High school scores, schedules for Oct. 27, 2018
By:
Saturday, October 27, 2018 | 10:05 PM
High schools
Field hockey
WPIAL championships
At Fox Chapel
Class 3A
Monday’s schedule
Pine-Richland (6-1-2) vs. Peters Township (8-0-1), 7 p.m.
Class 2A
Tuesday’s schedule
Penn-Trafford (2-6) vs. Latrobe (3-4), 7:45 p.m.
Class A
Tuesday’s schedule
Ellis School (8-1) vs. Shady Side Academy (9-0), 6 p.m.
Football
Saturday’s results
WPIAL
Class A
Big 7
Laurel 60, Northgate 0
Nonconference
Imani Christian 54, Chartiers-Houston 0
Mohawk 34, Summit Academy 20
District 6
Appalachian Bowl
Ligonier Valley 45, Shade 8
Heritage vs. WestPAC crossover games
Marion Center 40, Conemaugh Valley 16
Purchase Line 50, Ferndale 6
District 8
City League
Championship
Westinghouse vs. Allderdice, ppd.
Soccer
Boys
WPIAL playoffs
Semifinals
Monday’s schedule
Class 4A
Canon-McMillan (16-2) vs. Seneca Valley (15-2-1) at Mars, 8 p.m.; Upper St. Clair (12-3-2) vs. Norwin (16-2-1) at North Allegheny, 8 p.m.
Class 3A
Thomas Jefferson (15-4-1) vs. Franklin Regional (16-0-1) at Norwin, 8 p.m.; Mars (16-1-1) vs. West Allegheny (17-1) at Moon, 8 p.m.
Class 2A
Charleroi (18-0) vs. Quaker Valley (17-3) at Moon, 6 p.m.; Shady Side Academy (10-6-1) vs. Deer Lakes (17-0-1) at North Allegheny, 6 p.m.
Class A
Springdale (15-2-1) vs. Avonworth (18-0-1) at Mars, 6 p.m.; Seton LaSalle (17-3) vs. Greensburg Central Catholic (16-1) at Norwin, 6 p.m.
Girls
WPIAL playoffs
Semifinals
Saturday’s results
Class 4A
Peters Township 1, Norwin 0
Seneca Valley 2, Upper St. Clair 0
Class 3A
Mars 1, Hampton 0
Oakland Catholic 1, South Fayette 0
Class 2A
Hopewell 5, Deer Lakes 2
South Park 3, Avonworth 0
Class A
Bentworth 2, Greensburg Central Catholic 1
Freedom 2, Shady Side Academy 1 (OT)
Tennis
Girls
PIAA team tournament
At Hershey Racquet Club
Saturday’s results
Class 3A
Semifinals
Conestoga 3, North Allegheny 1
Harrington 5, Unionville 0
Finals
Harriton 3, Conestoga 0
Class 2A
Semifinals
Sewickley Academy 3, Lower Moreland 2
Wyomissing 3, Knoch 2
Finals
Sewickley Academy 3, Wyomissing 2
Volleyball
Girls
WPIAL playoffs
Class 4A
Quarterfinals
Monday’s schedule
All games start at 7:30 p.m.
Butler (7-6) at North Allegheny (12-0); Bethel Park (11-4) at Oakland Catholic (11-3); Shaler (7-6) at Baldwin (13-1); Norwin (10-3) at Pine-Richland (9-3)
Class 3A
Quarterfinals
Tuesday’s schedule
Kiski Area (12-3) vs. Knoch (15-0) at North Allegheny, 7:30 p.m.; Hampton (11-4) vs. Central Valley (13-2) at North Catholic, 7:30 p.m.; Elizabeth Forward (11-4) vs. Armstrong (15-0) at Norwin, 6 p.m.; Franklin Regional (11-4) vs. Thomas Jefferson (14-1) at Norwin, 7:30 p.m.
Class 2A
Quarterfinals
Tuesday’s schedule
Seton LaSalle (11-2) vs. Freeport (13-0) at North Catholic, 6 p.m.; Deer Lakes (9-4) vs. Frazier (13-0) at Moon, 6 p.m.; Derry (11-2) vs. North Catholic (13-0) at North Allegheny, 6 p.m.; Neshannock (12-1) vs. Serra Catholic (12-1) at Moon, 7:30 p.m.
Class A
Quarterfinals
Monday’s schedule
All games start at 6 p.m.
South Side Beaver (12-3) vs. Bishop Caenvin (13-0), at North Allegheny; Fort Cherry (10-3) vs. Geibel Catholic (13-2), at Pine-Richland; Beaver County Christian (14-1) vs. Carmichaels (15-0), at Baldwin; Brentwood (10-3) vs. Greensburg Central Catholic (15-0), at Oakland Catholic
To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023