High school scores, schedules for Nov. 16, 2020

By:
Monday, November 16, 2020 | 10:34 PM


High schools

Field hockey

PIAA playoffs

Semifinals

Tuesday’s schedule

Class 3A

Emmaus at Central Bucks East, 2:30 p.m.; Pine-Richland at Central Dauphin, 5 p.m.

Class 2A

Archbishop Carroll vs. Southern Lehigh at Cardinal O’Hara, 3:30 p.m.; Selinsgrove at Palmyra, 7 p.m.

Class A

Bloomsburg at Wyoming Seminary, 4 p.m.; Greenwood vs. Shady Side Academy at Lower Dauphin MS, 5 p.m.

Football

PIAA playoffs

Semifinals

Class 6A

Saturday’s schedule

Central York (9-0) vs. McDowell (7-0) at Mansion Park, Altoona, 1 p.m.

Souderton (7-0) vs. St. Joseph’s Prep (4-0) at Cardinal O’Hara, noon

Class 5A

Friday’s schedule

Cathedral Prep (6-2) vs. Upper Dublin (6-1) at Hollidaysburg, 7 p.m.

Saturday’s schedule

Governor Mifflin (8-0) vs. Pine-Richland (9-0) at Hollidaysburg, 1 p.m.

Class 4A

Friday’s schedule

Oil City (10-0) at Thomas Jefferson (8-1), 7 p.m.

Jersey Shore (9-0) at Lampeter-Strasburg (9-0), 7 p.m.

Class 3A

Friday’s schedule

Central Valley (10-0) vs. Bedford (10-0) at Mansion Park in Altoona, 7 p.m.

Saturday’s schedule

Danville (8-1) at Wyomissing (8-0), 1 p.m.

Class 2A

Friday’s schedule

Wilmington (10-0) at Beaver Falls (10-0) at Geneva College, 7 p.m.

Saturday’s schedule

Bishop McDevitt (4-1) vs. Southern Columbia (10-0) at Selinsgrove, 1 p.m.

Class A

Friday’s schedule

Jeannette (9-1) at Reynolds (9-0), 7 p.m.

Saturday’s schedule

Bishop Guilfoyle (7-2) at Steelton-Highspire (8-0), 1 p.m.

Hockey

Monday’s results

PIHL

Class 3A

North Allegheny 2, Upper St. Clair 1

Mt. Lebanon 9, Butler 2

Class 2A

Northwest

Moon at Montour, ppd.

Southwest

Thomas Jefferson 5, South Fayette 2

Nonsection

Penn-Trafford 11, Moon 3

West Allegheny at Penn-Trafford, ppd.

Class A

Southwest

North Hills 11, Quaker Valley 3

South Park at North Hills, ppd.

Nonsection

Kiski Area 6, McDowell 1

Class B

North

Neshannock at Burrell, ppd.

South

Ringgold 3, Connellsville 1

Nonsection

Carrick 7, Wilmington 1

Tuesday’s schedule

PIHL

Class 3A

Butler vs. Canon-McMillan at Printscape Arena, Southpointe, 7 p.m.

Class 2A

Northeast

Armstrong vs. Shaler at Alpha Ice Complex, Harmarville, 8:20 p.m.

Nonsection

Hampton vs. Franklin Regional at Center Ice Arena, Delmont, 6:30 p.m.

Class A

Southeast

Norwin vs. Westmont Hilltop at 1st Summit Arena, Johnstown, 6 p.m.

Nonsection

Fox Chapel vs. Wheeling Central Catholic, Ice Mine, Connellsville, 9 p.m.

Class B

Nonsection

Elizabeth Forward vs. Neshannock at Hess Ice Rink, New Castle, 7 p.m.

Soccer

Boys

PIAA playoffs

Semifinals

Tuesday’s schedule

Class 4A

Emmaus at Neshaminy, 6 p.m.; Cumberland Valley vs. Seneca Valley (15-1-1) at Mansion Park, Altoona, 7 p.m.

Class 3A

Northern vs. Upper Moreland at North Side Elementary, Mechanicsburg, 6 p.m.; Cathedral Prep at Mars (19-0), 7 p.m.

Class 2A

Lewisburg at Oley Valley, 6 p.m.; Fairview at Deer Lakes (16-1), 6 p.m.

Class A

Faith Christian vs. Tulpehocken at Palisades, 6:15 p.m.; Greensburg Central Catholic (16-1) vs. Brockway at Norwin, 7 p.m.

Girls

PIAA playoffs

Semifinals

Tuesday’s schedule

Class 4A

Parkland at Pennridge, 6 p.m.; Cumberland Valley vs. North Allegheny (12-2) at Mansion Park Stadium, Altoona, 5 p.m.

Class 3A

Villa Joseph Maria vs. Selinsgrove at Palisades, 4 p.m.; Mechanicsburg vs. Mars (17-0) at Hollidaysburg, 6 p.m.

Class 2A

Allentown Central Catholic at Bloomsburg; North Catholic (14-2-1) vs. Bedford at Mars, 5 p.m.

Class A

Conwell-Egan at Southern Columbia, 6 p.m.; Greensburg Central Catholic (17-0) vs. Cambridge Springs at Norwin, 5 p.m.

Volleyball

Girls

PIAA playoffs

Semifinals

Tuesday’s schedule

Class 4A

Parkland at Unionville, 6 p.m.; Hempfield (District 3) vs. North Allegheny (16-0) at Altoona, 6 p.m.

Class 3A

Bethlehem Catholic at York Suburban, 6 p.m.; DuBois at Franklin Regional (17-2), 6 p.m.

Class 2A

Pine Grove at Trinity (District 3), 6 p.m.; Philipsburg-Osceola at North Catholic (16-0), 5:30 p.m.

Class A

Sacred Heart Academy at Marion Catholic, 6 p.m.; Clarion at Bishop Canevin (15-0), 6 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Scores Schedule

High school schedules for Jan. 25, 2021
High school scores, schedules for Jan. 17, 2021
High school schedules for Jan. 11, 2021
High school scores, schedules for Dec. 7, 2020
High school sports scores for Dec. 3, 2020

click me