morris University, 6 p.m.

Softball

WPIAL Playoffs

Class 6A

Semifinals

Wednesday’s results

Hempfield 3, Seneca Valley 0

North Allegheny 8, Norwin 4

Class 5A

Semifinals

Wednesday’s results

Connellsville 10, Penn-Trafford 4

West Allegheny 4, Franklin Regional 2

Class 4A

Semifinals

Wednesday’s results

Elizabeth Forward 4, Knoch 0

Mt. Pleasant 2, Thomas Jefferson 0

Class 3A

Semifinals

Wednesday’s results

Avonworth 5, South Park 3

Keystone Oaks 7, Ellwood City 4

Class 2A

Semifinals

Wednesday’s results

Frazier 10, Chartiers-Houston 3

Laurel 12, Freedom 2

Class A

Semifinals

Wednesday’s results

Union 5, Leechburg 3

West Greene 15, Jefferson-Morgan 0

District 5 & 6 playoffs

Class 4A

Semifinals

Thursday’s schedule

Both games at 4 p.m.

Bellefonte (10-8) at Greater Johnstown (13-3); Tyrone (13-6) vs. Cambria Heights (12-6) at Mt. Aloysius, 4 p.m.

Class 3A

Semifinals

Thursday’s schedule

Both games start at 4 p.m.

Ligonier Valley (17-2) at Chestnut Ridge (18-2); Philipsburg-Osceola (15-4) at Bald Eagle Area (16-3)

District 6 playoffs

Class 6A

Championship

Wednesday’s result

Mifflin County 6, State College 5

Class 2A

Semifinals

Thursday’s schedule

Southern Huntingdon (13-6) at Marion Center (18-1), 4 p.m.

Friday’s schedule

Northern Cambria (12-7) at Bishop McCort (13-1), 4 p.m.

Class A

Semifinals

Thursday’s schedule

Both games start at 4 p.m.

Conemaugh Valley (11-4) at Glendale (18-3); Claysburg-Kimmel (16-4) at Portage (15-4)

District 6 & 9 playoffs

Class 5A

Championship

Wednesday’s result

Central Mountain 14, DuBois 5

Volleyball

Boys

WPIAL playoffs

Class 3A

Championship

Thursday’s schedule

North Allegheny (18-0) vs. Bethel Park (18-0) at Fox Chapel, 8 p.m.

Consolation

Thursday’s schedule

Latrobe (15-2) vs. Shaler (14-4) at Fox Chapel, 6 p.m.

Class 2A

Championship

Thursday’s schedule

Ambridge (13-3) vs. Seton LaSalle (16-1) at Fox Chapel, 6 p.m.

Consolation

Thursday’s schedule

Derry (14-4) vs. OLSH (14-3) at Fox Chapel, 8 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

click me